Arduino alırken klon mu orijinal mi almalı? Farkları neledir?

Arduino’ya yeni başlayacak arkadaşların en başta kafalarını karıştıran şeylerden birisi de orijinal Arduino mu yoksa klon Arduino mu almaları gerektiği konusudur. Burada bu konuya biraz açıklık getirmeye çalışacağım.

Öncelikle Arduino nereden çıkmıştır kısaca bunu hatırlamak gerekiyor. Arduino, İtalya’daki bir tasarım enstitüsünde hocalık yapan bir grup tarafından tasarlanmış bir açık kaynaklı proje olarak doğdu. “Arduino” ismi de İtalyanca olup “sıkı dost” gibi bir anlama geliyor. Bu grup Arduino isminin tescilini de almıştır. Proje açık kaynak olduğundan ve “Creative Commons” adlı bir lisansla dağılıtıldığından herkes projeyi özgürce kullanma ve değişiklik yapma hakkına sahip (aynı lisansı devam ettirmek şartıyla). Sadece “Arduino” isminin kullanım hakkı Arduino ekibine ait. Yani yaptığınız projelere başka isim vermelisiniz.

Dolayısıyla piyasada “klon” olarak tabir edilen ürünler açık kaynaklı Arduino kartlarının başkaları tarafından üretilmiş halidir. Arduino ismi kullanılmadığı sürece bunun  bir mahsuru yok. Bazı Çin’li üreticilerin kartların üzerindeki “made in Italy” yazılarına kadar aynen kopyaladıklarını da görüyoruz. Bu durum uygunsuz olsa da Arduino ekibi buna karşı çok fazla şey yapamıyor. Ekip kurucularından Massimo Banzi zaman zaman blogunda bu kartları “utanç listesi” olarak paylaşıyor.

Orjinal olarak bilinen Arduino kartları ise Arduino ekibi tarafından kendi isimleriyle İtalya’da üretilen kartlar. Bu kartları aldığınızda içinde Arduino projesine destek verdiğiniz için bir teşekkür yazısı ve Arduino çıkartmaları bulabilirsiniz. Orjinal Arduino kartlarını aldığınızda projeye destek sağlamış oluyorsunuz. Arduino ekibi ürünlerin İtalya’da üretildiğini ve Çin’deki sağlıksız üretim şartlarına karşı İtalya’daki üretimArduinoUnode çalışanların sağlıklı koşullarda çalıştıklarını da özellikle vurguluyor.

Şimdi klon mu orjinal mi alalım sorusuna gelirsek, karar size kalıyor. Teorik olarak aynı komponentlerin kullanıldığı orijinal veya klon kartlar arasında bir fark yok. Arduino ekibine sempati duyuyor ve destek vermek istiyorsanız orijinal kartları alabilirsiniz. Kalite olarak da iyi olan bu kartlar bazı kalitesiz klonlarda yaşayabileceğiniz sorunlardan da sizi kurtaracaktır. Çok ucuza satılan Çin menşeli klon kartlarda işçilik ve sahte / kalitesiz komponent kullanımına bağlı sorunlar oluşabiliyor.  Klon alacaksanız bilinen üreticilerin ürünlerini almakta fayda var. Birçok kalitesiz ürünle sorunlar yaşamanız olası.

Bazı arkadaşların ülkemizde ürün satan sitelerdeki fiyatlarla yurt dışı fiyatları karşılaştırıp çok yüksek buldukları oluyor. Burada yapılan hatalardan birisi orijinal kartlarla klonların fiyatlarının karşılaştırılması. Orjinal kartları ülkemizde Arduino distribütörleri satabiliyor. Bunların listesini şuradaki linkteki Arduino sayfasında “Turkey” bölümünde görebilirsiniz. Dışarıdan gelen ürünlerin döviz fiyatlarıyla ülkemize geldiğini ve legal yollarla ithal edildiğinde üzerinde ithalat masrafları, gümrük vergisi  ve KDV gibi ek ücretlerin de eklendiğini unutmayın. Bu satış fiyatları üzerinde %30 ile %40 arasında değişen oranda bir artış gelmesi demek. Yani ticari satış yapan firmaların sizin gibi yurt dışı sitelerden doğrudan o fiyatlara satın alma şansı bulunmuyor.

Umarım bu yazıyla klon ve orijinal Arduino kartları konusundaki kafalardaki soruları biraz olsun cevaplayabilmişimdir.

Coşkun Taşdemir

Elektronik mühendisi, gömülü sistemler meraklısı, Arduino kitabı yazarı

83 comments

 1. serdar dedi ki:

  arduino volt metre yapmak istiyorum nasl olcak

 2. Enes Demirkaya dedi ki:

  Birkaç sorum daha olacaktı arduino aldığım zaman yaninda atmega microdenetleyicisi çıkıyormu yoksa ayrimi almaliyim? Atmega yi arduino dan çikartip geri takabilirmiyim yoksa birleşik mi? Atmega 8 ile 16 yi yer değiştirirsem sorun olurmu ? Atmega16 nin saklama alani daha mi büyük?Teşekkür ederim.

 3. Mahmut Sami GÜRMEN dedi ki:

  Merhabalar okulda mobil ve web kontrollü akıllı ev sistemi yapmayı düşünüyoruz bunu arduino ile yapmayı planlayoruz .Bunun için hangi arduino çeşidini almalıyız?

 4. Umut Çağdaş Coşkun dedi ki:

  Benim anlayamadığım; madem donanımın devre şemaları açık, yazılımı açık. Başkası üretince neden sorun oluyor ki; utanç listesi olarak yayınlanıyor. Açık kaynağın anlamı ne o zaman?

  • Ömer Koman dedi ki:

   bire bir klon üretenler zaten değişiklik yapmadan aynısını üretiyor.
   klon veya orjinal ürünü alıp ticari bir projede kullandığında açık kaynak kod ve donanımları yine aynı açık kaynak lisansı ile kodunu ve donanım şemanı da yayınlamak dağıtmak zorundasın. yayınlamıyorsan ve ürünün bir gün çok yaygınlaşırsa birileri kapını çalıp lisanslamanı yada ürünlerini toplamanı isteyebilir. kullan ama geliştirdiklerini eklediklerini de paylaşacaksın aynı zamanda.

  • Bahadır Onur Güdürü dedi ki:

   Olay arduino isminin kullanılmasında, ismi kullanmasalar problem oluşmayacak.

 5. Umut Çağdaş Coşkun dedi ki:

  İyi ama zaten adı üstünde; klon. Yani zaten orjinali ile aynı ise şemalar paylaşıp paylaşmamasının ne önemi var ki…

 6. İsmail dedi ki:

  Arduino ile RF i entegre edebiliyormuyuz? Bide Arduino kontrollü Eğim sensörü kontrolü yapabilirimiyiz?

  • Ömer Koman dedi ki:

   bu yazıya uygun bir soru olmamış ya sitedeki rf yazıları altına sorun yada forumdan daha açıklayıcı şekilde sorularınızı sorun…

 7. Ahmet dedi ki:

  @Umut Çağdaş Coşkun:
  ….?made in Italy? yazılarına kadar aynen kopyaladıklarını da görüyoruz…

  “utanç listesi” tabirinden kastedilen, şemanın kopyalanması değil, bire bir gerçeği gibiymiş süsü verilmesi olabilir.

 8. Ahmet dedi ki:

  şimdi “utanç listesi” linkini tıkladım. aynen dediğim gibi, çin malı ama “made in italy” yazmışlar. bire bir taklidini yapmışlar. bence inceleyin;
  http://www.massimobanzi.com/category/hall-of-shame/

  mesela “SainSmart” UNO, Mega vs. var klon. adamlar Arduino ismini kullanmamış, yukarıdaki yazıda da bahsedildiği gibi..

 9. […] arduinoturkiye sitesinden Coşkun Taşdemir‘in yazısını okumanızı tavsiye […]

 10. çağatay aksoy dedi ki:

  Tek bir şey soracağım bunun cevabın bulamadım başka yerde. Normal uno R3 ile uno r3 dccduino arasındaki fark nedir ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   “Normal uno R3” normaldir dğerlerini biz de bilemeyiz allah bilir ne çıkar içinden.

 11. Alper KARA dedi ki:

  Ömer bey anladığım kadarı ile Arduino nun üzerinde ne vaarsa onu kullana biliyorum yani genişleme kartları bulunmuıyor.. 20anlog ihtiyacım olasa bunu kullanamam doğrumudur ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduinoyu öğrenirken elektroniği de öğrenmiş oluyorsunuz, arduino elektronik şeylere akıl ve kontrol katmak için bir araç 20 değil 40 tane analog lazım olursa onu da yapacak kullanacak beceriyi edinirsiniz. arduino denen şey aslında 20 yıldır kullandığımız mikro işlemciyi sıradan insanların kullanıp anlamasını sağlayacak bir yapı olarak son 5-6 yıldır sunulan bir yöntem. kendinizi sınırlamayın arduinoyu da küçümsemeyin insanlar mevcut arduino ile iki teker ustunde deengede giden robotlar uçaklar quadcopterler yapıyor, burada sizin esas alacağını bakış açısı digital i-o ve analog giriş pwm çıkış ve bunları kontrol yöntemleri olsun.

 12. Abdurrahman ÜZÜM dedi ki:

  Ben orjinalini alıp italyadaki şirkete destek vermek isterdim ama gerçekten arada 30 tl fark var. Bu yüzden mecburen klon almak zorunda kalıcakmışım gibi geliyor. (daha almadım) Robotistan.com daki klonlar güvenilirmidir? onlardan alabilirmiyim?

  teşekkürler 🙂

  • Ömer Koman dedi ki:

   bildiğim kadarı ile fatura kesiyorlar fatura kesilen urunler garantılıdır aldıgınızda bozuk çıkarsa değiştirme şansınız olur.

 13. ferit nur dedi ki:

  bir süredir arduinoyu araştırıyordum.tesadüfen banggod sitesinde bir ilana denk geldim.ksıtlı süreli kampanyayı görünce sazan gibi atladım,ürünü satın aldım,şu an yolda.
  http://www.banggood.com/UNO-R3-ATmega328P-Board-2_4-Inch-TFT-LCD-Screen-Module-For-Arduino-p-945755.html
  klon olduğunu baştan anlayamamıştım,çünkü ilanda made in italy yazıyordu,bu yüzden orjinal zannettim.
  ürünü almış bulundum,massimo abimiz kusura bakmasın artık.bununla arduinoya başlangıç yapacağım.umarım ciddi bir sorun çıkarmaz.

  • Ömer Koman dedi ki:

   çalışırsa projeni forumda paylaş görelim, çalışmzsa neresi çalışmıyuor gel buraya rapor ver ! 🙂

 14. xearxls dedi ki:

  ÖMER Bey aldığım lcd ekranını iğnelerini nasıl monte edebilirim yerlerinde durmuyorlar bende yeni arduino kullanıcısıyım lütfen yardımcı olun

  Saygılar..

  • Ömer Koman dedi ki:

   30w lık bir havya ve ince lehim alıp yavaş yavaş lehimlemeniz lazım yada aldığınz yerde bunları yaptırmmanız lazım. leketronik hobiciliğinde bir ölçü aleti cımbız havya lehim tornavida yan keski gibi el aletleri olmadan fazla ilerleme olmaz.

  • Ömer Koman dedi ki:

   sayfadaki konu dışı linkleri ve soruları ya ilgili yazıya yada foruma gelin yazın daha iyi olur.

 15. xearxls dedi ki:

  Anlıyorum ancak yardım edebilirmisiniz ömer bey

  • Ömer Koman dedi ki:

   hiç vaktim yok forumdan sorun arada gelip bakıyorum foruma destek bu kadar anca…

 16. xearxls dedi ki:

  Anlıyorum yinede teşekürler

 17. Aklı başında bir insan elbette orjinal olanını almak isteyecek ama Çin deki özellikle bu firmanın profesyonel kartlarını almaya kalkarsanız Çin tek tercih gibi duruyor, 100 200 ler elbet verilir ama fiyat farkları kartlar profesyonelleşince inanılmaz artıyor, demem o ki İtalyanlar da biraz fiyatları düşürmeli.

 18. robbo dedi ki:

  Faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık. Her önüne gelen bunu soruyor şimdi klon mu orjinal mi diye

 19. ferhat dedi ki:

  ben çinden klon arduino aldım iki gün önce elime ulaştı bilgisayara bağlayınca ON ledi yanıyor hatta pin13 ledi de yanıp sönüyor ancak arduino ide kartı port olarak tanımıyor ayrıca bilgisayara da tanıtamadım sürücü güncelleştir deyip drivers i göstermeme rağmen hata kodu veriyor.ben en çok sipariş verilenlerden biri olan 3C Mall ‘dan almıştım ancak çalıştıramadım .bilgisayarımda bi problem mi var bilmiyorum ama orjinal arduino kartını otomatik olarak görüyor proğram.

 20. Hakan dedi ki:

  Yazıda verdiğiniz distributorler linkinde Turkiye’yi göremedim.
  Bu orijinal ürünleri güvenle nereden temin edebiliriz?

 21. mevlüt dedi ki:

  elimde arduino uno var orjinal deil ama bootloader yuklenmesi gerekiyormuş bunu başka bi arduino olmadan yukleyebilirmiyim

  • Ömer Koman dedi ki:

   yuklersin atmel ics programlayıcı alman lazım. elektronik bir devredir arduino üzerinde sıralı pinler dışında sağ tarafta ortada duran pinlere programlama kablosu ile takılır ve işlemciye uygun bootloader hex olarak yuklenir. foruma gelin.

 22. Ahmet Eren Öztürkmen dedi ki:

  Merhaba. Ben lise 1 öğrencisiyim çok merak ettiğim için bi set sipariş etmiştim içinde klon arduino da varmış. Klon arduinoyu bilgisayara okutabildim ama kod yazıp kaydedemiyorum. Yardım eder misiniz? Eğer beceremezsem orijinal arduino alacağım. Şimdiden teşekkürler

  • Ömer Koman dedi ki:

   foruma gelin sorun daha çabuk olur. klon arduinolarda bazen işlemci içine bootloader kodu koymadıkları için usb serial driver yuklu olsa bile birşey yüklenemeyebilir. ilk başlangıçta tr den alın bu tür komponenetleri en azından değiştirme şansınız olur.

 23. Uğur Aydemir dedi ki:

  Merhabalar…
  Benim sorum arduino karta uzaktan erişimin mümkün olup olamayacağıyla ilgili. Arduino kartını kurmuş olduğumuz lokasyon uzak bir mesafede ise ve yine arduino karta yüklenen kodlar için uzaktan internet yoluyla değişiklik yapmak istediğimizde bu mümkün olabiliyor mu?
  Örneğin uzakta bir noktaya bir proje geliştirdik ve uygulamalarında zaman içinde aksaklıklar gördük. Bu aksaklıklar da yalnızca kodlama ile düzelebilecek, elektronik devre ya da diğer kompenentlere müdahale gerektirmeyecek bir şey olduğunu düşünelim. Bu tür durumda arduinoya uzaktan müdahale ederek epromdaki kodu ethernet üzerinden değiştirebileceğimiz bir uygulama mevcut mudur?
  Teşekkür ederim…

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduino guncellenirken önceden içinde yuklu olan bootloader kodu denen bir kucuk program çalışır seriporta kısa bir süre bakar beklediği guncelleme işareti varsa kodu bekler ve kendisini programlar işlemler bitince resetler. siz bu kodu kendi amacınıza göre yeniden yazmanız gerekir siz once kendi kodunuzu gerekirse kriptolu olarak arduino uzerinde duran bir sd kart veya kucuk bir flash hafızaya kaydedip buradan boot sırasında okuyup arduinoyu programlamanız lazım.
   hazır çözüm olarak bir başka arduinoyu programlayıcı olarak devrenin yanında vermek ve yazılım guncelleme gerektiğinde ilgili programlama (isp) pinlerinden arduinonun programlanaması olabilir bununla ilgili şu sitede bir proje yapılmış bana pek pratik gelmedi ama kodları inceleyip kendi çözümünüzü yazarsınız http://baldwisdom.com/bootdrive/

 24. Mustafa demir dedi ki:

  Sayın Ömer koman size bir konu hakkında danışmak istedim…
  Dtfm GSM kontrol modülünü arduıno da yapmak istiyorum bana yardımcı olabilirsiniz… Röle ile işimiz çok olduğundan ve sizin bilginizin çok olduğundan dolayı size sormak istedim şimdiden teşekkür ederim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   özel projelere zaman ayıramıyorum çok yoğunum foruma gelin sorun yapanlar vardır. gsm modullerin dtmf anlama fonkisyonu olanlara bakacaksınız (telit de var ama arduino uyumlu olmayabilir)alacağınız gms modulde bu özellik yoksa gsm üstünde zor olur.

 25. Çok anlamıyorum. 9 yaşındaki oğlum bunlara bayılıyor. Başlangıç için Uno ile mi yürüyelim? En doğru amatörler için başlangıç hangisidir?

  • Ömer Koman dedi ki:

   bulup bulacağınız bir çok program ve devre uno ya göre tasarlanmış olacak başlangıçta kodlar kopyala yapıştır şeklinde olacağından uno iyi başlangıç olacaktır. uno ile beraber bir lcd ekran ve birkaç sensor buton ve led ile servo motorların olduğu setlerle bayağı ilerleyip proje yapmak mümkün…. hayırlı olsun, kolay gelsin.

 26. Enes dedi ki:

  Merhabalar,
  Bir sorum olacaktı. GIMX isimli açık kaynak bir yazılım var, oyun konsollarında donanım dönüştürmeyi sağlıyor ve adaptörünü kendimiz yapmamız gerekiyor. Bu işlerden anlamayan birisi olarak sitesindeki tutoriallerden bir adet teensy 2.0 kartla yaptım bu adaptörden. Teensy nin kendi yazılımıyla üstündeki butona basıp yazma modunu açarak kolaylıkla istediğim hex dosyasını atmıştım. Sormak istediğim Teensy gibi 32u4 mikrodenetleyicili örneğin Leonardo klon alsam, onda da mesela Arduino Builder arayüzüyle kolaylıkla istediğim hex i yazabilir miyim? Amatör olduğum için böyle bir soru soruyorum kusura bakmayın 🙂 Sadece bu adaptörü yapmak için alacağım. Eğer yazmak için ek bir işlem yapmam gerekiyorsa o konuda da bilgi verirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

  http://gimx.fr/wiki/index.php?title=DIY_USB_adapter

  • Ömer Koman dedi ki:

   veridğiniz linkte arduino leonardo desteği olduğunu söylüyor ama teensy öneriyor. leonardo pahalı bir kart değil al dene sonuçta deneyerek belli olur bu işler genelde.

   • Enes dedi ki:

    Teşekkürler. Aslında öyle yapmayı düşünüyorum ama şu yazma konusunda yanlış bişey yapıp kartı çöp etmek istemiyorum açıkcası 🙂 Bu kartlarda yazma modunun nasıl aktif edileceğine dair bir anlatım var mı acaba sitenizde? Hani direk yazmayı deneyince olmasa o yöntemlerle deneyeyim.

    • Ömer Koman dedi ki:

     kart bozulmaz, hatalı bir kod atsan da çalışmaasa yeniden yuklersin, önemli olan kartın konfigurasyonunu doğru yapmak. hafıza buyuklugu ve çalışma frekansı kristale uygun bir konfigurasyon yaparsan çalışması lazım.

 27. Yusuf dedi ki:

  Yeni aldigim arduino UNO klonun arka tarafında çizilker mevcut, yani bu çizikler veri yollarinda.bu sorun olur mu ? İsterseniz fotoğraf gonderebilirim

  • Ömer Koman dedi ki:

   boyası kazınmışsa masaya koydugunuzda altında iletken bir malzeme olmamasına dikkat edin istenmeyen kısa devreler oluşmasın. yakından incleleyin derin kesik ve berelenmeler varsa kesiğin olduğu bölgeyi kazıyıp lehimle doldurulabilir.

 28. ayhan dedi ki:

  verdiginiz bilgiler için tşk ederim

 29. Emre dedi ki:

  Hocam bilgiler için çok teşekkürler. Bende yeni bi arduino uno kart aldım. bilgisayara tarar takmaz On ışığı devamlı yanıyor ve beraberinde TX ışığı yanıp sönüyor kartda bi promlem mi var yoksa bu şekilde olması normal mi. TX yerine L ışığının yanıp sönmesi gerekmiyor mu

  • Ömer Koman dedi ki:

   klon uno açılır açılmaz içindeki kod sorun değil siz bir blink kodunu içine atabiliyor musunuz ona bakın, atamıyorsanız usb driveri guncelleyin herşeyi kaldırıp tekrar kurun. once cihazı usb ye takın sonra arduino ide yi açın ondan sonra blink programını ıcıne atmayı deneyin olmuyorsa foruma gelin yazın. klon cihazlar hicbir şekilde test edilmeden piyasaya suruluyor herşey başınıza gelebilir. aldığınız yere gerekırse goturun verin değiştirin. garantisiz değişimsiz mal satan yerlerden alışveriş yapmayın

   • Emre dedi ki:

    Teşekkürler Hocam dediğiniz şekilde yaptım oldu. Benim bulduğum hazır kodların bir çoğu hatalıydı galiba. Şimdi başka bir kod buldum onu attım pc Arduino yu istediğim şekilde Joystick olarak tanıdı ama normalde 4 analog giriş görmesi gerekirken 2 olarak gördü inş kod da hata vardır karta sorun çıkmaz 🙂

 30. merve dedi ki:

  Merhaba hocam, benim bir sisteme ihtiyacım var. Arduinoyu bir sistemle elektromıknatısa bağlıycam, elektromıknatıs 1 sn boyunca çalışıcak, sonra kapanıcak ve 20 dk boyunca emıknatısa enerji gitmiycek (çok ısınıyor). Bunu 24 saat boyunca tekrar edicek. Acaba bir öneriniz var mıdır, teşekkür ederim şimdiden.

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduino uno ıle bu projeyı yapabilirsiniz. milis fonkisyonu ıle geçen zamanları hesaplayıp mıknatısı çalıştırıp kapatabılırsınız. mıknatısı açıp kapa için nasıl bir kontrol kullanıyorsunuz bilemiyorum en basitinden röle ıle kontrol etmeyle başlanabilir. kontrol edılecek mıknatıs cok akım çekıyorsa başka çözumler gerekebılır. foruma da gelin…

 31. Metehan Kılıç dedi ki:

  Clon olan ürün ile orjinal ürünün videolu bir açıklaması linkini veriyorum isteyenler buradan belki buradaki yazıdan fazla dağil ama görsel olduğu için ve tüm Arduino kartlarını tanıttığı için bir şeyler kapar
  https://youtu.be/CAZNErQNMPQ
  Birinilerini bu işe Teşfik etmenizden dolayı teşekkür ediyorum.
  Önceki yazılara karşı şunu diyebilirim. Arduino bence hem hobi olarak yapılacak kadar kolay hemde iş yapılacak kadar zor bu ikisini bilgi ayırıyor. 4.sınıf çocuğuda lamba yakıyor üniversitedeki Ada’mda robotta binlerce kombinasyonun içinde lamba yakıyor 😉
  Kolay gelsin

 32. İBRAHİM dedi ki:

  Sadece arduino uno R3 degil…R3 olmamasi ne anlama geliyor yardimci olursaniz sevinirim

 33. Sedef dedi ki:

  Hocam ben robatistandan aldım orjinal yazıyo
  Ama yazdığım kodu çalısirmiyo yüklemede mi
  Problem vardır acaba bu konuda yardimci
  Olur musunuz?

 34. bedirhan dedi ki:

  merhaba ben mini cnc tarzı birşey yaptım iki eksenli ve lazer yada kelem takıldıgında
  benbox diye bi programdan attıgım resimleri cizilmesi lazım bende gövdesi mekanizma hazır motor felan elektronik aksam olarakta;
  1 tane arduino unu
  1 cnc şildt
  2 tane motor surucu kartı
  1 tane mini servo motor aldım
  ama ben baglantı ve yazılımı nasıl yapabilecegimi bilmiyorum yardımcı olababilecek varsa yarcımcı olurlarsa gercekten cok mutlu olurum
  isteyene yaptıgım mekanizmayı da atabilirim
  şimdiden cok teşekkür ederim

  • Ömer Koman dedi ki:

   foruma gelin daha ıyı olacak ancak kodlarınızı kendınız yazmanız lazım cnc dekı kontrollerı halletmenız lazım yanı mekanıgınızı test edın kodunuzda nereyi halledemedıysenız o zaman yardım eden cıkabılır.
   adım adım ılerleyın cnc shielde motorları baglamayı deneyın ve basit komutlarla motorları hareket etrtırın.
   cnc işlerı zor projeler bır suru donanım hakımıyetı mekanık becerı gerektırıyor ve zaman alıcı şeyler, ornek aldıgınız sistemın youtube da bır çok montaj ve yapım vıdeosu vardır onları ızleyın inceleyın.

 35. bedirhan doğru dedi ki:

  teşekkürler

 36. anıl turgut akgüneş dedi ki:

  merhaba ben nrf24l01p ve 2 arduino kullanarak uzaktan kumandalı araba yapıyorum, ancak karşılaştığım bir sıkıntı var nrf24’ler kendi aralarında haberleşmiyor. her şeyi kontrol ettim aklımda 2 ihtimal var.
  1. ihtimal: arduinolardan 1i gerçek 1i klon, çalışma portları farklı orjinal com5 klon com7 ile çalışıyor, bu sebeple çalışmıyor olabilir.
  2.ihtimal: nrf24’ler ile ilgili bir problem olmuş olabilir.

  yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

  • Ömer Koman dedi ki:

   nrf lerin p versiyonu ıle ılgılı sorun oldugunu biliyorum genelde nrf projeleri pek ıyı sonuclanmıyor. comm portun değişik olması normal onu işletım sıstemı bırbırene benzeyen cihazları farklı portlarda tanımlar çalışmaması oncekı bahsettıgım konudan. nrf modulleri tek tek arduınoya bağlayıp ıcındekı bazı verılerı okumaya çalışın onclıkle sonra verıcı kısmını deneyeceksınız. ayrıca kullanıdıgınız kutupjane p versıyonu için olanı bulmanız gerekebılır. bazen guc yetmedıgı ıcın çalışmadıgı da oluyor nrf lerin 5v dan ayrı bir 3.3v regulatorle dusurup kullanın. foruma gelin ugraşanlar var…

 37. Ufuk dedi ki:

  Merhaba bende set alcam fakat klon alırsam bi sıkıntı olurmu
  Robolink sitesi iyimi?

  • Ömer Koman dedi ki:

   klonlar ıkı tıp oluyor hiç değişiklik olmadan orjinalini başkası uretmişse uygun olabılır, birde urunde değişikik yaparak uyumlu(!) klon uretenler var bunları kurarken bilgisayara tanıtırken sorun çıkabılıyor. tıcari sitelerin ıyılıgı kotulugu verdıgı fatura hızmet ve garantinin arkasında durması ıle belli olur. sordugunuz sıte ıle çalışmadım fıkrım yok guvenılırlıgı hakkında ama direnc.net ve robotistan ıle çalıştım sorun yaşamadım.

 38. deniz dedi ki:

  Benim sorum Ardunio satın aldığımızda driver yüklü bir biçimde mi geliyor?Yoksa driveri kendimiz ardunio yaya yüklememiz gerekmektedir?

  • Ömer Koman dedi ki:

   merhaba standart orjinal arduınoyu aldığınızda arduıno programını da duzgun yuklemişsenız birşey yapmanıza gerek kalmaz yanı bilgisayara arduıno ıde dışında bişey yuklemıyorsunuz. ucuz klon arduınolarda usb surucu faklı oldugundan sadece bu usb surucunun drıverı bılgısayarına uygun şekılde yuklemelısın yuklemedıgınde arduıno ıde arduınoyu hıc bır zaman bulamaz program yukleyemezsin.

 39. Ergun dedi ki:

  Bir hobi projesi icin SMS Atip/alabilen bir shield ihtiyacim var, bunun imei kaydi olan ve guvenilir bir yerden nasil satin alabilirim? Sonrasinda herhangi bir sim karti ile iletisim kurmak icin baska nelere ihtiyacim olabilir? Simdiden cok tesekkurler.

  • Ömer Koman dedi ki:

   sms atmak için ya internet uzerınden toplu sms hızmetlernın api lerini kullanarak atarsınız yada gsm modul alarak atarsınız. robotıstan ve direnc.net gıbı yerlerden alacagınız gsm moduller kayıtlıdır ancak destek konusunda fazla bırsey beklemeyın, once sms atanları ve kullandıgı modullerı arastırın sonra satın alma yaparsınız. ben hıc kullanmadım bu nedenle onerı yapamıyorum.

 40. Fazlıhan Selvitopi dedi ki:

  Harika anlatmışsınız, teşekkürler 🙂

 41. Mustafa Özbaş dedi ki:

  Merhabalar hobiye yeni basladım yardımınıza ihtiyacım var
  int Role = 13;
  int Role1 = 12;
  int Buton = 2;
  int Buton1 = 3;
  int Durum;
  int Durum1;

  void setup() {
  pinMode(Role, OUTPUT);
  pinMode(Role1, OUTPUT);
  pinMode(Buton, INPUT);
  pinMode(Buton1, INPUT);

  }

  void loop(){
  Durum = digitalRead(Buton);
  Durum1 = digitalRead(Buton1);

  if (Durum == HIGH) {
  digitalWrite(Role, HIGH);
  }

  if (Durum1 == HIGH) {
  digitalWrite(Role, LOW);

  }
  }
  Durum1 belirli bir sürede oluşmazsa Role’nin LOW olmasını nasıl sağlarım? Teşekkür ederim

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar