Arduino-Android Projelerine Başlangıç

Arduino ile biraz içli dışlı olmuşsanız ve bir kaç Arduino projesine bakmışsanız Arduino ile Android cihazların haberleşmesiyle yapılmış projelere rastlamışsınızdır.

Bu yazıda yapılmış bir projeyi veya nasıl yapıldığını anlatmayacağım. Arduino ile Androidi haberleştirerek bir proje yapmak isteyenlerin nereden başlaması gerektiğini yazacağım.

Arduino Android ShieldPiyasada Android için yapılmış Arduino eklentileri bulunduğu gibi, Arduino için yapılmış Android uygulamaları da bulunuyor. Android için yapılmış Arduino eklentisine örnek olarak “Arduino ADK Shield for Android“i gösterebiliriz.

Shield, G1, Nexus One, Nexus S, Androidli Motorola Droid X’i ve Android v2.3.4 ve üstü cihazları destekliyor. Shield Arduino Mega 2560, Arduino Uno 328, Arduino Diecimila/Duemilanove 328 uyumlu.

Arduino ile haberleşmeyi sağlayan uygulamalar, kütüphaneler de var.

Bunlardan bir tanesi kullanımı çok kolay ve pratik olan Amarino. Amarino hiç programlama tecrubesi olmayanlar için yapılmış bir Android uygulaması ve Arduino kütüphanesinin birleşiminden oluşan bir “toolkit”.

Amarino’ya başlamak yazısında bluetooth üzerinden Arduino’yla nasıl kolay bir şekilde haberleşildiğini okuyabilirsiniz. Amarino’yla basit bir uygulama yapan olursa arduinoturkiye.com ‘da severek yayınlarız.

12 adet projenin anlatıldığı, Arduino-Android projeleri kitabı da oldukça işinize yarayacaktır.

Ahmet Alpat

Elektrik Mühendisi. Donanım tasarımı, gömülü sistem yazılımı, prototip geliştirme, tersine mühendislik yapıyor. Serbest çalışıyor. http://ahmetalpat.com 'da kişisel blogu var.

18 comments

 1. Fuat dedi ki:

  Merhaba. Bu bahsettiğiniz shield tam olarak ne iş yapıyor? Linkini koyduğunuz Amarino’yu da tam olarak anlayamadım. Amarino da sonuçta bluetooth’a ihtiyaç duyuyor…

  • Ömer Koman dedi ki:

   bu özel amaçlı gelişmiş bir proje saf bir arduino bilgisi ile pek anlaşılası değil. android cihazlar ile dış dünyadan sensor ve switch durumları okuma yazma kontrol amacıyla çeşitli projeler yapılıyor bu da onlardan biri. wifi ethernet bluetooth yöntemleri ile de bu işler yapılabilir veya android adk ile de birşeyler yapılabilir tabiki. siz hakim olduğunuz arduino üzerinden androide gitmeniz daha ucuza gelir.

 2. RECEP dedi ki:

  Merhaba
  Arduino uno ile modbus RTU (SLAVE) olarak habaerleşme için kütüphane programı veya program bulunur mu?
  Haberleşme 9600 8 NONE 1 konfigürasyonu olabilir.
  Yada kendi default konfigürasyonu da olabilir.
  Amaç SCHNEIDER HMIGTO dokunmatik panel master olacak şekilde haberleşme sağlamak.
  İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   google dan arduino modbus rtu diye aratınca birkaç kutuphane geliyor onları kullanabilirsin. ben deenemedim. denerken sorun yaşarsan foruma gelip sorabilirsin.

 3. emrah sinekli dedi ki:

  hocam merhaba
  gps modülü takılı arduino ile internet olmadan uydudan konumları alabilirmiyim?
  yardımcı olursanız sevinirim

  • Ömer Koman dedi ki:

   gps yorungedeki ozel uydulardan faydalanarak kuresel konumu kendi kendine hesaplar ve çıkışında kuzey guney doğu batı koordinatını, hızı ve kuzeye göre gidiş açısını, tarih zaman bilgisi, yukseklik, hesaplamada kullanılan uydu sayısı ile beraber verir. internet hiç lazım olmaz. bu bilgiyi bir altlıkta çizmek veya işaretlemek istersen internetten harita indirirsin veya bilgisayarına yukledıgın harıta uzerınde eşleştirirsin. gps konum hesaplamasında module ilk enerji verildiğinde havadaki uyduları dinler ve hesaplama yapar ve konumu kestirmeye çalışır bu sure maximum 3 dk dır bu sure sonunda gps alıcı havadaki uydulara kitlenır ve bir daha kaybolmadan her sanıye konumu doğru bir şekilde hesaplar, son zaman da assisted gps veya a-gps diye bir kavram çıktı gps hesaplamasını hızlandırmak için hazır bir takım toplanmış veriler internetten çekilerek bu hesaba katılır o zaman ılk pozisyon bulma hızı 3-5 sanıyeye dusurulmeye çalışılır, ama bu gerekli bir şey değil sadece konfor olsun diye düşünülmüş bir kolaylık olmasa da olur.

 4. emrah sinekli dedi ki:

  hocam peki gelen kordinatları nasıl android e aktarabilirim ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   aslında arduino ile android nasıl haberleşir mi demek istiyorsun. androidi usb kablo ile arduinoya bağladığında birbirlerini pc deki gibi tanımalarını bekleme android adk diye bir araştır derim gerçi pek geliştirilmiyor o yontemde. sen en pratik olarak bluetooth modul alıp arduinoyu bt modul uzerınden androide bağlarsın ama android tarafında uygulama yazdın mı bt işleri yaptın mı o konularda biraz değişik bunlar hep ayrı disiplin işler. hani hep derim arduino basittir ama kolay değildir. hani hepsini halletin gps çıktısı nasıl birşeydir o veriyi nasıl parçalayacaksın içinden koordinat verisini zaman verisini gidiş yönü veisini hep pars edeceksin. adım adım hallet istersen

 5. Doğanay dedi ki:

  Hocam merhaba,

  Ben arduino konusunda yeniyim ancak bununla birlikte android ve arduinoyu birleştirerek bir projede kullanmam gerekiyor. İşin android kısmını geçtiğimiz zaman meganın uygun olduğunu öğrendim fakat siz ne dersiniz mega adk kullanım açısından daha mı kolay olur ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   android tarafında yeterli kod yazma yeteneğiniz var mı bilmiyorum o kısımda eskisi gibi destek kalmadı bulabıleceğiniz bır kaç ornek dışında fazla bır şey yok ayrıca yeni android telefonlarda adk tam desteklenıyor mu emin değilim. projenize uygunsa wifi ile yapmayı deneyin androidin bluetooth kısmı da biraz sorunlu olabiliyor.

 6. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Arduino ile buluta gönderdiğim led ışık turn non-off verisini Android uygulamamda görmem gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim acaba?
  Teşekkürler..

  • Ömer Koman dedi ki:

   merhaba foruma gelin yazın çok daha hızlı sonuç alırsınız. aklıma gelen buluta yolladığınız veriyi bulutun sunucusundandan android ile okuyacak bir program yazmanız lazım bulut sunucusunun sayfalarında bunu yapabileceğiniz uygulama önerisi olabilir. hangi bukut sunucusu kullandıgınızı foruma da belirtin fikir veren çıkacaktır.

 7. Ardunio dedi ki:

  Ben meslek yuksek okulu ogrencisiyim ardunio ile bir proje var farkli internet aglari uzerinde ardunio ile android cihazimdan led yakmak istiyorum aydinlata bilirmisiniz simdiden tessekur ediyorum

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduino internetclient diye arama yapın nasıl aydınlanacağınızı göreceksiniz 😉

 8. bayram erim dedi ki:

  ardinyo ile androit arasındakı ilişkş nedir

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduino ile android artasında direk bir ilişki yoktur. Android mobil bir işletim sistemidir. Arduino ise bir işlemciden ibaret içine ilgili işi yapan bir programı yukleyip işletmesini yapar.

 9. suleyman dedi ki:

  merhaba,

  ben android bir akıllı panel projesi geliştiriyorum amacım rf ıd kart ile paneli açıp kilitleyebilmek arduino ile bunu windows üzerinde yapabildim android için nasıl bir kaynak kullanabilirim

  • Ömer Koman dedi ki:

   android üzerinden en kolay yöntem wifi desteği olan esp32 veya esp8266 gibi bir arduino ile bağlantı kurup paneli kontrol etmeniz olacaktır.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar