Arduino

20 adımda Arduino Uzmanı Olun

Arduino Başlangıç tavsiyeArduino Satın Alma Rehberi‘nde hangi Arduino çeşidinin size uygun olduğunu belirlemeniz için Arduino çeşitlerini yazmıştım. Hakan İyice, Arduino’ya Başlarken Neler Gerekli yazısını, Coşkun Taşdemir,  Arduino Salgınına Gönüllü Yakalanma Rehberini, Ömer Koman da kendine has üslubuyla ilk programınızı anlatan Olmak ya da Olmamak, İşte Bütün Mesele Bu ‘yu yazmıştı.  Hatta Coşkun Taşdemir Arduino kitabı bile yazdı.

Bütün bu yazıları ve kitabı okuduktan sonra Arduino Uno ‘yu veya robotistan.com ‘dan Arduino kitabıyla birlikte Arduino Başlangıç kitini aldığınızı varsayıyorum ve naçizane tavsiyelerime başlıyorum.

 

 1. Öncelikle yukarıda linklerini verdiğim yazıları okuyup aşağı yukarı bir fikir edinin.
 2. Kitabı ve kiti satın alın.
 3. Kitabı hızlıca bir gözden geçirin, içeriğini ve konuların ilerleyişini beyninizde indexleyin,  kitap kurtlarının tabiriyle “kaymağını alın”
 4. Kitaptaki ilk projeyi yapın, LED yakıp söndürün. Sonra butona basıldığında 3 kere yanıp sönüp, 2. basıldığında sürekli yanan ve 3. defa basıldığında LED’i söndüren bir uygulama yapın. Pratikte çok gerekli bir uygulama değildir ama giriş çıkış işlemlerine hakim olmanızı sağlar. Not: göründüğü kadar kolay olmadığını ve işin içine başka fonksiyonların da karıştığını göreceksiniz.
 5.  Kara Şimşek uygulaması yapın(hani LED’ler sırayla yanıp sönüyor ya)
 6. Bu arada iPhone kullanıyorsanız Arduino uygulamasını indirin. iPhone Arduino uygulaması, Arduino fonksiyonlarının ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını gösteren ve örnek kodlar barındıran bir uygulama.  Android telefonlar için Arduino uygulaması var mı emin değilim. Varsa çok işinize yarar.
 7. Arduino programlamada kullanılan yapı, değişken ve fonksiyonlara Arduino referans sayfasından bir göz gezdirin. Görmediğiniz ama işinize yaracak bir kod mutlaka bulursunuz.
 8. Kitabı bitirin, uygulamalarını deneyin. Şunu kesinlikle yapmayın; kod orada yazıyor, kodu okuduğunuzda anlayabiliyorsunuz ve her satırın ne iş yaptığı adınız gibi biliyorsunuz dolayısıyla yazmanıza gerek yok! Öyle düşündüğünüz zaman kitabı kapatıp hiç bir yere bakmadan yazmaya çalışın. Yapamadığınızı veya hata yaptığınızı, en azından gerekli noktalamaları koymadığınızı göreceksiniz. Bu programlama öğrenmeye çalışan kişilerin en büyük düşmanıdır.
 9. Tüm bunları yapınca temel işlemleri çok iyi öğrenmişsiniz demektir. Şimdi gelelim zor görünen ama kolay kısma. Buraya kadar olan maddeler kolay görünen ama zor olan kısımdı çünkü sebat edip çözümü önünde duran soruyu kendin çözmeye çalışmak kolay değildir.
 10. Şimdi kendiniz için, işinize yarayacak bir proje belirleyin. Örneğin yazarlarımızdan Kaan Ceyhan, bir yerden veri toplayıp kaydetmek ve kurduğu sistemi güneşle enerjilendirmek üzerine bir proje yaptı. Bununla uğraştı çünkü işine yarayacaktı. Siz de buna benzer bir proje bulun.
 11. Örneğin enerji tüketiminizi tweet atacak bir cihaz yapmak istediniz. Bu proje üzerinden maddelemeye devam edelim.
 12. Projenize uygun bir Arduino Eklentisi(Shield) alın. Ethernet Shield olabilir, GSM Shield olabilir…
 13. Arduino’nun ethernet kütüphanesini, internetle işi olan tüm kütüphanelerini inceleyin.
 14. Bir tane akım sensörü alın ve donanımınızı tasarlayın(bu biraz zor olabilir ama enerji takip cihazını siz istediniz:) Detaylarına girmek istemiyorum ama blogumdaki Devre Tasarımı Nasıl Yapılır ve Arduino ile Proje Geliştirmek-1 yazılardan bir fikir edinebilirsiniz.)
 15. Tasarladığınız donanımı arduinoturkiye.com Protoshieldına uygun olarak yapın veya yaptığınızı Protoshielda uygun hale getirin.
 16. Donanımınızı protoshieda entegre ettiğinizde kendi  Arduino Shield‘ınızı yapmış oldunuz, tebrikler!
 17. Oluşturduğunuz Arduino akım sensörü shieldını Arduino’nuza entegre edin ve haberleşip haberleşmediklerine bakın. Ne tür veri geldiğini, gelen verilerin doğru olup olmadığını dikkatlice inceleyin.
 18. Şimdi sıra Arduino’dan Twitter’a veri göndermekte; bununla ilgili internette bir yığın örnek proje bulabilirsiniz. Projeleri inceleyin, sizinkinden farklı neler yaptığını görün. Kodlarını iyice okuyun ve işinize yarayacak kod parçalarını alın. Bu kodları proje klasörünüzde örnek kod parçaları kısmında saklayın.
 19. Bulduğunuz kod parçalarını deneyin, çalışıp çalışmadıklarına bakın. Çalışan bir tanesini ana kodunuza entegre edin ve yaptığınız Arduino Shield‘ından gelen veriyi twitterla haberleşen kod parçasına entegre edin.
 20. Tebrikler Arduino uzmanı oldunuz :)

Ahmet Alpat

Elektrik Mühendisi. Donanım tasarımı, gömülü sistem yazılımı, prototip geliştirme, tersine mühendislik yapıyor. Serbest çalışıyor. http://ahmetalpat.com 'da kişisel blogu var.

54 comments

 1. Ahmet Alpat diyor ki:

  Bu tür yazılar pek beğenilmiyor mudur nedir pek yorum almıyor. Okuyucuları bir şekilde yorum yapmaya itmek lazım, her mühendis/mühendis adayı gibi iletişim kurmaktan kaçıyorlar :)

  • Cem Delitas diyor ki:

   Sayın Elektrik Elektronik Mühendisi adayı,
   Yazmış olduğunuz yazıda önceden yapılmış olan örnekleri kullanarak ve shield satın alarak Arduino uzmanı olunacağını belirtmişsiniz. Hiç sanmıyorum !
   Arduino uzmanlığı diye birşey var mı bilmiyorum, fakat öyle birşey olsaydı emin olun işin ucu sensör ve rxtx cihazların kullanımından geçerdi. Kendi yaptığınız örnekleri beylik cümleler halinde sıralayıp, bak ben Arduino uzmanı oldum, siz de olabilirsiniz demek, ne yazıkki bir elektrik elektronik mühendisi adayına yakışmadı.

 2. Coşkun Taşdemir diyor ki:

  Halbuki iletişim herkes için lazım. Mühendislere bile lazım :)

 3. Yusuf Atalay diyor ki:

  Ellerinize sağlık:)

 4. Murat İnceer diyor ki:

  Merhaba, öncelikle çabanız ve siteniz vede kitabınız için teşekkür ve tebrik ederim. Kitapçılarda yok netten(d&R) aldım mecburen.

  Forumunuza üye olmak istedim fakat captcha adımında eksiklik var. Düzeltirseniz iyi bir ortam oluşacağını sanıyorum orada…

  Ben MWC ile quadcopter yaparken tanıştım arduino ile. Şimdi kitabınızla birlikte yurtdışından board-shield vb. edindim.

  Ben endüstri tipi (4-20 ma) sensörlerin çıkışlarını arduino ya girip belirlediğim ölçüm değerleri aralığında hesap yaptırıp birim adıyla birlikte LCD ye yazdırmak istiyorum. Atıyorum ultrasonic seviye sensörü… Sizce Arduinonun hangi girişlerine nasıl bir komponent ile giriş yapabilirim?

  Teşekkürler

  • Ahmet Alpat diyor ki:

   Murat teşekkür ederiz. Forumumuzda biraz sıkıntı var evet, şu an stackoverflow tarzı bir soru cevap sistemi kuruyoruz. Kısa zamanda tamamlayacağız. Orada da bir topluluğun oluşacağını düşünüyoruz. Orası daha dinamik olacak.

   Arduino’nun üzerinde analog girişler var, zaten “analog in” yazıyor. Sensör çıkışlarını oraya girerek ADC yaptırıp işleme alabilirsin. ADC işlemleri için arduino.cc den referans fonksiyonlara bakabilirsin.

   İyi çalışmalar.

 5. Çağrı Çiçekdemir diyor ki:

  Merhaba,

  Ben sensörler üzerinde çalışıyorum, bildiğiniz gibi genelde 3.3V ile çalışıyorlar. Kafama takılan kısım, Ardunio Pro’lar 3.3V versiyonu sensöler için uygun ancak Ardunio Uno R3 ve diğer Uno’lar özelliklerinde hem 5V hemde 3.3V desteklediği yazıyor. Acaba bu destekleme sadece çıkış almak içinmi(yani 3.3V ile çalışan eksta bir parçaya güç vermek) yoksa bildiğimiz pinler 3.3V ile çalışıp 3.3V artık lojik 1 olarak kabul eder

 6. Büşra diyor ki:

  Titizlikle hazırlanmış bütün ee müh. öğrencilerinin görmesi gereken bir çalışma ellerinize sağlık. Tesadüfen tanıştım arduino ile en kısa zamanda öğrenmeye başlayacağım. Paylaşımlarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar.

 7. onur diyor ki:

  valla ben merakla okuyup anlamaya çalışıyorum :) Fizikçiyim :)

 8. Halil Oğuz diyor ki:

  Çok güzel bir site olmuş ellerinize sağlık. elektronik müh. okuyorum ben de. çalışmalarınızı takip ediyorum elimden gelidiğince. Hayırlı olsun :)

 9. hamza öztaş diyor ki:

  Merabalar bende öncelikle tüm cabalarınız ve çalışmalarınızdan dolayı cok teşekkür ediyorum, internette çok fazla döküman yok ve bu yüzden yapmış olduğunuz arduino çalışmaları cok önem taşıyor, bende Arduino kitabını aldım çok şey öğrendim çalışmalarınızın devamını diliyorum..

 10. hamza öztaş diyor ki:

  Bide merakımdan soruyorum acaba arduino haricinde başka akıllı kartlarla ilgili ilgileniyomusunuz acaba, çalışmalarınız varmı ( netduino,seeeduino,iteaduino,beagleboard gibi )

  • Ahmet Alpat diyor ki:

   netduino,seeeduino,iteaduino zaten Arduino klonları Hamza. Bende Seeeduino var. Arduino’dan bir farkı yok. Ayıca beaglebone var. O ARM tabanlı bir işlemciye sahip, Arduino ile pek alakası yok.

 11. hamza öztaş diyor ki:

  anladım bende internette sürekli arduino ile ilgili haberleri takip etmeye çalışıyorum ve web sitenizin sürekli takipçisiyim, coğu yerde diğer akıllı kartlarla karşılaşıyorum merakımdan sordum.. yorumlarınız için çok teşekkürler.. çalışmalrınızın devamını dilerim..

 12. onur aksoy diyor ki:

  ilk işim size teşekkür etmek=)internette o kadar bu konuyla ilgili bilgi aradım bulmadım ve açıkcası burda inanılmaz güzel bilgiler edindikten sonra teker teker söylenenleri uygulmaya başlayacam ..

  allah razı olsun paylaşımlar için=)

 13. hezarfenn diyor ki:

  iphone ile üzerine bluetooth çipi yerleştirilmiş bir arabayı ya da quadratorü kontrol etmek mümkünmüdür? Malumunuz iphone kendi markasından başkasıyla bluetooth üzerinden iletişime geçmiyo?

  • Ömer Koman diyor ki:

   hazerfen bey blutooth olmazsa wifi ile bağlanırsınız, kendinizi bluetooth ile sınırlamayın derim.

 14. ismail akman diyor ki:

  hocam elinize sağlık diyeyim daha başlamadım.başlamayı planlıyorum.nasıl öğrenebilirim diye bakıyodum.sitenizi gördüm sağolun.

 15. murat kılıçkaya diyor ki:

  arduino ile ilgili hicbir deneyimim yok makine mühendisi öğrencisiyim bilgisayar kontrollü helikopter yapmak istitorum bahsettiğiniz kitaplarla baslarsam arduino yu kavrayabilir miyim?

 16. Ömer Koman diyor ki:

  murat bey tam yerine geldiniz bu siteye gelipte helikopter uçurmayan yok, sitenin forum kısmına bakarsanız yüzlerce helikopter uçuran proje var. siz de gerekli döküman ve malzemeleri alıp başlayabilirsiniz. İlk projeniz LED söndürüp yakmak olsun bunu başardıktan sonra helikopter kontrolü de yaparsınız…

 17. Yunus diyor ki:

  Gömülü sistemler… Hmmmm Severim. Mekatronik de kullanıyoruz ve seviyoruz 😉 Aslında kendimizde tasarlıyabiliyoruz bu devreleri fakat, seri üretimden pahalıya çıkıyor :)

 18. Abbas Hüseyin AY diyor ki:

  Ben mekatronik mühendisi adayıyım arduino ile yeni tanıştım kitapla ilgili birkaç görüntüde paylaşabilirmisiniz..

 19. Ömer Koman diyor ki:

  aşağıdaki linkte arduino ile ilgili kitap ve başlangıç kitleri bulabilirsiniz. http://www.robotistan.com/Arduino,LA_328-2.html#labels=328-2

 20. hasan diyor ki:

  Arkadaşlar arduino micro hakkında 20 sayfa dökümana ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz??

 21. Hakan ÖNEN diyor ki:

  Arduino ile alış veriş sepetimde wifi özelliği olması gerekiyor.Barkod okuyucu ile okuttuğum ürünün fiyatını veri tabanından çekip arduino üzerinde eklenen ürünlerin fiyatlarını toplam olarak en altta göstermek istiyorum.Hatalı ürün eklediğimde eklenen ürünün silinmesini istiyorum.Bu projeyi aurdino ile yapabilirmiyim. Arduino uno ya ait wifi özelliği var mı Bu projeye ait hangi arduino setini almalıyım?

 22. Merhaba; ee mühendisi değilim fakat otomotiv üzerine yüksek yapıyorum. Projem de elektronik üzerine arduino öğrenmek için ileri seviye elektronik bilgisine gerek varmıdır?

 23. Ömer Koman diyor ki:

  arduino öğrenmek için ileri merak seviyesinde olmanız iyi olur.

 24. ercan kudu diyor ki:

  ardunio yeni basladım. ardunio kullanarak labirent çözen bir robot yapmak mumkun mu?

 25. Winchester diyor ki:

  Metnin ana fikri ;
  Siz bizim ürünlerimizi satın alın bizde para kazanalım.

 26. Ömer Koman diyor ki:

  Ozel uçağımla sabah öğle akşam yemekleri için değişik yerlere gitmeyi severim.

 27. hakan diyor ki:

  ardino ya dijital kumpas bağlayıp pc ye ölçüm değeri aktarabilirmiyim

 28. hakan diyor ki:

  yukardaki sorumu detaylandırıyorum ama yanlış anlamayın detaylı cevap beklemiyorum bir cümle yeter yönlendirsin kafi. Ben iyi yazılımcıyım yani yazılım kısmını hemen çözerim. dijital kumpas lar 1.5 volt pille çalışıyor ve seri portları var ölçüm değeri için. Pc ye bağlamak için üreticinin bu voltaj farkını halleden kibrit kutusu kadar ara donanımı var. Ben 1.5 volt dan fazla akımı olmayan seri haberleşmeyi ardino kart ile nasıl okuyabilirim fikriniz varmı. Yani ek bir şeyler yapmadan kart buna müsaitmi. yada uygun arduino shield dikkatinizi çektimi

 29. Ömer Koman diyor ki:

  bss138 transistörü ile yapılan seviye çeviriciler güzel çalışıyor bss138 level converter diye aratın şemesına ulaşabilirsin. robotistan.com da yapılmış küçük devresi de var. dijital compasın marka model veya linki varsa daha iyi olurdu belki daha kolay bir çözümü vardır…

 30. Gürkan diyor ki:

  Merhaba öncelikle sayın forum sakinleri…

  Sorum şu,
  Arduino içindeki yazılımı nasıl alabiliriz.

 31. Ömer Koman diyor ki:

  merhaba forum için şuraya beklerim http://forum.arduinoturkiye.com/ sorunuz cevabı forumda bir çok defa açıklandı bir bakarsanız iyi olur. kısaca bilgi de vereyim arduino içindeki programı alsanız bile içinde değişiklik yapmanız ve neler olup bittiğini anlamanız mumkun olmayacak cunku arduino içindeki kod mkıne kod dene bir lisana dönüştürülerek programlanıyor. programı illa okuacam diyorsanız atmel programlayıcı alıp bunu icsp pinlerine bağlayıp okuyabilirsiniz.

 32. umut aktaş diyor ki:

  hocam öğrenciyimde tek pencereli kapı alarm sistemi için gerekli olan program lazım yardımcı olursanız sevinirim

  • Ömer Koman diyor ki:

   forumdan sorun bir yapan veya fikir veren olur. arduinon varmı hangisi nasıl sensorler kullanıyorsun biraz kod yaz koy foruma şurası çalışmadı de. böyle armut piş ağzıma düş olmuyor bak.

 33. Yücel YÜZLÜ diyor ki:

  Merhabalar Ömer Bey. Öğrencilerimle robot yapmaya karar verdik. Arduonla tanıştık. Led yakıp sondurebiliyoruz. Çizgi izleyen robot yapmaya başladık. Siteme kodu yükleyip çalıştıramadık. Bizlere yardımcı olabilirmisiniz.
  Yücel YÜZLÜ
  Fizik Öğretmeni BARTIN FATİH SULTAN MEHMET ANADOLU LİSESİ

  • Ömer Koman diyor ki:

   çalışmalarınız için tebrik ederim yücel hocam, sitenin forum kısmına da yazarsanız daha hızlı ilerleyebiliriz zira buradaki yorumlar onayda beklerken forum kısmındaki yazılanlar anında yayınlanıyor bu durumda daha hızlı cevap alabilirsiniz diğer kişilerden de. foruma gelirken kodunuzu da foruma yapıştırın nerede takıldığınızı uzun uzun yazın bahsettiğiniz sensorleri kullanan çok kişi var robot yapanlar da var. bende oradan yardımcı olmaya çalışırım. kolay gelsin 😉

 34. Timur SOMAY diyor ki:

  ARDUİNO harika bir sistem! Dış ortamdaki sensör verileri, ARDUİNO üzerinden bilgisayarla buluşuyor. Hem de çok kolay bir şekilde. Hele bir de PLX-DAQ programı var ki, o da ARDUİNO ile EXCEL’i bir araya getiriyor! Düşünseniz ya, ARDUİNO ile dışarıdan çektiğiniz dataları, direkt olarak EXCEL hücrelerine yazdırabiliyorsunuz. Bundan daha mükemmeli var mı?

 35. […] sağlayan kodu BURADAN indirip Ardunio kartınıza yükleyebilirsiniz. Ardunio hakkında bu yazıyı da inceleyebilirsiniz. Sensör, Ardunio kartlarımızı ve pil tutucuyu cetvel üzerine resimlerde […]

 36. Mete Can diyor ki:

  Merhaba, yazınızı büyük bir zevkle okudum bilgisayar programcısıyım ben de bir merakla başladım aslında dün başladım :). Elimde donanım olmadığından cihaz üzerindeki L ledini kullanarak komplike şeyler yapmaya çalışıyorum :). Gelecek yılki bitime projesinde kendi yaptığım bir drone sunmak istiyorum bunu yapacak seviyeye gelmek için 1.5 yılım var. Çeşitli yerlerde çeşitli şeyler gördüm elektronik devrelerde zorlanıcam gibi umarım başarılı olurum.

 37. akay diyor ki:

  usta ben arduino ya bilgisayardan kod yüklerken exit status1 hatası veriyor bunu nasıl düzeltebilirim birde yükleye basınca kata yüklenemiyor hatası veriyor

 38. abdullah diyor ki:

  Sayın arkadaşlar arduino uno nun içindeki programı pc ye nasıl geri çekebilirim.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Ömer Koman diyor ki:

   bu konu forumda var oraya bir bakın. arduino içindeki kod pc ye çeksende işine yaramaz içeriği makine kod olduğu için anlaşılmaz sayılardan iberet sayılar dizisi olarak karşına çıkacak.

 39. ayhan diyor ki:

  float ogren=0;
  float pratik=0;
  int yeter=0;

  if (bilgi==0) {
  ogren=analogRead(arduinoturkiye.com);
  pratik=ogren/1000;
  while(pratik<100){
  pratik +=1 ;
  }
  delay(1gün);
  }

  umarım doğru yazmışımdır çalışır, saygılar :)

 40. baris diyor ki:

  merhabalar ömer bey size bir sorum olacak.
  ardiuno uno smd tipi modeldeki yazılımı kopyalamak istiyorum .Üzerinden herhangi bir değişiklik yapmıyacagım.(amacım orjinal veriyi kaybetmemek ) Yazılımı nasıl , hangi yolla ve hangi program ile kopyalayıp gerektiğinde tekar geri atabilirim.

  • Ömer Koman diyor ki:

   atmel isp programlayıcı alacaksınız onunla icsp portu var uno da sağ tarafta ortada bir arada duran 3×2 sıralı pinler direk programlama pinleridir. oradan okur ve oradan yazarsınız. kod binary olarak okunacağı için içeriği anlamsızdır sizin için herhangi bir duzenleme yapamazsınız ama aynı tip başka bir borda isp programlayıcı ıle atabilirsiniz.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar