20 adımda Arduino Uzmanı Olun

Arduino Başlangıç tavsiyeArduino Satın Alma Rehberi‘nde hangi Arduino çeşidinin size uygun olduğunu belirlemeniz için Arduino çeşitlerini yazmıştım. Hakan İyice, Arduino’ya Başlarken Neler Gerekli yazısını, Coşkun Taşdemir,  Arduino Salgınına Gönüllü Yakalanma Rehberini, Ömer Koman da kendine has üslubuyla ilk programınızı anlatan Olmak ya da Olmamak, İşte Bütün Mesele Bu ‘yu yazmıştı.  Hatta Coşkun Taşdemir Arduino kitabı bile yazdı.

Bütün bu yazıları ve kitabı okuduktan sonra Arduino Uno ‘yu veya robotistan.com ‘dan Arduino kitabıyla birlikte Arduino Başlangıç kitini aldığınızı varsayıyorum ve naçizane tavsiyelerime başlıyorum.

 

 1. Öncelikle yukarıda linklerini verdiğim yazıları okuyup aşağı yukarı bir fikir edinin.
 2. Kitabı ve kiti satın alın.
 3. Kitabı hızlıca bir gözden geçirin, içeriğini ve konuların ilerleyişini beyninizde indexleyin,  kitap kurtlarının tabiriyle “kaymağını alın”
 4. Kitaptaki ilk projeyi yapın, LED yakıp söndürün. Sonra butona basıldığında 3 kere yanıp sönüp, 2. basıldığında sürekli yanan ve 3. defa basıldığında LED’i söndüren bir uygulama yapın. Pratikte çok gerekli bir uygulama değildir ama giriş çıkış işlemlerine hakim olmanızı sağlar. Not: göründüğü kadar kolay olmadığını ve işin içine başka fonksiyonların da karıştığını göreceksiniz.
 5.  Kara Şimşek uygulaması yapın(hani LED’ler sırayla yanıp sönüyor ya)
 6. Bu arada iPhone kullanıyorsanız Arduino uygulamasını indirin. iPhone Arduino uygulaması, Arduino fonksiyonlarının ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını gösteren ve örnek kodlar barındıran bir uygulama.  Android telefonlar için Arduino uygulaması var mı emin değilim. Varsa çok işinize yarar.
 7. Arduino programlamada kullanılan yapı, değişken ve fonksiyonlara Arduino referans sayfasından bir göz gezdirin. Görmediğiniz ama işinize yaracak bir kod mutlaka bulursunuz.
 8. Kitabı bitirin, uygulamalarını deneyin. Şunu kesinlikle yapmayın; kod orada yazıyor, kodu okuduğunuzda anlayabiliyorsunuz ve her satırın ne iş yaptığı adınız gibi biliyorsunuz dolayısıyla yazmanıza gerek yok! Öyle düşündüğünüz zaman kitabı kapatıp hiç bir yere bakmadan yazmaya çalışın. Yapamadığınızı veya hata yaptığınızı, en azından gerekli noktalamaları koymadığınızı göreceksiniz. Bu programlama öğrenmeye çalışan kişilerin en büyük düşmanıdır.
 9. Tüm bunları yapınca temel işlemleri çok iyi öğrenmişsiniz demektir. Şimdi gelelim zor görünen ama kolay kısma. Buraya kadar olan maddeler kolay görünen ama zor olan kısımdı çünkü sebat edip çözümü önünde duran soruyu kendin çözmeye çalışmak kolay değildir.
 10. Şimdi kendiniz için, işinize yarayacak bir proje belirleyin. Örneğin yazarlarımızdan Kaan Ceyhan, bir yerden veri toplayıp kaydetmek ve kurduğu sistemi güneşle enerjilendirmek üzerine bir proje yaptı. Bununla uğraştı çünkü işine yarayacaktı. Siz de buna benzer bir proje bulun.
 11. Örneğin enerji tüketiminizi tweet atacak bir cihaz yapmak istediniz. Bu proje üzerinden maddelemeye devam edelim.
 12. Projenize uygun bir Arduino Eklentisi(Shield) alın. Ethernet Shield olabilir, GSM Shield olabilir…
 13. Arduino’nun ethernet kütüphanesini, internetle işi olan tüm kütüphanelerini inceleyin.
 14. Bir tane akım sensörü alın ve donanımınızı tasarlayın(bu biraz zor olabilir ama enerji takip cihazını siz istediniz:) Detaylarına girmek istemiyorum ama blogumdaki Devre Tasarımı Nasıl Yapılır ve Arduino ile Proje Geliştirmek-1 yazılardan bir fikir edinebilirsiniz.)
 15. Tasarladığınız donanımı arduinoturkiye.com Protoshieldına uygun olarak yapın veya yaptığınızı Protoshielda uygun hale getirin.
 16. Donanımınızı protoshieda entegre ettiğinizde kendi  Arduino Shield‘ınızı yapmış oldunuz, tebrikler!
 17. Oluşturduğunuz Arduino akım sensörü shieldını Arduino’nuza entegre edin ve haberleşip haberleşmediklerine bakın. Ne tür veri geldiğini, gelen verilerin doğru olup olmadığını dikkatlice inceleyin.
 18. Şimdi sıra Arduino’dan Twitter’a veri göndermekte; bununla ilgili internette bir yığın örnek proje bulabilirsiniz. Projeleri inceleyin, sizinkinden farklı neler yaptığını görün. Kodlarını iyice okuyun ve işinize yarayacak kod parçalarını alın. Bu kodları proje klasörünüzde örnek kod parçaları kısmında saklayın.
 19. Bulduğunuz kod parçalarını deneyin, çalışıp çalışmadıklarına bakın. Çalışan bir tanesini ana kodunuza entegre edin ve yaptığınız Arduino Shield‘ından gelen veriyi twitterla haberleşen kod parçasına entegre edin.
 20. Tebrikler Arduino uzmanı oldunuz 🙂

Ahmet Alpat

Elektrik Mühendisi. Donanım tasarımı, gömülü sistem yazılımı, prototip geliştirme, tersine mühendislik yapıyor. Serbest çalışıyor. http://ahmetalpat.com 'da kişisel blogu var.

87 comments

 1. Ahmet Alpat dedi ki:

  Bu tür yazılar pek beğenilmiyor mudur nedir pek yorum almıyor. Okuyucuları bir şekilde yorum yapmaya itmek lazım, her mühendis/mühendis adayı gibi iletişim kurmaktan kaçıyorlar 🙂

  • Cem Delitas dedi ki:

   Sayın Elektrik Elektronik Mühendisi adayı,
   Yazmış olduğunuz yazıda önceden yapılmış olan örnekleri kullanarak ve shield satın alarak Arduino uzmanı olunacağını belirtmişsiniz. Hiç sanmıyorum !
   Arduino uzmanlığı diye birşey var mı bilmiyorum, fakat öyle birşey olsaydı emin olun işin ucu sensör ve rxtx cihazların kullanımından geçerdi. Kendi yaptığınız örnekleri beylik cümleler halinde sıralayıp, bak ben Arduino uzmanı oldum, siz de olabilirsiniz demek, ne yazıkki bir elektrik elektronik mühendisi adayına yakışmadı.

   • Dogan dedi ki:

    sen niye bu kadar kastın ki dediği uzmanlık mecazi bence yeni başlayanları heveslendirmek üstüne yazılmış bir cümle “ardunio uzmanı oldunuz”.Sanmıyorum kimsenin bu cümleyi dikkate alıp heryerde ben uzmanıyım diyeğeciğini..

    • Ömer Koman dedi ki:

     2012 yılında arduino yeni yaygınlaşmaya başlamıştı insanların elektronik ve DIY proje okur yazar olması için yerli kaynak olma çabalarımız vardı biraz gaza getirmek istemişiz milleti demekki.

 2. Coşkun Taşdemir dedi ki:

  Halbuki iletişim herkes için lazım. Mühendislere bile lazım 🙂

 3. Yusuf Atalay dedi ki:

  Ellerinize sağlık:)

 4. Murat İnceer dedi ki:

  Merhaba, öncelikle çabanız ve siteniz vede kitabınız için teşekkür ve tebrik ederim. Kitapçılarda yok netten(d&R) aldım mecburen.

  Forumunuza üye olmak istedim fakat captcha adımında eksiklik var. Düzeltirseniz iyi bir ortam oluşacağını sanıyorum orada…

  Ben MWC ile quadcopter yaparken tanıştım arduino ile. Şimdi kitabınızla birlikte yurtdışından board-shield vb. edindim.

  Ben endüstri tipi (4-20 ma) sensörlerin çıkışlarını arduino ya girip belirlediğim ölçüm değerleri aralığında hesap yaptırıp birim adıyla birlikte LCD ye yazdırmak istiyorum. Atıyorum ultrasonic seviye sensörü… Sizce Arduinonun hangi girişlerine nasıl bir komponent ile giriş yapabilirim?

  Teşekkürler

  • Ahmet Alpat dedi ki:

   Murat teşekkür ederiz. Forumumuzda biraz sıkıntı var evet, şu an stackoverflow tarzı bir soru cevap sistemi kuruyoruz. Kısa zamanda tamamlayacağız. Orada da bir topluluğun oluşacağını düşünüyoruz. Orası daha dinamik olacak.

   Arduino’nun üzerinde analog girişler var, zaten “analog in” yazıyor. Sensör çıkışlarını oraya girerek ADC yaptırıp işleme alabilirsin. ADC işlemleri için arduino.cc den referans fonksiyonlara bakabilirsin.

   İyi çalışmalar.

 5. Çağrı Çiçekdemir dedi ki:

  Merhaba,

  Ben sensörler üzerinde çalışıyorum, bildiğiniz gibi genelde 3.3V ile çalışıyorlar. Kafama takılan kısım, Ardunio Pro’lar 3.3V versiyonu sensöler için uygun ancak Ardunio Uno R3 ve diğer Uno’lar özelliklerinde hem 5V hemde 3.3V desteklediği yazıyor. Acaba bu destekleme sadece çıkış almak içinmi(yani 3.3V ile çalışan eksta bir parçaya güç vermek) yoksa bildiğimiz pinler 3.3V ile çalışıp 3.3V artık lojik 1 olarak kabul eder

 6. Büşra dedi ki:

  Titizlikle hazırlanmış bütün ee müh. öğrencilerinin görmesi gereken bir çalışma ellerinize sağlık. Tesadüfen tanıştım arduino ile en kısa zamanda öğrenmeye başlayacağım. Paylaşımlarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar.

 7. onur dedi ki:

  valla ben merakla okuyup anlamaya çalışıyorum 🙂 Fizikçiyim 🙂

 8. Halil Oğuz dedi ki:

  Çok güzel bir site olmuş ellerinize sağlık. elektronik müh. okuyorum ben de. çalışmalarınızı takip ediyorum elimden gelidiğince. Hayırlı olsun 🙂

 9. hamza öztaş dedi ki:

  Merabalar bende öncelikle tüm cabalarınız ve çalışmalarınızdan dolayı cok teşekkür ediyorum, internette çok fazla döküman yok ve bu yüzden yapmış olduğunuz arduino çalışmaları cok önem taşıyor, bende Arduino kitabını aldım çok şey öğrendim çalışmalarınızın devamını diliyorum..

 10. hamza öztaş dedi ki:

  Bide merakımdan soruyorum acaba arduino haricinde başka akıllı kartlarla ilgili ilgileniyomusunuz acaba, çalışmalarınız varmı ( netduino,seeeduino,iteaduino,beagleboard gibi )

  • Ahmet Alpat dedi ki:

   netduino,seeeduino,iteaduino zaten Arduino klonları Hamza. Bende Seeeduino var. Arduino’dan bir farkı yok. Ayıca beaglebone var. O ARM tabanlı bir işlemciye sahip, Arduino ile pek alakası yok.

 11. hamza öztaş dedi ki:

  anladım bende internette sürekli arduino ile ilgili haberleri takip etmeye çalışıyorum ve web sitenizin sürekli takipçisiyim, coğu yerde diğer akıllı kartlarla karşılaşıyorum merakımdan sordum.. yorumlarınız için çok teşekkürler.. çalışmalrınızın devamını dilerim..

 12. onur aksoy dedi ki:

  ilk işim size teşekkür etmek=)internette o kadar bu konuyla ilgili bilgi aradım bulmadım ve açıkcası burda inanılmaz güzel bilgiler edindikten sonra teker teker söylenenleri uygulmaya başlayacam ..

  allah razı olsun paylaşımlar için=)

 13. hezarfenn dedi ki:

  iphone ile üzerine bluetooth çipi yerleştirilmiş bir arabayı ya da quadratorü kontrol etmek mümkünmüdür? Malumunuz iphone kendi markasından başkasıyla bluetooth üzerinden iletişime geçmiyo?

  • Ömer Koman dedi ki:

   hazerfen bey blutooth olmazsa wifi ile bağlanırsınız, kendinizi bluetooth ile sınırlamayın derim.

 14. ismail akman dedi ki:

  hocam elinize sağlık diyeyim daha başlamadım.başlamayı planlıyorum.nasıl öğrenebilirim diye bakıyodum.sitenizi gördüm sağolun.

 15. murat kılıçkaya dedi ki:

  arduino ile ilgili hicbir deneyimim yok makine mühendisi öğrencisiyim bilgisayar kontrollü helikopter yapmak istitorum bahsettiğiniz kitaplarla baslarsam arduino yu kavrayabilir miyim?

 16. Ömer Koman dedi ki:

  murat bey tam yerine geldiniz bu siteye gelipte helikopter uçurmayan yok, sitenin forum kısmına bakarsanız yüzlerce helikopter uçuran proje var. siz de gerekli döküman ve malzemeleri alıp başlayabilirsiniz. İlk projeniz LED söndürüp yakmak olsun bunu başardıktan sonra helikopter kontrolü de yaparsınız…

 17. Yunus dedi ki:

  Gömülü sistemler… Hmmmm Severim. Mekatronik de kullanıyoruz ve seviyoruz 😉 Aslında kendimizde tasarlıyabiliyoruz bu devreleri fakat, seri üretimden pahalıya çıkıyor 🙂

 18. Abbas Hüseyin AY dedi ki:

  Ben mekatronik mühendisi adayıyım arduino ile yeni tanıştım kitapla ilgili birkaç görüntüde paylaşabilirmisiniz..

 19. Ömer Koman dedi ki:

  aşağıdaki linkte arduino ile ilgili kitap ve başlangıç kitleri bulabilirsiniz. http://www.robotistan.com/Arduino,LA_328-2.html#labels=328-2

 20. hasan dedi ki:

  Arkadaşlar arduino micro hakkında 20 sayfa dökümana ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz??

 21. Hakan ÖNEN dedi ki:

  Arduino ile alış veriş sepetimde wifi özelliği olması gerekiyor.Barkod okuyucu ile okuttuğum ürünün fiyatını veri tabanından çekip arduino üzerinde eklenen ürünlerin fiyatlarını toplam olarak en altta göstermek istiyorum.Hatalı ürün eklediğimde eklenen ürünün silinmesini istiyorum.Bu projeyi aurdino ile yapabilirmiyim. Arduino uno ya ait wifi özelliği var mı Bu projeye ait hangi arduino setini almalıyım?

 22. Merhaba; ee mühendisi değilim fakat otomotiv üzerine yüksek yapıyorum. Projem de elektronik üzerine arduino öğrenmek için ileri seviye elektronik bilgisine gerek varmıdır?

 23. Ömer Koman dedi ki:

  arduino öğrenmek için ileri merak seviyesinde olmanız iyi olur.

 24. ercan kudu dedi ki:

  ardunio yeni basladım. ardunio kullanarak labirent çözen bir robot yapmak mumkun mu?

 25. Winchester dedi ki:

  Metnin ana fikri ;
  Siz bizim ürünlerimizi satın alın bizde para kazanalım.

 26. Ömer Koman dedi ki:

  Ozel uçağımla sabah öğle akşam yemekleri için değişik yerlere gitmeyi severim.

 27. hakan dedi ki:

  ardino ya dijital kumpas bağlayıp pc ye ölçüm değeri aktarabilirmiyim

 28. hakan dedi ki:

  yukardaki sorumu detaylandırıyorum ama yanlış anlamayın detaylı cevap beklemiyorum bir cümle yeter yönlendirsin kafi. Ben iyi yazılımcıyım yani yazılım kısmını hemen çözerim. dijital kumpas lar 1.5 volt pille çalışıyor ve seri portları var ölçüm değeri için. Pc ye bağlamak için üreticinin bu voltaj farkını halleden kibrit kutusu kadar ara donanımı var. Ben 1.5 volt dan fazla akımı olmayan seri haberleşmeyi ardino kart ile nasıl okuyabilirim fikriniz varmı. Yani ek bir şeyler yapmadan kart buna müsaitmi. yada uygun arduino shield dikkatinizi çektimi

 29. Ömer Koman dedi ki:

  bss138 transistörü ile yapılan seviye çeviriciler güzel çalışıyor bss138 level converter diye aratın şemesına ulaşabilirsin. robotistan.com da yapılmış küçük devresi de var. dijital compasın marka model veya linki varsa daha iyi olurdu belki daha kolay bir çözümü vardır…

 30. Gürkan dedi ki:

  Merhaba öncelikle sayın forum sakinleri…

  Sorum şu,
  Arduino içindeki yazılımı nasıl alabiliriz.

 31. Ömer Koman dedi ki:

  merhaba forum için şuraya beklerim http://forum.arduinoturkiye.com/ sorunuz cevabı forumda bir çok defa açıklandı bir bakarsanız iyi olur. kısaca bilgi de vereyim arduino içindeki programı alsanız bile içinde değişiklik yapmanız ve neler olup bittiğini anlamanız mumkun olmayacak cunku arduino içindeki kod mkıne kod dene bir lisana dönüştürülerek programlanıyor. programı illa okuacam diyorsanız atmel programlayıcı alıp bunu icsp pinlerine bağlayıp okuyabilirsiniz.

 32. umut aktaş dedi ki:

  hocam öğrenciyimde tek pencereli kapı alarm sistemi için gerekli olan program lazım yardımcı olursanız sevinirim

  • Ömer Koman dedi ki:

   forumdan sorun bir yapan veya fikir veren olur. arduinon varmı hangisi nasıl sensorler kullanıyorsun biraz kod yaz koy foruma şurası çalışmadı de. böyle armut piş ağzıma düş olmuyor bak.

 33. Yücel YÜZLÜ dedi ki:

  Merhabalar Ömer Bey. Öğrencilerimle robot yapmaya karar verdik. Arduonla tanıştık. Led yakıp sondurebiliyoruz. Çizgi izleyen robot yapmaya başladık. Siteme kodu yükleyip çalıştıramadık. Bizlere yardımcı olabilirmisiniz.
  Yücel YÜZLÜ
  Fizik Öğretmeni BARTIN FATİH SULTAN MEHMET ANADOLU LİSESİ

  • Ömer Koman dedi ki:

   çalışmalarınız için tebrik ederim yücel hocam, sitenin forum kısmına da yazarsanız daha hızlı ilerleyebiliriz zira buradaki yorumlar onayda beklerken forum kısmındaki yazılanlar anında yayınlanıyor bu durumda daha hızlı cevap alabilirsiniz diğer kişilerden de. foruma gelirken kodunuzu da foruma yapıştırın nerede takıldığınızı uzun uzun yazın bahsettiğiniz sensorleri kullanan çok kişi var robot yapanlar da var. bende oradan yardımcı olmaya çalışırım. kolay gelsin 😉

 34. Timur SOMAY dedi ki:

  ARDUİNO harika bir sistem! Dış ortamdaki sensör verileri, ARDUİNO üzerinden bilgisayarla buluşuyor. Hem de çok kolay bir şekilde. Hele bir de PLX-DAQ programı var ki, o da ARDUİNO ile EXCEL’i bir araya getiriyor! Düşünseniz ya, ARDUİNO ile dışarıdan çektiğiniz dataları, direkt olarak EXCEL hücrelerine yazdırabiliyorsunuz. Bundan daha mükemmeli var mı?

 35. […] sağlayan kodu BURADAN indirip Ardunio kartınıza yükleyebilirsiniz. Ardunio hakkında bu yazıyı da inceleyebilirsiniz. Sensör, Ardunio kartlarımızı ve pil tutucuyu cetvel üzerine resimlerde […]

 36. Mete Can dedi ki:

  Merhaba, yazınızı büyük bir zevkle okudum bilgisayar programcısıyım ben de bir merakla başladım aslında dün başladım :). Elimde donanım olmadığından cihaz üzerindeki L ledini kullanarak komplike şeyler yapmaya çalışıyorum :). Gelecek yılki bitime projesinde kendi yaptığım bir drone sunmak istiyorum bunu yapacak seviyeye gelmek için 1.5 yılım var. Çeşitli yerlerde çeşitli şeyler gördüm elektronik devrelerde zorlanıcam gibi umarım başarılı olurum.

 37. akay dedi ki:

  usta ben arduino ya bilgisayardan kod yüklerken exit status1 hatası veriyor bunu nasıl düzeltebilirim birde yükleye basınca kata yüklenemiyor hatası veriyor

 38. abdullah dedi ki:

  Sayın arkadaşlar arduino uno nun içindeki programı pc ye nasıl geri çekebilirim.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Ömer Koman dedi ki:

   bu konu forumda var oraya bir bakın. arduino içindeki kod pc ye çeksende işine yaramaz içeriği makine kod olduğu için anlaşılmaz sayılardan iberet sayılar dizisi olarak karşına çıkacak.

 39. ayhan dedi ki:

  float ogren=0;
  float pratik=0;
  int yeter=0;

  if (bilgi==0) {
  ogren=analogRead(arduinoturkiye.com);
  pratik=ogren/1000;
  while(pratik<100){
  pratik +=1 ;
  }
  delay(1gün);
  }

  umarım doğru yazmışımdır çalışır, saygılar 🙂

 40. baris dedi ki:

  merhabalar ömer bey size bir sorum olacak.
  ardiuno uno smd tipi modeldeki yazılımı kopyalamak istiyorum .Üzerinden herhangi bir değişiklik yapmıyacagım.(amacım orjinal veriyi kaybetmemek ) Yazılımı nasıl , hangi yolla ve hangi program ile kopyalayıp gerektiğinde tekar geri atabilirim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   atmel isp programlayıcı alacaksınız onunla icsp portu var uno da sağ tarafta ortada bir arada duran 3×2 sıralı pinler direk programlama pinleridir. oradan okur ve oradan yazarsınız. kod binary olarak okunacağı için içeriği anlamsızdır sizin için herhangi bir duzenleme yapamazsınız ama aynı tip başka bir borda isp programlayıcı ıle atabilirsiniz.

 41. Hilmi Esen dedi ki:

  Merhaba,
  Yazılmış olan bunca makale ve verilen emek için teşekkürler. Bloğunuz için verilmiş olan linklerde (örn: ahmetalpat.com/devre-tasarimi-nasil-yapilir) sıkıntılar var. Bloğunuzu blog.ahmetalpat.com altına taşımışsınız sanırsam.

  Eğer bunları yeni yerlere yönlendirirseniz, süper olacaktır. Ben bu tarz değişiklikler için wordpressin redirect eklentisini kullanıyorum. Redirect eklentisi, hatalı linkleri gösterip, nereye yönlendireceğimi çok kolay yönetmemi sağlıyor.

  Kolay gelsin.

 42. Gerek yok dedi ki:

  Meraba benim aklıma takılan şey sitelerde verilen kodları kopyala yapıştır yapınca olurmü yoksa hatamı verir

  • Ömer Koman dedi ki:

   herşey olabilir. sitelerdeki kodu zipli olarak ındırıp kullanımında sorun olmaması lazım. eğer web sayfasından alıyorsanız herşey olabilir sorun çıkabilir genelde kod parçası paylaşılır siz gerekli eksikleri tamamlamanız gerekebilir.

 43. Nazım HAZIRAY dedi ki:

  Arduino yazılımından anlayan arkadaşlar bir sorunum var çözüm bulamıyorum. Ben yazılımcıyım. Asp.Net c# üzerinde web yazılım yapıyorum. Arduino için birşeyler yapmaya başladım. Isı kontrolü role aç kapa gibi. Bu işi internete dökmek istedim. İnternette bir web service yazdım ve bu yazdığım servise orduino üzerinden post işlemiyle veri gönderdim güzel işledi sıkıntı buraya kadar yoktu. Post işlemini herkez setup methodunun içerisinde yapmış. Ben bunu loop da kontrol edip sıcaklık nem uygun dail ise web servislerime bunu iletmek istiyorum. Birde ısı nem kontrollerini veri tabanından çekerek kaç derece olması gerektiğini değişkenlere aktarmak istiyorum. Bunun için çözüm bulamadım. servisten döndüğüm değerleri okutturmak ve servise loop üzerinden post ettirmek nasıl olur acaba bilgisi olan varmıdır?

  • Ömer Koman dedi ki:

   servisten donen sonucları arduino içinde pars edebilirsin. setupta yapılan işlem post metodunu attach etmişlerdır sanırım. loop ıcınde gerektikçe post yapabılmen lazım. ornek kod var mı? foruma da gel…

 44. Celal dedi ki:

  selamlar hayırlı günler
  arduinoya
  kendi editörünü kullanmadan
  notepad ile yazdığımız kodları consoldan dos tarafından, nasıl derler
  nasıl program atarız.

  teşekkürler

  • Ömer Koman dedi ki:

   şu linki verebilirm ama denemedim. http://playground.arduino.cc/Code/WindowsCommandLine

   arduino bilgisayarınızda kurulu olmalı bu linktekileri denerken. arduino sadece edıtorden ıbaret değil kurulumunda gcc compiler ve tum kutuphalenelrı de uygun yerlere yukeyıp çalıştırmaya kullanmaya hazır edıyor. bilgisayarın işletımm sıstemıne gore ve hatta arduino ıde versıyonlarına gore bu lokasyonlar değişiyor. bu nedenle linkteki işlemler pek guncel olmayabılır çalışmayabılır.

 45. Ömer Koman dedi ki:

  Arduino dosya/file menusunde seçenekler/proferences kısmında “Harici editor kullan/external editor” çentiğini seçerseniz kendi editorunuzu kullanabiliyorsunuz. program atarken ve derleme/compile ederken eskisi gibi yine arduino ideyi kullanıyorsunuz.

  şurada gösteriliyor
  https://www.youtube.com/watch?v=TRbKMy9dGKg

  sublime text kullanımı ise(espanol)
  https://www.youtube.com/watch?v=s1Xr9_sPkbs

  atmel studio ve visual studio ile kullanımı
  https://www.youtube.com/watch?v=SeCCrHx9NWU

 46. Emre dedi ki:

  Merhaba,
  Kitap ile sıfırdan programlama bilgisi ile sizce başarılı olunabilir mi? Arduino ya girişmek istiyorum ancak daha önce bu konuda çalışmadım, üni de java ve asm dersleri almıştım sadece.

 47. Sinan Çınar dedi ki:

  Merhabalar.
  Ben 200 adımlı bir step motoru 1 rpm hızında döndürmek istiyorum.Arduino ile bunu nasıl yapabilirim.Nasıl bir kod yazmalıyım? Teşekkür ederim

 48. Ömer Koman dedi ki:

  sitede step motor kodu var oradaki kod sadece tek adım atar bu adımdan sonra 1dk bekleme rutini eklersenoz dakikada 1 adım atan bır sistgem kurmuş olursunuz

 49. ahmet dedi ki:

  insanı soğutmak için çok güzel bir yazı olmuş.

 50. Nezir dedi ki:

  Ben hiç alakam olmayan bir konu olarak youtube da karşılaştım 18 videoluk bir arduino tanıtım serisinin bir kısmını s4yrettim. Şuan elektrik elektronik müh3ndisliği okumadığıma bin pişmanım. Kesinlikle müthiş ilgim olduğunu farkettim. Ama sıfır programlama ve yazılım bilgisine sahibim.ne ne işe yarar çok merak ediyorum gerçekten.hobi olarak mutlaka zaman ayırmak istediğim bit alan.öğrenmeyi çok isterim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   merak ve heves olduktan sonra öğrenirsiniz, sitedeki diğer yazıları gözden geçirin faydasını göreceksiniz

 51. Sebahattin dedi ki:

  Hocam rica etsem ldr nin üzerine elimi yaklastirinca birinci servo motor 180, ikinci servo motor 10 , üçüncü servo motor 90 dönsün. Elimi çekince motorlar dursun istiyorum yardimci olacak arkadaşlar kodu paylasirim sevinirim.proje için lazim

  • Ömer Koman dedi ki:

   foruma gelin sorun. biz direk kod vermiyoruz öyle bir arşivimiz de yok sizizn biraz çabanızla bir şeyler yazmanız ve takıldıgınız yerde kodunuza yardımcı oluyoruz. servo motor orneklerını ve mesafe sonsoru orneklerını araştırın ve test edın olmadıgı yerleri biz yardım ederız forumdan.

 52. Coşkun taş dedi ki:

  Arduino kullanarak araba teybime tablet bağlamak istiyorum yardımcı olabilecek var mı youtube de yapmışlar tabletten araba teybini kontrol ediyorlar

 53. ünal dedi ki:

  Teşekkürler; arduino ile 3d yazıcı yapmaya çalıştım en son bir arkadaş toparladı oldu şu anda.. çizgi izleyen robot yapmaya çalıştım yazılımı halledemedim şimdi işe baştan başlayarak bu kod yazma ve mantığını öğrenmem lazım ne var led yakmada diyerek fena halde yaş tahtaya bastık sayıları bilemden denklem çözmeke çalışmak bizimkisi

 54. Murat dedi ki:

  Hayırlı akşamlar hocam;
  Ben ne mühendis,yazılımcıyım,nede üniversite okudum fakat bu tarz yapılan işlere hep ilgi ve merak duydum şimdi ben bu arduino ya başlamak istesem ilk olarak neler yapmam gerek ve hangi ürünleri almam gerekir başlangıç için bana bu konuda bilgi verebilirmisiniz acaba İnternete arduino ile ilgili çok yazı forum ve video var bunları ilcelerken kafam biraz karıştı malesef

  • Ömer Koman dedi ki:

   kolay gelsin.
   sitenın tepesinde başlangıç konuları var oralardaki yazıları bır gozden geçirin. başlangıçta herşey size yabancı gelecektir plastık bir parça içinde herşey olup bitiyor bu nedenle harekete geçmeden önce sensorlerın elektronık parçaların işlemcinin ne gorevı işi olduğunu anlamaya çalışın zamanla anlamaya başlayacaksınız. acele etmeyin başlangıç konularında kısa ornek programlar var onlar en sade şeklidir denedikçe anlamaya başlarsınız herşeyi bir gunde yapıp bitirmenın faydasını gormezsınız.

 55. Emre dedi ki:

  Ben Makina mühendisiyim. Bitki sulama ve gübreleme cihazı üzerinde çalışıyorum. sistemin otomasyonunu arduino ile kontrol etmek istiyorum. Yazılım konusunda fazla bilgim yok. Başlangıç için bana bilgi verebilir misiniz.

  • Ömer Koman dedi ki:

   kolay gelsin projeniz için. sitede başlangıç konuları var onları deneyebilirsiniz bir arduino alın bütçenize uygun bilgisayarınıza bağlayın kullanmaya başlayın.
   yazılım konusunda bilgi sahibi olmak için bol bol kod yazıp deneme yapmanız lazım. genel de kolaydır ama basit değildir 😉

 56. erol dedi ki:

  slm. bir projede takıldık. 1 adet led, 1 adet buzer,1 adet buton var.
  1. adım:botun durumu (0) olduğunda herhangi bir tepkime yok.
  2. adım:buton 1 olduğunda led yanacak ve 2dk saymaya başlayacak, bu süre bitiminde buzzer devreye girecek ve ledi LOW yapıp sürekli çalacak.
  EN ÖNEMLİ KISIM İSE: BU DÖNGÜ SADECE BUTON 1 OLDUĞUNDA ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK, buton 0 olursa sürecin neresinde olursa olsun,olduğu yerde iptal edecek ve başa dönüp botunun durumunu bekleyecek. elektirik kesilene kadar bu bekleme devam edecek. YARDIMINIZI BEKLİYORUM.

 57. NAZIM dedi ki:

  merhaba ömer hocam cok populer bir ünvana sahipsiniz ardunio ile yazılım konusunda kucuk bır sorum var

  sensorValue = analogRead(rdtt2); // gırış pwm için ayalandı gırıse gore value:
  rdtt2 = map(sensorValue, 0, 1023, 0, 255); // harıta out:

  8bit cıkış aldıgım anolog voltajı bölerek her 8 deger arttıgında geçikme saglayarak çıkısa vermek istiyorum örnek
  yapmak istedim (0,1023, 0,milis ,8,milis,16,milis,32.milis,,,,,,dvamı,,,,255,) kadar bunu yaptırabılecegım ornek bır kod paylasırmısınız yada nasıl yaptırırım

 58. NAZIM dedi ki:

  //led tanımlamarı ve millis değerini tutacak değişken tanımları
  int ledPin = 13, potPin = A0;
  unsigned long zaman = 0, zamanx = 0;
  int sayac = 0; //3 örneği sayacak sayaç
  double ortalama, deger = 0; //ortalama için değişkenler

  void setup() {

  pinMode(ledPin, OUTPUT);
  pinMode(potPin, INPUT);

  }

  void loop() {

  ana kodu buraya yazıyoruz

  //8 örneği 50 ms arlıklarla alalım
  if (millis() – zaman > 50)
  {
  deger += analogRead(potPin);
  sayac++;
  if (sayac == 8) //sayaç değeri 8 olmuşsa ortalamayı al
  {
  ortalama = (double)deger / 8.0;
  sayac = 0; //değerleri sıfırla
  deger = 0;
  }
  zaman = millis();
  }

  //eğer ortalama 512 den büyükse ledi yakıp söndür

  if (ortalama > 512)
  {
  if (millis() – zamanx> 200)
  {
  digitalWrite(ledPin, !digitalRead(ledPin));
  zamanx = millis();
  }
  }
  }

  ömer bey böyle yapamaya çalıştım yükledim hic tepki vermedi ama derleme yapıyo
  tam uyalayamamış olabilirim süslü parente sorunları olabılır 0_255 cıkıs tarafı degilde giriş tarafından yapmaya calıstım sonuc olarak yapmaya calıstıgım 8 degerde bir 50ms gecıktırıp cıkısa voltaj ve ledleri yakma
  acemi işi bu kadar teşekürler

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar