Arduino Create Artık Chrome OS Cihazlarında

Arduino Create artık 0.99 dolara Chrome OS cihazlarında. Uygulamayı kullanmak çok kolay. Bir Arduino hesabınızın ve Google ID’niz olması ve “Create Getting Started” adımlarını takip etmeniz yeterli. Okullara özel lisans ve fiyatlar için çalışmalar devam ediyor; takipte kalmakta fayda var.

Uygulama öğrencilere ve diğer kullanıcalara çok sayıda kullanım özelliği sunuyor. Kullanıcılar; kod yazma, eğitim videolarına erişim, pano (board) yapılandırma ve projelerini paylaşma olanaklarından yararlanıyor. Sürekli bir iş akışı sağlamak için tasarlanan uygulama, kullanıcıların, başlangıcından projenin gerçekleştiği ana kadar işlerini tek bir pano üzerinden yönetebilmelerini sağlıyor.

Arduino Chrome uygulaması, sınıf ortamı akılda tutularak geliştirildiği için her zaman güncel ve ortak çalışma yürütebildiğiniz bir ortamda öğretmenize ve düzeltmeler yapabilmenize imkan veriyor.

Farklı Arduino’lar destekleniyor

Uygulama çok sayıda Arduino’yu destekliyor: Uno, 101, Mega, Esplora, Nano (ATmega328), Micro, Zero, MKR1000, MKR Zero, MKR Fox 1200, Pro and Pro Mini (ATmega328). Şimdilerde ekip, Chromium ekibiyle beraber çalışmaya devam ediyor. Gelecek Chrome OS sürümlerinde Arduino Leonardo’nun da desteklenmesi hedefleniyor.

Uygulamanın gerçekleşmesini sağlayan açık kaynak içerikleri şöyle: avrgirl-arduino/Suz Hinton, dapjs/Microsoft, browser-serialport/Glen Arrowsmith, browser-usb/Jacob Rosenthal.

Herhangi bir bug’la ve sorunla karşılaşılması durumunda ya da uygulamanın geliştirilmesine dair herhangi bir fikir sunmak için uygulamanın ingilizce blog sayfasında bir tartışma açmanız mümkün. Unutmamakta fayda var; uygulama sadece Chrome OS’de çalışabiliyor. Eğer Google Store linkine başka bir OS üzerinden gitmeye çalışırsanız uygulamayı kurmanız mümkün olmuyor.

Not: Uygulamanın yaratıcıları Google for Education Partners-Technology Track için başvuru yapıyor; bu sayede okullara ve sınıflara büyük alımlarda indirim sağlamanın yollarını araştırıyorlar.

arduino create chrome

Arduino 29 Temmuz itibarıyla yeni bir döneme girdi

Massimo Banzi, David Cuartielles, David Mellis ve Tom Igoe’nin Arduino’nun kurucuları tarafından kurulan BCMI şirketi, bugün Arduino’nun tüm markalarına sahip şirket olan Arduino AG’nin %100 sahipliğini ilan etti.

Devralımı takiben, Massimo Banzi, Arduino’nun yeni Başkan ve CTO’suna dönüştü. Arduino AG dışındaki diğer fırsatları takip edecek Federico Musto’nun yerine Dr. Fabio Violante yeni CEO’ya atandı.

Banzi, “Arduino için yeni bir dönemin başlangıcında, şirketimizi sürdürülebilir büyümenin sağlıklı mali yolunda paralel olarak ayarlarken, açık kaynak donanım ve yazılım taahhüdümüzü güçlendirecek ve yenileyeceğiz. Vizyonumuz, geleceğe uzun süre elektronik ile yenilik yapmaya devam etmeyi sürdürmeye devam ediyor “dedi.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar