Arduino DUE ile Yaşayabileceğiniz Sorunların Çözümleri

Elinizden hatırı sayılır miktarda Arduino DUE geçtiyse (veya sadece şanssız gününüzdeyseniz), düzgün çalışmayan en az bir tane cihazla karşılaşma olasılığınız yüksek. Bunun için her zaman cihazı çöpe atmanız gerekmeyebilir. Birçok Arduino DUE sorununu çözmek için çeşitli yöntemler var.

Diyelim ki Arduino DUE ile çalışmaya başlayacaksınız. Bunun için Arduino’yu açtınız ama “önyükleme” yapmıyor gibi görünüyor. Kısacası, kodunuz çalışmaya başlamıyor. Birçok maker ve teknoloji meraklısı için sorunlar bazen takıntı haline gelebiliyor ve saatlerce sorun çözmek için uğraşabiliyorsunuz. Bunu hepimiz yaşadık. Bazen sorunun ne olduğunu anlamak bile çok uzun zaman alabiliyor.

Bu hikaye size tanıdık geliyorsa, doğru yerdesiniz!

Genellikle karşılaşılan sorunlardan biri panonun sıfırlanmasıyla başlar. Panoyu bir sebeple sıfırlamanız gerekmişse (sıfırlama düğmesine basarak) ve sonra anakartın normal şekilde çalışmadığını fark etmişseniz öncelikle bu sorunu yaşayan ender insanlardan biri olmadığınızı bilmenizi isteriz. Bu belki bir nebze rahatlatır.

Arduino DUE Sorunları ve Çözümleri

Bir süre önce böyle bir panoya rastlamıştım ve kendime “ucuz etin yahnisi” ile ilgili atasözümüzü hatırlatmıştım. Pano için harcadığım para çok büyük bir kayıp değildi. Bu nedenle biraz denedikten sonra panoyu çöpe atmasam da ortadan kaldırmıştım.

Daha sonra internette gezinirken bu sorunun bir çözümü olduğunu keşfettim. Sorun yalnızca bazı DUE panolarında ortaya çıkıyor ve DUE panolarına kurulu bazı MOSFET’lerin davranışıyla birlikte ATSAM3X8E işlemcisinin belgelenmemiş bazı davranışlarından kaynaklanıyor. Bu yüzden oluşumu büyük oranda bir şans meselesi.

Düzeltme işlemi basit: sadece bu mosfet’in üstüne 10K direnç lehimlemek gerekiyor.DUE-Fix-culprit

Bu, lehimlenecek olan 10K 0805 direnç:DUE-Fix-1

Bu da lehimlenmiş hali:DUE-Fix-2

Arduino DUE nedir?

Arduino DUE, 32-bit ARM çekirdek mikro denetleyicisine dayanan ilk Arduino kartıdır. 54 dijital giriş / çıkış pimi, 12 analog giriş ile, daha güçlü büyük ölçekli Arduino projeleri için mükemmel bir karttır. Kart, mikro denetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir. Basitçe bir mikro-USB kablosuyla bir bilgisayara bağlayın veya başlamak için bir AC-DC adaptörü veya pille güç aktarın. DUE, 3.3 V’de çalışan ve 1.0 Arduino pinout’ıyla uyumlu tüm Arduino kalkanlarıyla uyumludur.

Microcontroller AT91SAM3X8E
Operating Voltage 3.3V
Input Voltage (recommended) 7-12V
Input Voltage (limits) 6-16V
Digital I/O Pins 54 (of which 12 provide PWM output)
Analog Input Pins 12
Analog Output Pins 2 (DAC)
Total DC Output Current on all I/O lines 130 mA
DC Current for 3.3V Pin 800 mA
DC Current for 5V Pin 800 mA
Flash Memory 512 KB all available for the user applications
SRAM 96 KB (two banks: 64KB and 32KB)
Clock Speed 84 MHz
Length 101.52 mm
Width 53.3 mm
Weight 36 g

15 comments

 1. fatih dedi ki:

  aliexpress den ARDUİNO DUE satın aldım . Her ne hikmetse , tam 10 da bir oranda yavaş çalışıyor . delay(10); deyince 100 ms bekliyor mesela . test etmek için sadece blink yüklediğim halde aynısını yapıyor . ne yaptıysam olmadı . Yardımcı olabilirmisiniz lütfen …

  • Ömer Koman dedi ki:

   Bootloaderinde sorun olabilir diyecegimde o zaman kod yukleyemezsin. Aldigin yere bir mesaj at yada aliexpresteki aldigin yerdeki yorumlar kismina bu sekilde calistigini ve alinmamasi gerektigini yazin size aninda donus yaparlar. Ayrica due unodan daha hizli calismiyor ya, gereksiz bir yatirim olmus

   • Orçun dedi ki:

    Arduino Due, Uno’dan hızlıdır.
    Uno CPU 16 MHz, Due CPU ise 84 MHz.

    • Ömer Koman dedi ki:

     evet clok hızı yuksek ama performansı unodan iyi değil. arm tabanlı işlemcilerde i/o hızını sistem saatinden değil ahb saatinden alıyor ve bunu da kullanıcı yazılımı belirliyor. yani 72mhzlik saati önce 4 e böldüğü için 18mhz gibi bir hızla başlıyor. bootloaderdaki confige bakmak lazım, arttırılabilir.
     ilk sorudaki sorun duede bootloaderdeki saatin frekansını çok düşük ayarladıkları için yüklenen programda yavaş çalışıyor. doğru ayarlanmış bir bootloader yüklenirse düzelir aslında.

 2. fatih dedi ki:

  Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim öncelikle.
  aliexpress e mesaj attım ama adamlar satıcı , teknik bilgileri yok.
  ayrıca ben due ‘yi port sayısı için satınaldım , uno hızında dahi çalışsa benim işimi görüyor zaten .
  Ama uno da kullanıyorum promini de , nano da kullanıyorum fark yok . delay(10); dedinmi 10ms beklemesi lazım . Bu Duenin çalışma frekansı tam 10 kat yavaş ….

  • Ömer Koman dedi ki:

   bootloaderi yeniden yazmayı deneyebılırsın, şemalara baktım hepsinde 12mhz krsital var yanı delay ın yavaş olması sadece hatalı kristalle açıklanabılır ama bu durumda kristal hatalıysa bootloaderde yanlış frakansta çalışacağından yukleme bıle yapamazsın. bootloader iç osilotorle çalışıyorsa program yukleyebılırsın ama bu sefer yuklene program ya çalışmaz yada hatalı çalışır. bordun kristalinde sorun olabılır belkı onu degıstremezsın buyuk ıhtımal, ide de bordu dogru seçmişindir herhhalde. aklıma başka bısey gelmıyor

 3. Bülent Bilgetay dedi ki:

  Kızımın okul projesi için bir arduino kart aldık. bitki sulama ile ilgili bir proje. İnternette benzer bir uygulama için yazılmış bir kodu aynen yazdık. yalnızca diğer sistemde bir su motoru varken biz de motor yerine bir selenoid vana kullandık. Şu anda çalşmıyor. Acaba farklı bir ekipman kullandığımız için kodu yeni yazmak mı gerekir? Bir de selenoid vanann bağlı olduğu rolenin lambaları yanmyor. Bu o roleye elektrik gitmediği anlamına mı gelir. (Not ben konudan hiç anlamyorum. Sorularım saçma ise kusura bakmayın.

  • Ömer Koman dedi ki:

   motor veya selenoıdı asıl suruyorsunuz acaba motor veya selenoidi surucu devre ıle surmek gerekli, ne kullanıdınız acaba? selenoıd fazla akım çekebılır ayrı bır adaptorle meslemenız gerekır uzerınde beslemenız gereken voltaj yazması lazım ona dıkkat edın.

 4. Emrah dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Arduino 3.3v ile çalışır konusunu biraz daha açar mısınız, bu konuda kafam karışıyor. Besleme gerilimi olarak yine 7 – 12v önermişler, peki nedir bu 3.3v hikayesi?

  Teşekkürler

  • Ömer Koman dedi ki:

   işlemci veya diğer entegrelerin değişik çalışma gerilimleri olur hatta bazı işlemciler 1.18v ile bile çalışır. siz rahatlıkla 3.3v bir guc kaynağı bulamazsınız devre ihtiyacından fazla gerılımle beslenır içindeki regulatorlerle gerekli değerlere düşürülür. bunun faydası elektrık dalgalanmalarından etkılenmemesını sağlamak ve diğer .çevre malzemelerin ihtiyaçlarını sağlamak için yapılir. asıl neden daha düşük gerilimle çalışma tercihi, işlemciin ısınmaması ve daha düşük gerilimle ısnmadan daha performanslı çalışması, gerilim arttıkça entegra içindeki alektron akışı çok artacağı için içeride ısı artışına ve performans düşüşüne neden oluyor.

 5. ramazan karabacak dedi ki:

  ardunio due ile Bluetooth kontrollü araba yapıyorum
  Bluetooth’la telefona bağlanıyorum ama araç hareket etmiyor
  Ardunio Unoda sıkıntı yok ama duede çalışmıyor hocam lütfen cavaplayın benim için çok önemli şimdiden teşekkür ederim.

 6. mehmet dedi ki:

  ardunio due ile bluetooth kontrollü araba yapıyorum telefon ile bluetooth haberleşmesini sağlıyorum birbirine bağlanıyor fakat telefondan verdiğim hiçbir komutu uygulamıyor sorun ne olabilir şimdiden teşekkürler

 7. Halil dedi ki:

  Çok güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık.

 8. abdullah dedi ki:

  ömer bey size nasıl ulaşabilirim mail dönüşü yapabilirmisiniz.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar