Arduino DUE ile Yaşayabileceğiniz Sorunların Çözümleri

Elinizden hatırı sayılır miktarda Arduino DUE geçtiyse (veya sadece şanssız gününüzdeyseniz), düzgün çalışmayan en az bir tane cihazla karşılaşma olasılığınız yüksek. Bunun için her zaman cihazı çöpe atmanız gerekmeyebilir. Birçok Arduino DUE sorununu çözmek için çeşitli yöntemler var.

Diyelim ki Arduino DUE ile çalışmaya başlayacaksınız. Bunun için Arduino’yu açtınız ama “önyükleme” yapmıyor gibi görünüyor. Kısacası, kodunuz çalışmaya başlamıyor. Birçok maker ve teknoloji meraklısı için sorunlar bazen takıntı haline gelebiliyor ve saatlerce sorun çözmek için uğraşabiliyorsunuz. Bunu hepimiz yaşadık. Bazen sorunun ne olduğunu anlamak bile çok uzun zaman alabiliyor.

Bu hikaye size tanıdık geliyorsa, doğru yerdesiniz!

Genellikle karşılaşılan sorunlardan biri panonun sıfırlanmasıyla başlar. Panoyu bir sebeple sıfırlamanız gerekmişse (sıfırlama düğmesine basarak) ve sonra anakartın normal şekilde çalışmadığını fark etmişseniz öncelikle bu sorunu yaşayan ender insanlardan biri olmadığınızı bilmenizi isteriz. Bu belki bir nebze rahatlatır.

Arduino DUE Sorunları ve Çözümleri

Bir süre önce böyle bir panoya rastlamıştım ve kendime “ucuz etin yahnisi” ile ilgili atasözümüzü hatırlatmıştım. Pano için harcadığım para çok büyük bir kayıp değildi. Bu nedenle biraz denedikten sonra panoyu çöpe atmasam da ortadan kaldırmıştım.

Daha sonra internette gezinirken bu sorunun bir çözümü olduğunu keşfettim. Sorun yalnızca bazı DUE panolarında ortaya çıkıyor ve DUE panolarına kurulu bazı MOSFET’lerin davranışıyla birlikte ATSAM3X8E işlemcisinin belgelenmemiş bazı davranışlarından kaynaklanıyor. Bu yüzden oluşumu büyük oranda bir şans meselesi.

Düzeltme işlemi basit: sadece bu mosfet’in üstüne 10K direnç lehimlemek gerekiyor.DUE-Fix-culprit

Bu, lehimlenecek olan 10K 0805 direnç:DUE-Fix-1

Bu da lehimlenmiş hali:DUE-Fix-2

Arduino DUE nedir?

Arduino DUE, 32-bit ARM çekirdek mikro denetleyicisine dayanan ilk Arduino kartıdır. 54 dijital giriş / çıkış pimi, 12 analog giriş ile, daha güçlü büyük ölçekli Arduino projeleri için mükemmel bir karttır. Kart, mikro denetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir. Basitçe bir mikro-USB kablosuyla bir bilgisayara bağlayın veya başlamak için bir AC-DC adaptörü veya pille güç aktarın. DUE, 3.3 V’de çalışan ve 1.0 Arduino pinout’ıyla uyumlu tüm Arduino kalkanlarıyla uyumludur.

Microcontroller AT91SAM3X8E
Operating Voltage 3.3V
Input Voltage (recommended) 7-12V
Input Voltage (limits) 6-16V
Digital I/O Pins 54 (of which 12 provide PWM output)
Analog Input Pins 12
Analog Output Pins 2 (DAC)
Total DC Output Current on all I/O lines 130 mA
DC Current for 3.3V Pin 800 mA
DC Current for 5V Pin 800 mA
Flash Memory 512 KB all available for the user applications
SRAM 96 KB (two banks: 64KB and 32KB)
Clock Speed 84 MHz
Length 101.52 mm
Width 53.3 mm
Weight 36 g

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar