Arduino Ethernet

Hakan İyice

Bilgisayar mühendisi, web yazılım uzmanı, hobi elektroniği meraklısı

12 comments

 1. Metin Furkan ARSLAN dedi ki:

  hocam bu ethernetle ne iş yapabilirim robotun üzerine internete bağlanmak şartıyla koymak istiyorum fakat nasıl kullanılacağını tam olarak bilmiyorum internete nasıl bağlayacağım sonuçta bi kablo takamayacağım nasıl olucak bi fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim

 2. Ömer Koman dedi ki:

  sonuçta arduino nun çalıştırdığı bir robot ve uyumlu ethernet modülüne ihtiyacınız var. zaten ethernet kartları internete bağlanmak şartı ile kablolu olarak internete bağlanmak gibi basit bir şeyi yapıyor(siz hatılamazsınız belki biz eskiden internete kablolu olarak bağlanırdık) bu kartı robotunuza takarak size turk kahvesi pişirip servis yapmasını sağlayabilirsiniz hatta google bağlanıp kahve siparişi verip twit bile attırabilirsiniz. sitenin forum kısmına bu soruyu sorarak bir çok değişik robot projesi yapan arkadaş var size yardımcı olan çıkacaktır. robotunuzun ethernet modulune internet kablosunu takmazsanız robotunuz hiç bir internet işlemini yapamayacağı için robot çok aptal görünebilir bunu engellemek için robota wifi modul bağlarsanız robot kablosuz da internete bağlanır ve acil durumlarda help diye tiwit bile atar. robotun bulunduğu ortamda tercihe göre kablolu veya kablosuz internet olmasını da tavsiye ederim.

 3. sedat yılmaz dedi ki:

  selam hocam . arduıno ethernet shıeld modulunu aldık en azından röle kontrol etmek istiyorum bunun için uygun program yazılımını nasıl bulabilirim

  • Emre dedi ki:

   mrb iyi günler;
   arduino ya yeni başlayan birisi olarak, kitabınızı temin ettim fakat.şuanda benim projemle alakalı bir örenek kod ya benzere bir şeye rastlayamadım. proje olarak AVR (automatic voltage regulatoru) yapıcam. bu AVR için PİD yada Pİ controlü kullanmam gerekıyor. pi ve pid için zamanın türevi yada bu işlemler için türev ve integral sorununu nasıl çözebilirim. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz tesekkur ederim.
   iyi günler

 4. Emre dedi ki:

  mtb iyi günler;

  arduino ya yeni başlayan birisi olarak, kitabınızı temin ettim fakat.şuanda benim projemle alakalı bir örenek kod ya benzere bir şeye rastlayamadım. proje olarak AVR (automatic voltage regulatoru) yapıcam. bu AVR için PİD yada Pİ controlğ kullanmam gerekıyor. pi ve pid için zamanın türevi yada bu işlemler için türev ve integral sorununu nasıl çözebilirim. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz tesekkur ederim.

  iyi günler

  • Coşkun Taşdemir dedi ki:

   Önce PID ile ilgili araştırma yapman gerekiyor. İnternette C diliyle yazılmış PID örneklerini incele. İşlemciye göre pek değişmiyor bu C ile yazınca.
   Arduino için PID kütüphaneleri de var onlara da bakabilirsin.

  • Ömer Koman dedi ki:

   endüstriyel ve ac power control devrelerinde arduinoya pek rastlamadım, aslında atmel işlemci kullanılmıştır mutlaka ama genelde low side işlerde arduinoya rastlamak mümkün. ac konrol ve faz ölçümleri için zero cross detectorleri ve ac yukler için tristor kontrol işleri yapılmış arduino projeleri var. ac power ve teorik bilgilerinizi deneyebilirsinizde sonuçta yüksek voltaj işlerde dikkatli olun ve önlemlerinizi alın… şurada bir proje var belki bazı rutinleri kullanabilirsiniz http://alastair.d-silva.org/arduino-based-switchmode-voltage-regulator şurada da ac faz kontrolle ilgili bilgi var http://playground.arduino.cc/Main/ACPhaseControl

 5. Abdullah dedi ki:

  hocam ısı sensöründen gelen bilgiyi mysql e nasıl aktarabilirim?

  • Ömer Koman dedi ki:

   mysql i nasıl kullanıyorsun biliyorsundur herhalde? php ile yazacağın bir sayfadan veya linkten aldığın kodu mysql ye yazabilmen lazım bu kısmın arduino ile alakası yok onu bi araştırıp öğrenin? arduinodaki bir verinin inernetten okunması veya yazılması için ethernetclient orneğini bir incele, sunucun ise php asp veya bir cloud sunucu olabilir o kısımlardan hangisinde uzmansan onu kullan. foruma gel sor yapan vardı kod paylaşmışlardı eski zamanlarda bir orayı araştır.

 6. Recep K dedi ki:

  Hocam merhabalar
  Benim elimde bir adet ethernet shield mevcut fakat bir türlü çalıştıramadım. Cat5 kablosunu taktıktan sonra üzerindeki ışıklar yanması gerekirken bir türlü bunu başaramadım. Modül üzerindeki AREF ve GND pinlerinin hemen altındaki Led sürekli olarak yanıp sönüyor. Ama kablonun bağlı olduğu konnektördeki sarı ve yeşil ışıkların hiç biri yanmıyor. Kabloda sorun yok onu denedim farklı kabloda denedim ama olmadı acaba sorun nereden kaynaklanıyor ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   hangi etherneti kullanıyorsunuz. kartın altında veya ustunde mac id yazıyorsa onu kullanın mutlaka kodun içinde yazmıyorsa arduino ide deki ethernet orneklerden webserver i seçin onu arduinoya yukleyın. çalışması lazım. arduinoya vereceğiniz ip adresi de onemli onu ağınızdan tespit etmeniz lazım.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar