Arduino için Bayram Taktikleri

Ramazan Bayramınız mübarek olsun !

Arkadaşlar ramazan bayramının başladığı şu günlerde  bir Arduino alma planı yapan ama bir türlü bütçeyi doğrultamayan arkdaşlar için bir fırsat doğmuş olabilir bunu değerlendirin.  Bayramda etrafınızdaki büyüklerin ellerini öpün onları ziyarete gidin yardıma ihtiyaçları varsa elinizden geleni yapın. Bayramlardaki güzel adetlerimizden biri de “bayram harçlığı” dır, gittiğiniz yerde bir icad yapacaktım ama 50 liralık bir şeyi alamıyorum diye konu açın merak uyandırın, etrafınızda projenize destek arayın, üniversitede bilgisayar okuyacağım elektronik okuyacağım filan diye konuşun. Bu çabalarınız harçlığınıza yansıyacaktır merak etmeyin.

Aç gözlü olmayın.

Arkadaşlar bayramda hertürlü harçlığı alın koyun cebinize az çok deyip ağız burun kıvırmayın. Yukarıda bahsettiğim taktiği uygulamayı ihmal etmeyin, bayramlarda büyükler çocuklara daha şefkatli olur, nede olsa bayram namazından gelinmiştir, sabah imamdan gayet güzel laflar işitmişler ve güzel gaza gelmiş olarak eve gelmişlerdir.

Bayram harçlığı ile Arduino nasıl alınır, ne alınır ?

Bayram dolayısı ile arduino satan yerlerin web sitelerin bir kontrol edin mesela robotistan.com da %30 a varan indirim olduğunu gördüm 12 ağustosa kadar siprişinizi verebilirsiniz. İşe en azından orjinal bir arduino uno ile başlayabilirsiniz paranız denk geldiği anda siparişi verin.  Sınırlı imkanlar nedeniyle başlayamayan en azından arduinonun nasıl çalıştığını programlamasını ve hesaplama alıştırmaları yaparak elinizi alıştırabilirsiniz. Birkaç program yazdıktan sonra ileriki dönemde projenize eklentiler(shield) için daha bilinçli bir seçim yapma seviyesine ulaşırsınız. Başlangıç kitleri bir miktar size indirimli gelebilir ama ödeyeceğiniz para da artacağından hiç bir şey almadan ortada kalmayın. Sadece bir Uno bile alsanız bir çok şey yapabilirsiniz öğrenebilirsiniz.

Amacınıza ulaşmak için fırsatları değerlendirmeniz dileği ile mutlu bir bayram geçirmenizi dilerim.

Ömer Koman

Elektronik hakkında ilk hatırladığım şey 5-6 yaşlarımdayken babamın arkadaşı radyocunun tezgahına burnumu dayayıp lambalı radyoları tamir edişini izlemekti...

6 comments

 1. Ömer Koman dedi ki:

  forumda satılık arduino varmış ihtiyacı olan baksın bir http://forum.arduinoturkiye.com/discussion/829/satilik-arduino-uno-r3-ve-bir-kac-ekipman

 2. Erdem dedi ki:

  Ha ha ha 🙂
  Bayram için el öpmeye gelenlere bir tane Arduino Pro Mini 5V/16 Mhz verelim.

  Aslında içerisinde robot geçen ve Arduino geliştirme seti satan bir sürü firma var. Bu firmalar böyle yarışmalar düzenleyip Arduino hediye edebilirler ya da bu konuda yazan yazarlara destekleyici olabilirler.

  Alın benden size Arduino bayram şekeri :

  http://temelelektronik.net/arduino-analog-giris-cikis-kapilarinin-kullanimi/

 3. kaanceyhan dedi ki:

  Erdem merhaba;
  Zaman zaman arduino türkiye friendfeed sayfasından arduino hediyesi veriyoruz.
  takip etmekte fayda var.
  http://friendfeed.com/arduino-turkiye

 4. Halime dedi ki:

  bize hocamiz denklem verdi ama tam olarak bilemedigim icin,kodlamayi yapamadim yardim etme imkaniniz varmidir?
  18-2*3+(6+5)
  simdiden tesekkur ederim

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar