Arduino LilyPad Nedir?

Arduino LilyPad Nedir nasıl kullanılırArduino LilyPad’e Genel Bakış

LilyPad Arduino da diğer Arduino’lar gibi bir geliştirme kartıdır. Kumaşa dikmek için özel olarak Leah Buechley ve SparkFun tarafından tasarlanmıştır. Kart ATmega168V(ATmega168 (datasheet) in veya ATmega328V (datasheet)nin düşük güçlü versiyonu) mikrodenetleyicisini kullanır.

Arduino LilyPad Devre Şeması: LilyPad_schematic_v18.pdf
Arduino LilyPad EAGLE (CAD) Dosyaları: LilyPad_Board_v18.zip

Özet

Uyarı: LilyPad Arduino’ya 5.5V’tan fazlasını veya ters gerilim uygulamayın, patlatırsınız.

 

Mikrodenetleyici ATmega168V veya ATmega328V
Çalışma Gerilimi 2.7-5.5 V
Giriş Gerilimi 2.7-5.5 V
Dijital I/O(Giriş/Çıkış) Pinleri 14 (6′ sı PWM çıkışı olarak kullanılabilir)
Analog Giriş Pinleri 6
I/O ‘ların DC akımı 40 mA
Flash Bellek 16 KB (2 KB’ını bootloader kullanıyor)
SRAM 1 KB
EEPROM 512 byte
Clock Frekansı 8 MHz

 

Arduino LilyPad Programlama

LilyPad Arduino, Arduino yazılım ortamıyla programlanabilir (download). Not: LilyPad Arduino, Arduino IDE’sinin 0010 ve üst versiyonlarıyla programlanabilir. Önceki veryonlarla da programlanabilir ancak zamanla ilgili fonksiyonlar çalışmayacaktır(olması gerekenden 2 kat daha yavaş çalışır)

Arduino LilyPad üzerindeki  ATmega168V veya ATmega328V, Arduino IDE’siyle yeni yazılım yüklemeye izin veren bir bootloader ile geliyor. Yüklü gelen bootloader’ı atlayıp LilyPad Arduino üzerindeki ATmega’ları ICSP(In Circuit Serial Programming – Devre Üzerinden Seri Programlama) çıkışından programlayabilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığıyla ilgili bir yazı hazırlıyorum, yakında yayında olur.

 

Arduino LilyPad Güç Özellikleri

LilyPad Arduino USB üzerinden veya harici bir adaptörle beslenebilir. Eğer harici bir adaptör kullanılacaksa 2.7V ile 5.5V arasında olmalıdır. Batarya veya adatör olması farketmez. Tekrar uyaralım: Arduino LilyPad’e 5.5V’un üzerinde gerilim uygulamayın; yakarsınız.

 

Arduino LilyPad Fiziksel Özellikleri

LilyPad Arduino daire biçimindedir ve çapı 50mm’dir. Kartın kalınlığı 0.8mm’dir. Komponentler de dahil edildiğinde yaklaşık 3mm kalınlığa ulaşır. Arduino LilyPad’in en büyük özelliği ise yıkanabilir olmasıdır. Tabii ki yıkamadan önce güç bağlantısını kesmek gerekir.

 

Kaynak: arduino.cc

Ahmet Alpat

Elektrik Mühendisi. Donanım tasarımı, gömülü sistem yazılımı, prototip geliştirme, tersine mühendislik yapıyor. Serbest çalışıyor. http://ahmetalpat.com 'da kişisel blogu var.

14 comments

 1. Hilal KILINÇ dedi ki:

  Lilypad’e program yüklediğim zaman programın yaklaşık %95 i yüklendikten sonra takılıp kalıyor. Hata vermiyor devam da etmiyor. Nasıl çözebilirim bu problemi? Board ve port isimlerini doğru olarak seçtim. Acil cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 2. Taner kumasbay dedi ki:

  Lily pad e programı yükledik fakat güç verdimizde kırmızı işik yanıyo güç olarak 3 adet 1.5 v lık pil kullandık kırmızı işıgın anlamı ne

  • Ömer Koman dedi ki:

   4 tane led var rx, tx, user led(pin13) ve şarj durum ledi şarj entegresi civarında. hangi ledden bahsediyorsunuz. hem usb hem pil takılıysa anahtarda chg pozisyonundaysa şarj durumu ıle ılgılı olabılır. arduino ide den bord olarak lillypad seçili olsa iyi olur lilly pad e uygun kodu kod yazmak gerekebilir.

   • Taner kumasbay dedi ki:

    Biz şu anda bir proje işindeyizde arkadas lilypad e güç vermiş 4.5v üstünde kırmızı led yanıyo dedi bir kaç sefer daha programı atmış lily pad da sorun var dedi lehimlerken bi sorun olurmu programı ilk attımızda kırmızı yanan led yeşil yanmiştı program sorunsuz yüklenmişti yardımınız için teşekkürederim

    • Ömer Koman dedi ki:

     sorunu anlamak için bord uzerindeki sonradan ekledıgınız taktıgınız lehımledıgınız tum fazlalıkları sökün. usb ye takın blink kodunu yukleyıp bakın duruma.her şey olabilir tabi

 3. FarukYusuf Baş dedi ki:

  Bir sorum olacak arduino lilypad aldim yazilimi yazdim bilgisayara bagladim fakat bilgisayara bagli iken kirmizi isik yaniyor bu sorunu cozemedim ve ayni zamanda program yukler her seferinde hata aliyorum sebebi nedir acaba

  • Ömer Koman dedi ki:

   bu aralar lilypad moda oldu tekrar bizim de hiç denemediğimiz bir ürün. sitede ve forumda biraz aratın birileri daha uğraşıyordu ama ne yaptı duzelttı mı gerı donus olmadı.

   • Mesut dedi ki:

    Lilypad analog pin a0’dan girilen veri a5tende okunuyor lilypad ile kol yapıyoruz ancak sinyal diger parmaklara da gittigi icin tek elini bile oynatsan kolun hepsi hareket ediyor bir önerini var mı?

    • Ömer Koman dedi ki:

     şemasına baktım a0 ve a5 ayrı pinler karışmaması lazım mekanik bir kısa devre mi var kontrol edermisin. kodun içinde a5 pinin tanımına bir bakın a0 ile karışmış da olabilir.

 4. bilge dedi ki:

  (Lilypad’e program yüklediğim zaman programın yaklaşık %95 i yüklendikten sonra takılıp kalıyor. Hata vermiyor devam da etmiyor. Nasıl çözebilirim bu problemi? Board ve port isimlerini doğru olarak seçtim.) Selamlar arkadaşın yaşadığı problemi bende yaşıyorum fakat verilen yanıttan bir sonuca ulaşamadım yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

 5. rukiye dedi ki:

  lilipad kaç tane gayro takılabilir

  • Ömer Koman dedi ki:

   gyro spi port ile sürülüyorsa 7-8 tane takılabilmesi lazım spi portta her bağlanan chazı cs (chip select) pini ile seçtiğinizde o anda onunla haberleşir dolayısı ile her cihazın cs pini ayrı bir pine bağlayarak hepsini ayrı ayrı okuyabilirsiniz kodunuzda her cihazı okumadan once ilgili cs pinini set etmeniz lazım. bu arada gyro kutuphanesi de birden fazla gyro ile haberleşmeye uygun mu ona bakmanız lazım değilse kutuphaneyı buna göre duzeltmenız gerekir. kolay gelsin

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar