Arduino Pro Mini

Hakan İyice

Bilgisayar mühendisi, web yazılım uzmanı, hobi elektroniği meraklısı

17 comments

 1. Utku Çivi dedi ki:

  arduino pro mini için hangi ekranlar elverişlidir? renkli var ve pro mini de çalışabilicek ekran hangisidir?

  • Ömer Koman dedi ki:

   mininin 3.3v ve 5v versiyonları var. genelde karakter lcd lerin beslemesi 5v oluyor diğer spi pinli renkli lcd ler ise 3.3v oluyor, farklı voltajlardaki ürünlerin haberleşme pinlerinde voltaj konverterler kullanmak gerekiyor o nedenle elinizdeki mini arduino kaç voltla çalışıyorsa ona uygun bir ekran araştırın. alacağınız ekranın da mutlaka arduino miniye uygun yazılmuş kütüphanesi olmalı. şöyle de bir proje var http://blog.simtronyx.de/en/a-1-8-inch-tft-color-display-hy-1-8-spi-and-an-arduino/

 2. ayhan hazır dedi ki:

  merhabalar;

  arduino uno modeline uyan max kaç inç büyüklükte ekran modeli var.Teşekkürler…

 3. Ömer Koman dedi ki:

  arduino sonucta 8 bit işlemci oyle ekran performansı bekleme ancak bazı eklenti modullerle biraz grafik özellik gelebilir. tam ne amaçla ne aradığını söylersen belki daha faydalı olur mesela 55inch lcd tv ye görüntü gösterebilir ama bunu yapman için bir tv out özelliği olan ping pong programı var mesela ornek olarak, bu yeter mı? o 55inch tv de bır harfın boyu herhalde 15cm filan olur. sorunuz biraz şifreli olmuş bu arada sizin aklınızdakıni ve amacınızı bılmeden birşey soylemek zor şu an, devreyi projeksiyona bağlarsan 4m lik goruntu de elde edersin mesela. belkı pixel olarak sormak istemişindir o konuda da 128x64pixel veya 320×320 monografik endustrıyel ekranları surebılırsın direk. bazı grafik telefon lcd leri de var ama onlar en fazla 2.4 inç olur.

 4. ayhan hazır dedi ki:

  Sayın Ömer Bey;
  Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Burada amacımız bir makinadan (4 digital input 2 adeti puls girişi) alarak bir veri toplama sistemi ile haberleştirerek randıman ölçümü yapmaktır.Burda birde küçük dokunmatik ekran olmasını planlıyoruz.Ekranda veri toplama sisteminde hesaplanan randıman değerlerini görmeliyiz.Ayrıca 5-10 arasında text girerek veri toplama sistemine göndermeliyiz.Yani niyetimiz 3″-ile 5″ arasında bir ekran kullanmak

 5. Ömer Koman dedi ki:

  arduino için olmayabilir o ebatlarda, ama piyasadan datasheeti olan endüstriyel bir ürün bulup kendi driverinizı yazarsanız kullanabilirsiniz belki, dokunmatık kısmını da ayrıca kontrol edip anlamlandıracak kutuphaneyi de yazmak lazım tabe. sitenin forum kısmından da sorun belki duyan yapan olmuştur…

 6. Enes demirkaya dedi ki:

  Arduino pro mini nin uno veya mega dan programlanabildigini duydum ve usb donusturucuye para vermek istemiyorum 3v icin ne yapmam lazim arduino unodan cikan 5v ye voltage regulator takip pro mini ye versem olurmu link. http://www.instructables.com/id/Uploading-sketch-to-Arduino-Pro-Mini-using-Arduino/

 7. efe esarı dedi ki:

  arduıno pro mini atmel328 16 mhz modeli için baglantıları yapıp programı derledikten sonra karta yüklerken sorun olu nedeni nedir acaba.
  daha dıgrusu usb baglantısını taktıgımda aygıt yüklenemedi hatası alıyorum

 8. soner aktaş dedi ki:

  pro mini donanımsal kesme pinleri hangileridir teşekkür ederim

 9. Mahmut Özdemir dedi ki:

  Projemde 1 adet master, 10 adet client arduino promini (5V) var. Bunları A firmasından aldım. Bunlar RS485 protokol üzerinden biribirleri ile haberleşiyorlar. A firmasından aldığım Prominiler birbirleri ile haberleşiyorlar. Birisi bozuldu B firmasından aldığım 6 prominiden birini bozuk olanın yerine taktım. Haberleşme bozuldu. Birbirleri ile haberleşmez oldular. Sadece B firmasının prominilerini sisteme bağladım. Birbirleri ile haberleştiler. 7. olarak A firmasının prominisini sisteme bapladım. Haberleşme gene bozuldu. Sorunu çözemedim. Acaba işlemci içerisindeki bir şey mi farklı? Teşekkür ederim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   RS485 de A ve B diye uçlar vardır bunlar ters bağlanmamsına dikkat edin gerekirse ölçü aleti ile max485 veya benzer entegrenin hangi bacağından bağlıysa olcerek deneyın yanlış işaretlenmiş olabilir. mesafe uzadığından hattın dengesi de bozulmuş olabilir. sonlandırma dirençleri hatta var mı onu kontrol edin bu dirençler sadece hattın en uzak ucunda ve başlangıcında olmalı ve her şeyi sökün teker teker ölçerek bağlayın. foruma gelin.

 10. Gürsel sağmal dedi ki:

  Merhaba;
  ArduBlock’ta bloklarla oluşturduğum kodları Arduino’ya yükle butonuna tıklayıp, Arduino IDE ve Arduino’ nun kendisine yükleyemiyorum. Aşağıdaki yükleme hatası alıyorum.
  Bilgisayarımda Arduino 1.8.1 IDE, Windows 10 64, Ardublock 20140826 beta ve Java yüklü aynı zamanda Java JDK yükledim Java da bir security ayarı yapmam gerekirimi nasıl bir eksik ve hatam var? Yardımlarınızı bekliyorum.

  Teşekkürler.
  Gürsel sağmal

  Arduino IDE de aldığım hata;
  Exception in thread “AWT-EventQueue-0” java.lang.NoSuchMethodError: processing.app.Editor.setText(Ljava/lang/String;)V at com.ardublock.ArduBlockTool.didGenerate(ArduBlockTool.java:72) at com.ardublock.core.Context.didGenerate(Context.java:344) at com.ardublock.ui.listener.GenerateCodeButtonListener.actionPerformed(GenerateCodeButtonListener.java:226) at javax.swing.AbstractButton.fireActionPerformed(AbstractButton.java:2022) at javax.swing.AbstractButton$Handler.actionPerformed(AbstractButton.java:2348) at javax.swing.DefaultButtonModel.fireActionPerformed(DefaultButtonModel.java:402) at javax.swing.DefaultButtonModel.setPressed(DefaultButtonModel.java:259) at javax.swing.plaf.basic.BasicButtonListener.mouseReleased(BasicButtonListener.java:252) at java.awt.Component.processMouseEvent(Component.java:6533) at
  .
  .

  • Ömer Koman dedi ki:

   normal arduino ide kurulumunun ve bordunuzun çalıştığından emin olmalıyız. arduino ideye girip bilinen blink kodunu yuklemeyi deneyin sorunsuz yuklediğinizden eminseniz ardublock içinden gelen basit bir ornek uygulamayı varsa oradaki blink kodunu yuklemeyi deneyin. yeni kod araçlarında kutuphane gereksinimi veya uyumluluk sorunları çok olur ardublock forumlarında da araştırmayı deneyin belki başka bir arduino ide versiyonu ile uyumludur. bizim foruma da gelin sorun.

 11. Hakan dedi ki:

  Elimde bir adet arduino pro mini var. 5V luk mu 3,3V lukmu olduğunu bilmiyorum. Normalde arkasında özellikleri gösteren 5V, 3,3V ,20mhz, 16Mhz, 10Mhz yazıları yazmışlar ama kutucukları boyamamışlar. İşlemci üzerinde de yazmıyor voltaj. Nasıl anlarım kaçlık olduğunu?

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar