Arduino UNO Hakkında Sık Karşılaşılan Sorunlar

Arduino UNO başlangıç setinizi satın aldıktan sonra, sizi heyecanlı bir süreç bekliyor. Pek çok bileşenden oluşan Arduino Uno Başlangıç Seti hakkında detaylı bilgilere daha önceki bir yazımızda yer vermiştik. Bu kez Arduino UNO setiyle başlarken karşınıza çıkabilecek başlıca sorunlardan ve bunların çözümlerinden bahsedeceğiz.

Pano devreye girmezse ne yapmalıyım?

Bir USB kartı kullanıyorsanız, atlama telinin (USB fişinin yakınındaki küçük plastik parça) doğru pimler olduğundan emin olun. Kartı harici güç kaynağı (güç fişine takılıyken) ile güçlendiriyorsanız, köprü güç fişine en yakın iki pimden oluşmalıdır. Kart üzerinden USB vasıtasıyla güç kazanıyorsanız, atlama teli USB fişine en yakın iki pime yerleştirilmelidir.

Port Menü’de aradığım seçeneği bulamıyorum

Bu özellikle kurulum aşamasında çok karşılaşılan sorunlardan biridir. USB Arduino kartı kullanıyorsanız, FTDI sürücülerini yüklediğinizden emin olun. Bir seri kartı olan bir USB’den Stereo’ya adaptör kullanıyorsanız, sürücülerini yüklediğinizden emin olun. Gerekli sürücüleri internette kolayca bulabilir ve sürücünüzü güncelleyebilirsiniz.

Kartın takılı olduğundan emin olun: Seri port menüsü, Araçlar menüsünü her açtığınızda yenilenir. Bu nedenle panoyu çıkardıysanız, menüde olmayacaktır.

Windows’ta, panele atanan COM bağlantı noktası çok yüksek olabilir. Dışarı aktaramıyorsanız ve USB kartınız yüksek bir COM port numarası kullanmaya çalışıyorsanız bir küçük not: FTDI yongasının COM bağlantı noktası atamasını daha düşük bir COM bağlantı noktası atamasını değiştirmeyi deneyin.

Mac’te, FTDI sürücülerinin eski bir sürümü varsa, bunları kaldırmanız ve en yeni sürümü yeniden yüklemeniz gerekebilir. Yönergeler için bu forum dizinine bakın (gck sayesinde).

Neden programlarımı Arduino’ya yükleyemiyorum?

Yanlış olabilecek bazı şeyler var.

 • Önce tahtanın açık (yeşil LED açık) ve bilgisayara bağlı olduğundan emin olun (eğer değilse, ilk soruda cevabı bulabilirsiniz).
 • Ardından, “Araçlar | Seri Bağlantı Noktası” menüsünden uygun bağlantı noktasının seçili olup olmadığını kontrol edin (bağlantı noktanız görünmüyorsa, bilgisayara bağlı olarak IDE’yi yeniden başlatın).
 • Yüklemeden önce panoyu birkaç saniye önce sıfırladığınızdan emin olun.
 • Seri porta erişimi engelleyen bir güvenlik duvarı yazılımı (örn. ZoneAlarm) bulunmadığından emin olun.

FTDI USB sürücüleri ile ilgili sorun yaşıyorum

İnternette FTDI USB sürücüleri arasında en güncel olanı bulabilirsiniz. Ancak bazen ihtiyacınız olan son sürüm değil, biraz daha eski bir sürüm de olabilir.

Tahtaya harici bir güç kaynağı ile güç varken neden çizimim başlamıyor?

RX pini bağlantısız olduğu için, tahtadaki ön yükleyici, çöp verisinin içeri girdiğini görebilir. Bu da zaman aşımına uğramadığını ve eskizinizi başlatmadığını gösterir. RX ucu 10K dirençle topraklamaya çalışın (veya TX pinine bağlayın).

Bir sonraki yazımızda sık karşılaşılan Arduino sorunlarını çözmeye devam edeceğiz. Siz de sık karşılaştığınız ya da çözmekte zorlandığınız sorunları bizimle paylaşabilirsiniz. Böylece sorularınıza birlikte yanıt arayabiliriz.

15 comments

 1. sümeyye dedi ki:

  arduıno ile aldığımız real time emg sinyallerini arduınonun kaydetmesini istiyoruz. bu işlem nasıl oluyor?

 2. Fatih dedi ki:

  ben aliexpress nokta kom’dan arduino due satın aldım . nedense tam 10 kat yavaş çalışıyor. örneğin blink yüklüyorum delay(1000); için 10 saniye bekliyor’ki diğer komutları da aynı yavaşlıkda işliyor. İnternet bi arkadaş klon due’ler yaşanan problemler için , ICSP pinleri yanındaki mosfet’in ( internette fotoğraflı anlatımı var ) drain-source arasına 10Kohm luk bir direnç lehim etmek suretiyle , problemleriniz çözülecektir” die yazmış ama yaptım yinede olmadı … acaba ArduinoISP yolu ile yükleyip Bootloder’i silsem problem çözülürmü ? , Problem Ön yükleyicide olabilirmi ? Veya nerde olabilir sorun ???

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduıno due nın clock kristali 12 mhz olması lazım onu kontrol edın farklı bır degerdeyse ona ait olan bootloaderı yuklemenız lazım.
   arm tabanlı bır kıtle çalışmak ıstıyorsanız stm32duıono alın kullanın hem ucuz hem hızlı.

 3. Deniz dedi ki:

  meraba,ben ögrenciyim kendimi arduino üzerinden gelistirmek istiyorum.
  #include

  LCD5110 myGLCD(8, 9, 10, 11, 12);
  extern uint8_t smallFont[];
  extern uint8_t mediumNumbers[];
  extern uint8_t BigNumbers[];
  int isik = 0;

  void setup()
  {
  pinMode(A0, INPUT);
  pinMode(7, OUTPUT);
  digitalWrite(7, HIGH);
  myGLCD.InitLCD();
  myGLCD.setContrast(60);
  }

  void loop()
  {
  myGLCD.clrScr();
  myGLCD.setFont(smallFont);
  myGLCD.print(“ORTAM ISIGI:”,5,1);

  isik = analogRead(A0);
  isik = map(isik, 0, 1023, 0, 100);
  myGLCD.setFont(BigNumbers);
  myGLCD.printNumI(isik, 25, 20);
  delay(200);
  }
  böyle bi kodlama yaptım nokia 5110 ısık siddeti ortam ısısını dijital ekranda bakmak istiyorum ama söyle bi hata verdi error compiling for board arduino/genuino uno. napmam lazım yardım ederseniz sevinirim…

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduinoda hiç bir proje derledınızmı bilmiyorum. hatasız geçmesi lazım en azından ledblink orneğini derleyin hata olmadan geçsin. kodunuzda bir hata satırı bilgiside gelmesi lazım onu da kontrol edın edıtorde hatalı bolge işaretli gelir. tabi bunları yapmadan once unoyu usb ye taktıgınızı ve dogru olarak sıstem tarafından tanınmış olması ve ayarlarınızda doğru bordu seçmeniz ve doğru seriportu seçmeniz şart tüm bunları doğru yaptıysanız lcd kutuphanesini ekledınız mı kodun içinde buyuk harf kucuk harf ayrımı vardır bu yazım hatalarını da kontrol edin…

 4. ufuk (@zencii132008881) dedi ki:

  Hocam iyi günler. Falcon bms için evde home kokpit yaptım. Çeşitli buton ile switch anahtarları harici klavye anakartı ile bilgisayara bağladım. Butonlar sorunsuz olarak kullanıyorum fakat sorunum switch anaharlar. Bir switch anahtarı örn “G” tuşuna bağladığımda anahtarı on pozisyonuna aldığımda bilgisayar doğal olarak anahtar on pozisyonunda kaldığı müddetçe “G” komutu veriyor. Bu sorun için arduino leonardo aldım. Projenin bu kısmında leo’ya anahtarları bağlayıp, anahtar on konumunda iken sadece 1 kere “G” komutu vermesini istiyorum. Çeşitli kodlar denedim, forumda bazı konuları uygulamaya çalıştım fakat hiçbirisi olmadı. Yazılım konusunda hiçbir eğitimimde bulunmuyor. Gerekli kod nedir acaba ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   hiç uğraşmadığım bir konu bu konudaki forumlara girin bakın. bu konuyu ilk siz çözüyor olamazsınız önce standart bir şekilde kurulum yapıp deneseniz daha iyi olur.

   • ufuk dedi ki:

    hocam standart kurulumdan kastınız nedir anlayamadım ? Forumu baya kontrol ettim fakat tam olarak çözüm olabilecek bir kod bulamadım. Tek ihtiyacım olan leonardo ya anahtarı bağladığımda anahtar on pozisyonundayken leonardo 1 kere high komutu verip benim belirlediğim değeri bassın. Denediğim kodlar genelde loop’ta sürekli tekrarladığından hep komut veriyor. Öneriniz var mıdır acaba? Aruino’da yeniyim detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz ? Teşekkürler

    • Ömer Koman dedi ki:

     bastığınızı kontrol etmek istediğiniz anahtar için sw1 diye değişken tanımla bu ilk başta arduınoya enerji verdiğinde basılmamış olduğunu farzederek bu değişken 0 olacak. bu anahtara basıldığını anladığında bir kontrol yapacaksın sw1 0 değerindeyse bu işlemi yapsın diyeceksin. ilk başta sw1 0 değerinde olduğu için işini görecek ve hemen aynı yerde sw1=1 diyeceksin bu kadar yapacağın. tekrar bu buton değeri basılsa bile artık sw1 değeri 1 olduğu için birdaha kod yollamaz.

 5. ufuk (@zencii132008881) dedi ki:

  hocam gerekli kodu buldum. belki başka bir arkadaşa çözüm olur paylaşayım.

  #include
  int temp=0;
  void setup() {
  pinMode(2, INPUT_PULLUP);
  Keyboard.begin();
  }
  void loop() {
  if (digitalRead(2) == LOW) {
  if(temp == 0)
  {
  Keyboard.press(‘A’);
  temp = 1;
  }
  }
  if (digitalRead(2) == HIGH) {
  if(temp == 1)
  {
  temp = 0;
  }
  }
  Keyboard.releaseAll();
  }

 6. ibrahim dedi ki:

  Merhabalar Hocam
  arduıno ıle kare dalga urettım. Periyodunu deıstırebılıyorum. Fakat benım kare dalga dısında farklı sınyallerde uretmem gerekıyor. testere dısı sınyal nasıl uretebılırım. veya yamuk. 0’dan 1 e hemen cıkmasını ıstemıyorum o sureyı ben ayarlamak ıstıyorum. Yardımcı olabılırmısınız ?

 7. zafer dedi ki:

  Merhaba
  spi.h no such file or directory
  hatasını nasıl çözebilirim?
  Bu kütüphaneyi nereden temin edebilirim?
  iyi çalışmalar

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar