Arduino ve ENC28J60 Ethernet Modülü Uygulamaları-2: Twitter

ENC28J60 ethernet modülü ile ilk uygulamamızda no-ip.com aracılığıyla sabit ip oluşturmayı anlatmaya çalışmıştım. İkinci yazımda ise supertweet.net uygulamasını kullanarak tweet atmayı anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bir Twitter hesabına ihtiyacımız var. Hesabınız yoksa oluşturuyoruz ve bu bağlantı aracılığıyla Twitter kullanıcı adı ve şifremizle supertweet.net‘e giriş yapıp “Uygulamaya izin ver” diyoruz. Bu işlemden sonra supertweet.net‘e girdiğinizde aşağıdaki ekranla karşılaşacağız. Bu formda en önemli kısım e-mail adresi. Hotmail dışında bir e-mail adresi girerek formu dolduruyoruz. (Hotmail’e aktivasyon maili gelmiyor ve aktivasyon yapılmadan sistem çalışmıyor.) Formu doldurduktan sonra “Register Application” diyoruz.

Bu işlemden sonra supertweet.net ana sayfasında aşağıdaki gibi bir tablo olacak. “Activate” diyoruz ve gelen sayfadaki kutuya Twitter şifremizden farklı bir şifre yazarak onaylıyoruz.

Sistemin çalışabilmesi için verdiğimiz e-mail adresine gelen onay maili ile hesap onay işlemi yapmamız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra supertweet.net üzerindeki işimiz bitiyor.

ENC28J60 Ethernet Modülü ve Arduino yazımdaki bağlantı şemasını kullanarak Arduino ve ENC28J60 Ethernet Modülü arası bağlantıları kuruyoruz. Daha sonra aşağıdaki bağlantılardan ulaşabileceğini EtherCard kütüphanesini yüklüyoruz. (EtherCard klasörünü Arduino>libraries klasörüne kopyalıyoruz.)

Kullanacağımız örnek program Twitter kullanıcı adımız ve supertweet.net‘te activate dedikten sonra belirlediğimiz farklı şifremizin base64 şeklinde şifrelenmiş haline ihtiyaç duyuyor. Bu bağlantıyı kullanarak şifrelemeyi yapıyoruz. (Kullanıcı adı ve şifre arasına : koymayı unutmayın!) Resut kısmındaki şifrelenmiş veriyi de bir kenara not ediyoruz.

Bu basamaktan sonra gerekli tüm verileri ve dosyaları edindik. Şimdi bu bağlantıda paylaştığım programı kartımıza yüklüyoruz. (Programda “XXX” şeklinde belirttiğim yere base64 şeklindeki kodumuzu yazıyoruz, bunun dışında herhangi bir değişiklik yapmamız gerekmiyor.) Programdaki satırları elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

Yukarıda paylaştığım temel tweet atma uygulaması. Kontrol yapılarını kullanarak belli durumlarda tweet atarak daha dinamik sistemler hazırlayabilirsiniz. Cep telefonu operatörlerinin ücretsiz tweet alma özelliğini kullanarak 2. bir twitter hesabı sayesinde, Arduino’dan attığınız tweetlerin cep telefonunuza SMS olarak gelmesini sağlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar…

Gerekli Olabilecek Bağlantılar:

İsmail

Üniversite öğrencisi, Arduino meraklısı.

4 comments

  1. fatih dedi ki:

    supertweet.net artık yok. Twitter tarafından zararlı görülmüş anladığım kadarıyla. Blg…

  2. volkan dedi ki:

    Sensör çalıştığı zaman android telefona arduino ile sms atabilir miyiz ?

  3. Furkan AŞIK dedi ki:

    Güzel paylaşım

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar