Arduino’da Hafıza Çeşitleri

Arduino’larda 3 hafıza havuzu bulunur:
Flash: Arduino programlarının bulunduğu bölümdür.
SRAM (static random access memory): Program çalıştığında değişkenleri yarattığı ve gerektiğinde değerlerini değiştirdi bölümdür.
EEPROM: Programcının uzun dönemli değişkenleri sakladığı bölümdür.

Flash ve EEPROM bölümleri geçici değildir ve buralarda saklanan veriler güç kesildiğinde silinmez. SRAM bölümünde saklanan veriler güç kesildiğinde silinir.

ATmega168 yongasında bu hafıza bölümlerinin boyutları aşağıdaki gibidir:
Flash: 16kB (2kB kadarını bootloader kullanır)
SRAM: 1024 Byte
EEPROM: 512 Byte

Burada dikkat etmeniz gereken husus SRAM belliğin fazla olmamasıdır. Eğer yazdığınız programda ekranda görüntülenecek yazılar gibi fazla değişkeniniz varsa 1024 Byte çabuk dolacaktır. Yazığınız program Arduino’nuza başarılı bir şekilde yüklenebilir, fakat daha sonra programın istediğiniz gibi çalışmadığını gözlemleyebilirsiniz.

SRAM belliğin yetmemesi durumunda şunları uygulayabilirsiniz:

 • Yazdığınız programda Arduino’nuz bilgisayarla iletişim halinde ise, hesaplamaları ve yer kaplayan fazladan datayı bilgisayarınızda bulundurabilirsiniz. Bu sayede Arduino’nun yükünü hafifletmiş olursunuz.
 •  Tablo veya uzun dizileriniz varsa yapabiliyorsanız en küçük veri yapısını kullanın. Örneğin bir int 2 byte yer kaplar, byte tipi ise adı gibi 1 byte yer kaplar.
 • Eğer programınız çalışırken değişkenlerinizi değiştirmiyorsa (örneğin LCD’de gösterilecek metinler) değişkenlerinizi SRAM yerinde EEPROM’da tutabilirsiniz.

Hakan İyice

Bilgisayar mühendisi, web yazılım uzmanı, hobi elektroniği meraklısı

4 comments

 1. murat dedi ki:

  ARDUİNO NUN HAFIZASININ DOLMASI GİBİ Bİ DURUM VAR MI?

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduino hafızası flash/rom ve ram olarak ıkı bolumdur programlar flash/rom kısmına yuklenır program ıcınde hesaplama yaptıgınız değişkenler ise ram de saklanır çok uzun detaylı programlar yazdığınızda flash/rom a program kaydedılemez ayrıca cok fazla uzun hesaplama için tutulan dişkenler de ram i tuketebılır. uno da hafıza yetmedıgı zaman bır ust borda geçip projenızı orada bıtırmenız gerekır.

 2. ERDOĞAN ACUN dedi ki:

  merhabalar ardunio ile p10 çalışmamasıyla uğraşıyorum fakat ekrandaki veriyi enerji kesildiğinde saklamıyor yani sıfıra düşüyorum eproma yazdıracağım kod için yardımcı olurmusunuz ve hangi satıra eklemem gerekiyor

  • Ömer Koman dedi ki:

   foruma gelin sorun. veya inmternette arduino eeprom diye aratın gelen ornekleri deneyin. yapacağınız şey arduinoya yolladığınız her p10 mesajını once eeproma kaydetmeniz ve her elektrik geldiğinde en başta eepromdan bu mesajı okuyup ondan sonra p10 a yollamanız.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar