Arduino Yún Geliyor! Arduino, WiFi Ve Linux’un Efsanevi Buluşması!

İyi Günler Ben Uğur Can. Uzunca bir süredir yazamadım ama umarım bir kaç hafta içerisinde kendimi affettiririm.:) Öncelikler Arduino Yún arduinolar arasında devrim niteliğinde bir kart çünkü hala arduino ve Linux ile İnternet’in gücünü taşıyor yeni yazılan kütüphaneler ile ortaya çıkan bir sürü olanak var, eskiden uğraştığımız bir sürü şeyi artık kolayca yapabileceğiz ve elimizin altında internete bağlanabilen bir arduino duracak şuan çok heyacanlıyım (geek heyecanı) tam anlatamıyorum ama aşağıda çevirmeye çalıştığım Resmi Arduino Blogunda bulunan şu adresli bir blog gönderisi. Umarım çok fazla hata yapmamışımdır ve hoşunuza gider.

 

WiFi ve Linuxlu Arduino Yún

WiFi ve Linuxlu Arduino Yún

Arduino’nun kurucularından Massimo Banzi^nin Maker Faire | Bay Area 2013 te yaptığı “Arduino’nun durumu” konuşmasında , Linux ile Arduino’yu birleştiren devrimsel bir Wifi ürün ailesinin ilk üyesi Arduino Yún ü duyurdu.

Yapım amacı olan, karmaşık web servislerine doğrudan arduino üzerinden bağlanmayı basit haline getirmek, gibi  Yún Çin dilinde ?Bulut? anlamına gelmekte.

Dog Hunter adlı geniş linux deneyimi olan bir şirketle ortaklaşa işbirliği içinde tasarlanan kart, linino adlı, cihaza yüklenen programların orijinalliğinden emin olmak için imzalı paketler sağlayan bir dağıtım kullanıyor.

Geçmişte Arduino ve Kompleks web servisleri etkileşiminde bulunmaya çalışanlar Arduinonun kullanılabilir kısıtlı belleğinin olması ve Xml gibi gereksiz text tabanlı çok fazla ram’e ihtiyaç duyan formatları kullamaya çalışıldığı için zorluklar ile karşılaşıyorlardı. Arduino Yún‘de ağ bağlantıları ve tüm HTTP işlemlerini basitçe Linux makine üzerinde halledecek olan Bridge Library adında bir kütüphane oluşturduk.

ArduinoYun_scheme

Arduino Yún aslında Arduino Leonardo (Atmega32u4 tabanlı) ile üzerinde Wifi barındıran ve Linino ( MIPS GNU/Linux lisanlı OpenWrt tabanlı bir dağıtım.) çalıştıran Atheros AR9331 ‘un birleşimi.

Leonardo ya benzer Yún‘de 14 dijital giriş/çıkış pini(7 tanesi PWM çıkışı olarak ve 12 taneside Analog giriş olarak kullanılabilir), 16 Mhz lik bir Kristal osilatör ve bir micro Usb Konnektörü bulunuyor.

Herhangi modern bilgisayar gibi, Ethernet girişi ve Wifi a sahip, usb cihazları bağlayabileceğiniz standart a tipi Usb konnektörü ve ek alan ihtiyacı için micro-SD kart slotu bulunmakta.

Yún de bulunan Atmega32u4 standart bir arduino kartı gibi bilgisayara micro Usb konnektöründen programlanabilir. Ayrıca Wifi üzerinden de programlayabilirsiniz.

Arduino_Yun

Yún ilk defa açıldığında bir Erişim noktası haline geliyor, Arduino adında bir Wifi ağı oluşturuyor, tarayıcınızdan web panelini açtığınızda wifi ağınızın ismini türünü ve parolasını girerek kartı ayarlıyorsunuz. Configure butonuna basarak kartı resetliyorsunuz ve Ağınıza bağlanıyor. Arduino Ide’sini açınca kartın Port bölümünde port numarası yerine ip adresi ile listelendiğini görüyorsunuz.

Sketchlerinizde Bridge libraryi kullanarak 32u4 ile Linuxu birbirine bağlayıp, program veya script çalıştırma, onlara parametreler gönderme (sensör verileri gibi) ve onların çıktılarını okuma gibi işler yapabilirsiniz. Bu sizin sketchiniz ile Linuxun gücü arasında sağlambir bütünleşme oluşturuyor. Yún ayrıca Shell i ve Python scriptlerini kutudan çıktığı hali ile destekliyor. Ancak siz açık kaynak program ve araçları yükleyebilirsiniz.

WiFi ve Linuxlu Arduino

WiFi ve Linuxlu Arduino

İçinizdeki Linux Geek’i için, Yún e SSH ile erişebilirsiniz: yani onu istediğiniz yolla değiştirebilirsiniz. Ve herzaman fabrika ayarlarına geri dönebileceksiniz.

Ve tüm bunlara ek olarak en iyisi sizin kompleks uygulamalar yapmanızı kolaylaştırmak için 100 den fazla Api’ye normal erişim sağlayan ve geliştiricilere çoklu platformlardan(Twitter Facebook FourSquare hatta FedEx veya Paypal) veri karıştırma ve eşlemeye olanak sağlayan Temboo adkı yenilikçi girişim ile ortaklık kurduk.

Arduino Yún Haziran sonunda   10 Eylül’den itibaren vergiler hariç 69$ a piyasada bulunacak.( Yurt dışı fiyatı tabii. Türkiye fiyatı çook daha uçuk olabilir.)

Yazımı okuduğunuz için Teşekkür ederim 2 güne de muhakkak şu blog gönderisini çevirveye çalışacağım Arduino Yún ile ilgili. Kendinize iyi bakın!

Uğurcan Bastık

Arduino ve elektronik tutkunu, profesyonel öğrenci. @Ugurcanb de twit hesabı.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar