Bilgiyi kullanma kılavuzu

Merhaba, Arduinoturkiye.com a büyük ihtimalle google veya başka bir arama motoru ile arduino kelimesini aratıp karşınıza çıkan ilk sayfadaki ilk Türkçe Arduino sitesine tıklayıp buraya gelmiş olabilirsiniz.

Türkçe çözüm ve uygulama içeriğimiz gün geçtikçe artmakta ve bunu kullanmak için gelen kullanıcı ile iletişimimizin sağlıklı olması için sizden neler beklediğimizi yazmak istedim.

Biz sizi tanıyoruz !

Evet sayın kullanıcı biz de sizin gibi yüce milletimizin bir ferdiyiz bu yolları sizden önce yürüdük, memleketimizdeki her insan evladı mutlaka kafasında müthiş projelerle sabahlara kadar uykusuz kalır (bu uykusuz kalma hali projeden değil projeden yapacağı para ile hangi arabayı alacağını düşünmekten olur ve) en sonunda internete girip kafasınkileri döker ve görür ki arduino denen meret kafasındakileri yapmaya yarayabilecek bir araçtır.

Çok uzun sürmez bu fikirli kullanıcımız buraya düşer. E tabi buraya düşen kullanıcı kendini darı ambarında sanır ilk gördüğü yazının altına bir güzel laflar yazar (lafı uzatmadan şu yazıda  http://arduinoturkiye.com/sifirdan-baslamak/ tespitler var okursun sonra).

Bu lafları soruları görüp içimizden bir “la havle” çekip bildiğimiz 4 duayı(3 kuluvalla bir elham) okuyup buradaki soruları cevaplamaya girişiriz. Eski halimizi düşünürüz, eski projelerimizi düşünürüz ama size belli etmeyiz, size kıymayız, çaktırmayız, sizi güzelce cevaplayıp projenize hayallerinize yaklaştırırız, biz böyle mutlu olur böyle zenginleşiriz(manevi olarak tabiki).

İşler böyle yürümüyor ama sayın kullanıcı, sayın ziyaretçi.

Bizden verimli bir çalışma, cevap, yaklaşım,  ilişki, iletişim istiyorsanız mutlaka yapmak istediğiniz işin ve kendi ruh sağlığınız için aşağıdakilere dikkat edin.

 • Yazdığınız yorumu, sorduğunuz soruyu “gönder/send” tuşuna basmadan önce derin bir nefes alıp verin içinizden 10 dan başlayarak geriye doğru sayın ve bu arada yazdıklarınızı 3 kere daha okuyun öyle yollayın.
 • Teknik bir şey sorduğunuzun farkında olun, biz sizin aklınızdakini ve elinizdekileri bilemeyiz, yorumda, soruda elinizdeki bordu, kullandığınız sorun yaşadığınız kodun bir parçasını, hangi kütüphaneleri kullandığını mutlaka yazın veya linklerini koyun.
 • Farkettiğimiz önemli bir hata ise olmuş bitmiş bir şeyin içine ettikten sonra yandım anam deyip siteye düşenler. Tonla para biriktirip, haftalarca bekledikten sonra tamamen dikkatsiz veya hatalı bir seçim ile alınan malzemeyi işe yaratmaya çalışmak kadar zaman kaybettirici bir şey yok. Hata yapmışsanız vazgeçin fazla kurcalayıp malzemeyi bozana kadar uğraşmak yerine ihtiyacı olan birine satın ve doğru bir ürün ile projeye devam edin.
 • Forum kısmımız oldukça aktif oralara da bir bakın araştırın.
 • Sitenin ana sayfasında [ara] diye bir buton var, temel sorununuzdaki konuyu yazın mesela bir lcd kullanmak istiyorsanız Lcd yazıp, içinde başlığında lcd geçen sonuçları projeleri bir kez okuyun kodları inceleyin. Bu hem size zaman kazandırır ve asıl sormak istediğiniz konuya inmenizi sağlar.
 • Şurada http://arduinoturkiye.com/blog-blog-blog-iste-butun-mesele/ dediğimiz gibi bir blog sahibi olun işlerinizi kayıt altına alın, bize soruda yorumda bloğunuzdan link referans verirseniz sizi ve projenizi daha iyi tanımış oluruz.
 • Temel konuları mutlaka gözden geçirin şuraya http://arduino.cc/en/Reference/HomePage bakmayı ihmal etmeyin

Şimdilik aklıma gelenler bunlar bahsettiğim konulara dikkat edersek oldukça iyi öğretici kaynağı olan bir site olacağımızı düşünüyorum.

Hayırlı projeler dilerim.

Ömer Koman

Elektronik hakkında ilk hatırladığım şey 5-6 yaşlarımdayken babamın arkadaşı radyocunun tezgahına burnumu dayayıp lambalı radyoları tamir edişini izlemekti...

30 comments

 1. adem kaya dedi ki:

  anladığım kadar arduino konusunda uzmansınız öncelikle Allah kolaylık wersin sizin de işiniz gerçekten zor neyse benim ricama geleyim ben MYO da okuyorum hocamız bize arduino ile ilgili bir dewre tasarlamamızı istedi tabi proğramı da yazılacak sizden ricam masrafı fazla olmayan maksimum 50 tl lik bir arduino projesi ve yazılmış proğramını mail adresime yollayabilir misiniz daha önce yaptıklarınız olur baştan proğram hazılamanıza gerek yoktur yapılışını da ayrıntılı birşekilde yazarsanız size çok dua ederim başarılar kolay gelsin

  • Ömer Koman dedi ki:

   sitedeki rf uygulama örneği http://arduinoturkiye.com/arduino-rf-haberlesme/ sizin isteklerinizi karşılar arduino hariç rf alıcı verici 10TL tutar bütçenize de uygun.

   eğer elinizde arduino uno yoksa kendiniz de yapabilirsiniz.
   alacağınız işlemci şudur http://www.robotistan.com/ATMega328-AVR-28-Pin-20MHz-32K-6AD,PR-796.html buna arduino bootloader yüklemelerini de isteyin yardımcı olacaklardır.
   forumda bana direk mesaj olarak adresinizi ve okulunuzu belirtirseniz 4-5 tane ArduinoTurkiye protoshield de yollarız http://arduinoturkiye.com/arduinoturkiye-protoshield/ devrenizi bunlarla oluşturursunuz şema da şu http://www.circuits.io/circuits/612. tek şartımız yaptığınız uygulamayı size ait bir blogda programı ve resimleri ile yayınlamanız ve bize bildirmeniz. Öncelikle bir blog açın ve arduino ile rf iletişim projesi yapacağınızı belirtin sitemizdeki protoshield ile yapacağınızı belirtin ilerlemeleri adım adım bloğunuzda yayınlayacaksanız bunları yaparsanız size destek oluruz. birde şu sorunuzdaki “dewre” kelimesineki w yi “devre” olarak değiştirin.

 2. Ahmet Alpat dedi ki:

  Ömer Bey, bence süper bir teklif. Kaçırmamalısınız!

 3. Ahmet Turan dedi ki:

  ardiuno ile 7 segment display de (mesela 2den fazla display ile) yazı kaydırma nasıl yapabilirim?

 4. aknc03 dedi ki:

  Ömer hocam sizdende yardım bekliyorum
  Merhaba Hocam vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
  Sayın Hocam elimde iki tane arduino mega 2560 var bir tanesi R3 versiyonu bir taneside R2 versiyonu r3 versiyonunun bootloader büyük bir ihtimalle çöktü R2 sağlam ben R3 ün bootloderini tekrar nasıl yüklüyebilirim cevaplandırırsanız sevinirim. Saygılarımla aknc03

 5. Ömer Koman dedi ki:

  çalışan arduinoya arduinoISP programını yukleyip diğer meganın versiyonuna uygun bootloaderi içine atabilirsin sanırım ama uno gibi kolay olmayacak tabi uygun jumper kabloları yerlerine takman lazım. birde işlemci lehimli olduğu için işlemci yanık mı yoksa sadece bootloader mi bozuk anlamak lazım. şurada bir şema var http://www.instructables.com/id/How-to-use-Arduino-Mega-2560-as-Arduino-isp/?ALLSTEPS ama sen uno yerine mega r3 teki pinleri bulup kabloyu bağlayacaksın gerisi anlatıldığı gibi. genelde bu işler biraz dikkat ve sabır istiyor ilk seferinde olmazsa bütün bağlantıları yeniden gözden geçir biraz da internet ve youtube araştırması yapsan iyi olur… birde avrdude bulabilirsen yada alırsan(20-50tl arasında) yukleme yapman daha kolay olacak sanırım.

 6. aknc03 dedi ki:

  Sayın Ömer Hocam bende S51 AVR dude var, ilk önce çalışan arduinoya ISP yi yükleyip sonra çalışmayan mega 2560 ile gerekli jumper bağlantılarını yaptıktan sonra S51 AVR dude ile stk500 boot_v2_mega 2560 Hex dosyasınınımı atmalıyım ayrıca avrdudeyi çalışan arduinoyamı bağlamalıyım,cevaplarsanız sevinirim saygılarımla.

 7. Ömer Koman dedi ki:

  avrdude ile direk r3 un boot kodunu at o zaman. dudeyi ics portuna bağlayıp işlemciyi tanıyorsa işlmci sağlamdır diye umut edebiliriz. dude işlemciyi buluyorsa boot kodunu at sonra usb ile pc ye bağlayıp arduino ideden bir blink yukleyip çalıştır bakalım.

 8. Serhat Mollahamut dedi ki:

  Ömer bey Merhaba,
  GSM SIEMENS TC35 SMS Module Board RS232 UART Serial Arduino

  Modülüm ve Arduino UNO boardum var 2 tane düğmeye farklı basıldığında mesaj atmasını isitoyorum mümkünmüdür, yardımcı ola bilir misiniz,

 9. Emre Özdemir dedi ki:

  NewPing sonar(TRIG_PIN, ECHO_PIN, MAX_DISTANCE); // sets up sensor library to use the correct pins to measure distance.

  arkadaşlar ben engelden kaçan robot yapmak istiyorum ama yukarıdaki kodda derleme hatası çıkıyor nasıl çozerim:

  ‘NewPing’ does not name a type

 10. Ömer Koman dedi ki:

  Sensorun kutuphanesini ekleyememisiniz yada buyuk kucuk harf hatasi yapiyorsunuz

 11. Emre Özdemir dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.
  ben engelden kaçan robot yapmaya çalışıyorum ama bulduğum kodu yükleyince servo 360 derece dönmeye başlıyor bunun nedeni benim servo motorumun modelinin farklı olmasımı
  http://apcmag.com/arduino-masterclass-part-4-build-a-mini-robot.htm

  • Ömer Koman dedi ki:

   Servonun dislileri zorlaninca da kirilir devamli doner servonun ustunde yazan bilgiye uygun kodu yukleyip deneyin

 12. orhan dedi ki:

  Hocam,
  yaşım henüz karmaşık programlar için küçük ama ciddi meraklarım var, acaba arduino devreleri ve programlamaları hakkında basit bir dille anlatım yapan ve kolay temin edilebilir kitapları nereden bulabilirim ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   dikey eksen yayınevi arduino kitaplarından 4 tane yaynladı her seviyeden kitap var. sitemizin yazarlarında coşkun taşdemirin arduino kitabı yeni başlayanlar için güzel örnekleri var, robotistan.com da malzeme seti ve kitabı da beraber alabiliyorsun. diğer yayın evlerinin kitaplarını inceleme fırsatım olmadı.

 13. Semih dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar. Bir sorunum var, projem için atmega16u2’yi flip’le programlamam gerek fakat programlama için pinleri kısadevre yaptığımda atmega’yı bilgisayar görmüyor ve flip’te hata alıyorum usb açamıyorum. Bu işte henüz yeniyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   şurada anlatılana göre herhangi bir kısa devre yok http://arduino.cc/en/pmwiki.php?n=Hacking/DFUProgramming8U2 bir direnci lehimlemeniz lazım. ne yapıyorsanız yanlış yapıyorsunuz

   • Semih dedi ki:

    Hocam cevap için çok teşekkür ederim. Kısadevreden kastım reset pini ve gnd pinini bridge yapmak. Arkadaşımda benim uno r3ün aynısı var onda oluyor fakat bende olmuyor. Zaten o fotoğrafta direncin bağlandığı yer bende yok. İşletim sistemim w7 64bit ondan kaynaklanıyor olabilir mi?
    Reset yapma şeklim de bridge yapıp çekiyorum.

    • Ömer Koman dedi ki:

     arkdaşının bilgisayarında dene yine olmuyorsa şeması vardır arduino.cc de yerini bul kendi uno da orada yap dirençle kısa devreyi dirençsiz yapmayın kısa devre ediyorsunuz power hattını yakacaksınız pc nin usb yi o olacak

    • Ömer Koman dedi ki:

     verdiğim linke bak arkdaşım orada bordun alt tarafına direnç bağlıyor sen gidip bana bordun üstünden bir yer gösteriyorsun biraz göz dikkat akıl nizam olsun adamı delletmeyin. verdiğim linke bakın oradaki gibi yapacaksanız. ingilizceniz de yokda goole translate ile linki koyun tr olarak okuyuverin sayfayı. hayret bişey. kaç tane feyk isimler giriyorsun sen foruma bu arada teker teker gelin heyt daatırım burayı 🙂

     • Semih dedi ki:

      Ömer Bey kusura bakmayın fazla soru sormaya utandım onu da beceremedim hoş 🙂 Sakin olun lütfen 😀 Fakat uno r3’te orada direnci lehimlemek için birşey yok. Ön yüzde o pinler oraya denk geldiği için orayı gösterdim

 14. Bedii Rüçhan dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar,
  Bitirme projesi kapsamında arduino ile barkod okuyan forklift robot yapmak istiyoruz. Bu robot; kendisine bildirilen ürünü barkod okuyarak teslim alanına getirecek. Biz arkadaşlarımız olarak arduino konusunda çok tecrübeli olmadığımız için bu konuyu arduino konusunda iyi olan, tecrübeli arkadaşlarla paylaşmak istedik. Nerden başlamalıyız? ve hangi parçaları kullanmalıyız. Bi yol haritası gösterirseniz çok iyi olur arkadaşlar.

  • Ömer Koman dedi ki:

   sizi forumda gördük memnun olduk orada da çabucak cevaplar almışınız çok memnun olduk…

 15. Metin UÇAR dedi ki:

  Arduino ile karekod projemiz var bunun hakkında bize yardımcı olabilir misiniz ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   yardımcı olmakdan kasıt nedir bilmiyorum forumumuz var gelin oraya yazın sorun cevaplayan cıkabılır

 16. hüseyin dedi ki:

  mrblar arduinuo merak saldım öğrenmek istiyorum ilk olarak kafamdaki soruya bir cvp arıyorum arduino da kaç tane komut veya kod var?? yardımcı olurmusunuz saygılarımla…

  • Ömer Koman dedi ki:

   ardinoda komut sayısı diye bakarsan yanılırsınız, bağladığınız her ek donanım ıcın ek kutuphane ve komutlar gelir bu nedenle arduıno veya gömulu sıstemlerde komut sayısından zıyada nasıl kullanırım hangı işi nasıl yaparıma cevap aramakla gececek zamanınız.

   ledi yanıp sondurmak ıcın
   sadece bır komut kullanıyoruz mesela
   komutun bir parametrsi ledi yakar bir parametresi ledi sondurur
   ama aynı komutu seri iletişimde, role surmede, ekran lcd surmede yada buton okumada da kullanabılıyoruz e bır komutu ogrendık ama degısık amaclarla 30 yerde kullanmıs olduk 🙂

   sizin ogrenecegınız kabaca 10-15 komut olacak zaten başlangıçta sonra bu komutları berabercene kullandıgınızda cok daha buyuk güçlü bir şey bir yapı ouşturacağını anlayacaksınız

   siz bir arduıno uno kiti alın sitedeki ornek uygulamaları deneyerek zaman ıcınde ogrenmiş olacaksınız zaten.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar