Bilgiyi kullanma kılavuzu

Merhaba, Arduinoturkiye.com a büyük ihtimalle google veya başka bir arama motoru ile arduino kelimesini aratıp karşınıza çıkan ilk sayfadaki ilk Türkçe Arduino sitesine tıklayıp buraya gelmiş olabilirsiniz.

Türkçe çözüm ve uygulama içeriğimiz gün geçtikçe artmakta ve bunu kullanmak için gelen kullanıcı ile iletişimimizin sağlıklı olması için sizden neler beklediğimizi yazmak istedim.

Biz sizi tanıyoruz !

Evet sayın kullanıcı biz de sizin gibi yüce milletimizin bir ferdiyiz bu yolları sizden önce yürüdük, memleketimizdeki her insan evladı mutlaka kafasında müthiş projelerle sabahlara kadar uykusuz kalır (bu uykusuz kalma hali projeden değil projeden yapacağı para ile hangi arabayı alacağını düşünmekten olur ve) en sonunda internete girip kafasınkileri döker ve görür ki arduino denen meret kafasındakileri yapmaya yarayabilecek bir araçtır.

Çok uzun sürmez bu fikirli kullanıcımız buraya düşer. E tabi buraya düşen kullanıcı kendini darı ambarında sanır ilk gördüğü yazının altına bir güzel laflar yazar (lafı uzatmadan şu yazıda  http://arduinoturkiye.com/sifirdan-baslamak/ tespitler var okursun sonra).

Bu lafları soruları görüp içimizden bir “la havle” çekip bildiğimiz 4 duayı(3 kuluvalla bir elham) okuyup buradaki soruları cevaplamaya girişiriz. Eski halimizi düşünürüz, eski projelerimizi düşünürüz ama size belli etmeyiz, size kıymayız, çaktırmayız, sizi güzelce cevaplayıp projenize hayallerinize yaklaştırırız, biz böyle mutlu olur böyle zenginleşiriz(manevi olarak tabiki).

İşler böyle yürümüyor ama sayın kullanıcı, sayın ziyaretçi.

Bizden verimli bir çalışma, cevap, yaklaşım,  ilişki, iletişim istiyorsanız mutlaka yapmak istediğiniz işin ve kendi ruh sağlığınız için aşağıdakilere dikkat edin.

 • Yazdığınız yorumu, sorduğunuz soruyu “gönder/send” tuşuna basmadan önce derin bir nefes alıp verin içinizden 10 dan başlayarak geriye doğru sayın ve bu arada yazdıklarınızı 3 kere daha okuyun öyle yollayın.
 • Teknik bir şey sorduğunuzun farkında olun, biz sizin aklınızdakini ve elinizdekileri bilemeyiz, yorumda, soruda elinizdeki bordu, kullandığınız sorun yaşadığınız kodun bir parçasını, hangi kütüphaneleri kullandığını mutlaka yazın veya linklerini koyun.
 • Farkettiğimiz önemli bir hata ise olmuş bitmiş bir şeyin içine ettikten sonra yandım anam deyip siteye düşenler. Tonla para biriktirip, haftalarca bekledikten sonra tamamen dikkatsiz veya hatalı bir seçim ile alınan malzemeyi işe yaratmaya çalışmak kadar zaman kaybettirici bir şey yok. Hata yapmışsanız vazgeçin fazla kurcalayıp malzemeyi bozana kadar uğraşmak yerine ihtiyacı olan birine satın ve doğru bir ürün ile projeye devam edin.
 • Forum kısmımız oldukça aktif oralara da bir bakın araştırın.
 • Sitenin ana sayfasında [ara] diye bir buton var, temel sorununuzdaki konuyu yazın mesela bir lcd kullanmak istiyorsanız Lcd yazıp, içinde başlığında lcd geçen sonuçları projeleri bir kez okuyun kodları inceleyin. Bu hem size zaman kazandırır ve asıl sormak istediğiniz konuya inmenizi sağlar.
 • Şurada http://arduinoturkiye.com/blog-blog-blog-iste-butun-mesele/ dediğimiz gibi bir blog sahibi olun işlerinizi kayıt altına alın, bize soruda yorumda bloğunuzdan link referans verirseniz sizi ve projenizi daha iyi tanımış oluruz.
 • Temel konuları mutlaka gözden geçirin şuraya http://arduino.cc/en/Reference/HomePage bakmayı ihmal etmeyin

Şimdilik aklıma gelenler bunlar bahsettiğim konulara dikkat edersek oldukça iyi öğretici kaynağı olan bir site olacağımızı düşünüyorum.

Hayırlı projeler dilerim.

Ömer Koman

Elektronik hakkında ilk hatırladığım şey 5-6 yaşlarımdayken babamın arkadaşı radyocunun tezgahına burnumu dayayıp lambalı radyoları tamir edişini izlemekti...

37 comments

 1. adem kaya dedi ki:

  anladığım kadar arduino konusunda uzmansınız öncelikle Allah kolaylık wersin sizin de işiniz gerçekten zor neyse benim ricama geleyim ben MYO da okuyorum hocamız bize arduino ile ilgili bir dewre tasarlamamızı istedi tabi proğramı da yazılacak sizden ricam masrafı fazla olmayan maksimum 50 tl lik bir arduino projesi ve yazılmış proğramını mail adresime yollayabilir misiniz daha önce yaptıklarınız olur baştan proğram hazılamanıza gerek yoktur yapılışını da ayrıntılı birşekilde yazarsanız size çok dua ederim başarılar kolay gelsin

  • Ömer Koman dedi ki:

   sitedeki rf uygulama örneği http://arduinoturkiye.com/arduino-rf-haberlesme/ sizin isteklerinizi karşılar arduino hariç rf alıcı verici 10TL tutar bütçenize de uygun.

   eğer elinizde arduino uno yoksa kendiniz de yapabilirsiniz.
   alacağınız işlemci şudur http://www.robotistan.com/ATMega328-AVR-28-Pin-20MHz-32K-6AD,PR-796.html buna arduino bootloader yüklemelerini de isteyin yardımcı olacaklardır.
   forumda bana direk mesaj olarak adresinizi ve okulunuzu belirtirseniz 4-5 tane ArduinoTurkiye protoshield de yollarız http://arduinoturkiye.com/arduinoturkiye-protoshield/ devrenizi bunlarla oluşturursunuz şema da şu http://www.circuits.io/circuits/612. tek şartımız yaptığınız uygulamayı size ait bir blogda programı ve resimleri ile yayınlamanız ve bize bildirmeniz. Öncelikle bir blog açın ve arduino ile rf iletişim projesi yapacağınızı belirtin sitemizdeki protoshield ile yapacağınızı belirtin ilerlemeleri adım adım bloğunuzda yayınlayacaksanız bunları yaparsanız size destek oluruz. birde şu sorunuzdaki “dewre” kelimesineki w yi “devre” olarak değiştirin.

 2. Ahmet Alpat dedi ki:

  Ömer Bey, bence süper bir teklif. Kaçırmamalısınız!

 3. Ahmet Turan dedi ki:

  ardiuno ile 7 segment display de (mesela 2den fazla display ile) yazı kaydırma nasıl yapabilirim?

 4. aknc03 dedi ki:

  Ömer hocam sizdende yardım bekliyorum
  Merhaba Hocam vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
  Sayın Hocam elimde iki tane arduino mega 2560 var bir tanesi R3 versiyonu bir taneside R2 versiyonu r3 versiyonunun bootloader büyük bir ihtimalle çöktü R2 sağlam ben R3 ün bootloderini tekrar nasıl yüklüyebilirim cevaplandırırsanız sevinirim. Saygılarımla aknc03

 5. Ömer Koman dedi ki:

  çalışan arduinoya arduinoISP programını yukleyip diğer meganın versiyonuna uygun bootloaderi içine atabilirsin sanırım ama uno gibi kolay olmayacak tabi uygun jumper kabloları yerlerine takman lazım. birde işlemci lehimli olduğu için işlemci yanık mı yoksa sadece bootloader mi bozuk anlamak lazım. şurada bir şema var http://www.instructables.com/id/How-to-use-Arduino-Mega-2560-as-Arduino-isp/?ALLSTEPS ama sen uno yerine mega r3 teki pinleri bulup kabloyu bağlayacaksın gerisi anlatıldığı gibi. genelde bu işler biraz dikkat ve sabır istiyor ilk seferinde olmazsa bütün bağlantıları yeniden gözden geçir biraz da internet ve youtube araştırması yapsan iyi olur… birde avrdude bulabilirsen yada alırsan(20-50tl arasında) yukleme yapman daha kolay olacak sanırım.

 6. aknc03 dedi ki:

  Sayın Ömer Hocam bende S51 AVR dude var, ilk önce çalışan arduinoya ISP yi yükleyip sonra çalışmayan mega 2560 ile gerekli jumper bağlantılarını yaptıktan sonra S51 AVR dude ile stk500 boot_v2_mega 2560 Hex dosyasınınımı atmalıyım ayrıca avrdudeyi çalışan arduinoyamı bağlamalıyım,cevaplarsanız sevinirim saygılarımla.

 7. Ömer Koman dedi ki:

  avrdude ile direk r3 un boot kodunu at o zaman. dudeyi ics portuna bağlayıp işlemciyi tanıyorsa işlmci sağlamdır diye umut edebiliriz. dude işlemciyi buluyorsa boot kodunu at sonra usb ile pc ye bağlayıp arduino ideden bir blink yukleyip çalıştır bakalım.

 8. Serhat Mollahamut dedi ki:

  Ömer bey Merhaba,
  GSM SIEMENS TC35 SMS Module Board RS232 UART Serial Arduino

  Modülüm ve Arduino UNO boardum var 2 tane düğmeye farklı basıldığında mesaj atmasını isitoyorum mümkünmüdür, yardımcı ola bilir misiniz,

 9. Emre Özdemir dedi ki:

  NewPing sonar(TRIG_PIN, ECHO_PIN, MAX_DISTANCE); // sets up sensor library to use the correct pins to measure distance.

  arkadaşlar ben engelden kaçan robot yapmak istiyorum ama yukarıdaki kodda derleme hatası çıkıyor nasıl çozerim:

  ‘NewPing’ does not name a type

 10. Ömer Koman dedi ki:

  Sensorun kutuphanesini ekleyememisiniz yada buyuk kucuk harf hatasi yapiyorsunuz

 11. Emre Özdemir dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.
  ben engelden kaçan robot yapmaya çalışıyorum ama bulduğum kodu yükleyince servo 360 derece dönmeye başlıyor bunun nedeni benim servo motorumun modelinin farklı olmasımı
  http://apcmag.com/arduino-masterclass-part-4-build-a-mini-robot.htm

  • Ömer Koman dedi ki:

   Servonun dislileri zorlaninca da kirilir devamli doner servonun ustunde yazan bilgiye uygun kodu yukleyip deneyin

 12. orhan dedi ki:

  Hocam,
  yaşım henüz karmaşık programlar için küçük ama ciddi meraklarım var, acaba arduino devreleri ve programlamaları hakkında basit bir dille anlatım yapan ve kolay temin edilebilir kitapları nereden bulabilirim ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   dikey eksen yayınevi arduino kitaplarından 4 tane yaynladı her seviyeden kitap var. sitemizin yazarlarında coşkun taşdemirin arduino kitabı yeni başlayanlar için güzel örnekleri var, robotistan.com da malzeme seti ve kitabı da beraber alabiliyorsun. diğer yayın evlerinin kitaplarını inceleme fırsatım olmadı.

 13. Semih dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar. Bir sorunum var, projem için atmega16u2’yi flip’le programlamam gerek fakat programlama için pinleri kısadevre yaptığımda atmega’yı bilgisayar görmüyor ve flip’te hata alıyorum usb açamıyorum. Bu işte henüz yeniyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   şurada anlatılana göre herhangi bir kısa devre yok http://arduino.cc/en/pmwiki.php?n=Hacking/DFUProgramming8U2 bir direnci lehimlemeniz lazım. ne yapıyorsanız yanlış yapıyorsunuz

   • Semih dedi ki:

    Hocam cevap için çok teşekkür ederim. Kısadevreden kastım reset pini ve gnd pinini bridge yapmak. Arkadaşımda benim uno r3ün aynısı var onda oluyor fakat bende olmuyor. Zaten o fotoğrafta direncin bağlandığı yer bende yok. İşletim sistemim w7 64bit ondan kaynaklanıyor olabilir mi?
    Reset yapma şeklim de bridge yapıp çekiyorum.

    • Ömer Koman dedi ki:

     arkdaşının bilgisayarında dene yine olmuyorsa şeması vardır arduino.cc de yerini bul kendi uno da orada yap dirençle kısa devreyi dirençsiz yapmayın kısa devre ediyorsunuz power hattını yakacaksınız pc nin usb yi o olacak

    • Ömer Koman dedi ki:

     verdiğim linke bak arkdaşım orada bordun alt tarafına direnç bağlıyor sen gidip bana bordun üstünden bir yer gösteriyorsun biraz göz dikkat akıl nizam olsun adamı delletmeyin. verdiğim linke bakın oradaki gibi yapacaksanız. ingilizceniz de yokda goole translate ile linki koyun tr olarak okuyuverin sayfayı. hayret bişey. kaç tane feyk isimler giriyorsun sen foruma bu arada teker teker gelin heyt daatırım burayı 🙂

     • Semih dedi ki:

      Ömer Bey kusura bakmayın fazla soru sormaya utandım onu da beceremedim hoş 🙂 Sakin olun lütfen 😀 Fakat uno r3’te orada direnci lehimlemek için birşey yok. Ön yüzde o pinler oraya denk geldiği için orayı gösterdim

 14. Bedii Rüçhan dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar,
  Bitirme projesi kapsamında arduino ile barkod okuyan forklift robot yapmak istiyoruz. Bu robot; kendisine bildirilen ürünü barkod okuyarak teslim alanına getirecek. Biz arkadaşlarımız olarak arduino konusunda çok tecrübeli olmadığımız için bu konuyu arduino konusunda iyi olan, tecrübeli arkadaşlarla paylaşmak istedik. Nerden başlamalıyız? ve hangi parçaları kullanmalıyız. Bi yol haritası gösterirseniz çok iyi olur arkadaşlar.

  • Ömer Koman dedi ki:

   sizi forumda gördük memnun olduk orada da çabucak cevaplar almışınız çok memnun olduk…

 15. Metin UÇAR dedi ki:

  Arduino ile karekod projemiz var bunun hakkında bize yardımcı olabilir misiniz ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   yardımcı olmakdan kasıt nedir bilmiyorum forumumuz var gelin oraya yazın sorun cevaplayan cıkabılır

 16. hüseyin dedi ki:

  mrblar arduinuo merak saldım öğrenmek istiyorum ilk olarak kafamdaki soruya bir cvp arıyorum arduino da kaç tane komut veya kod var?? yardımcı olurmusunuz saygılarımla…

  • Ömer Koman dedi ki:

   ardinoda komut sayısı diye bakarsan yanılırsınız, bağladığınız her ek donanım ıcın ek kutuphane ve komutlar gelir bu nedenle arduıno veya gömulu sıstemlerde komut sayısından zıyada nasıl kullanırım hangı işi nasıl yaparıma cevap aramakla gececek zamanınız.

   ledi yanıp sondurmak ıcın
   sadece bır komut kullanıyoruz mesela
   komutun bir parametrsi ledi yakar bir parametresi ledi sondurur
   ama aynı komutu seri iletişimde, role surmede, ekran lcd surmede yada buton okumada da kullanabılıyoruz e bır komutu ogrendık ama degısık amaclarla 30 yerde kullanmıs olduk 🙂

   sizin ogrenecegınız kabaca 10-15 komut olacak zaten başlangıçta sonra bu komutları berabercene kullandıgınızda cok daha buyuk güçlü bir şey bir yapı ouşturacağını anlayacaksınız

   siz bir arduıno uno kiti alın sitedeki ornek uygulamaları deneyerek zaman ıcınde ogrenmiş olacaksınız zaten.

 17. kemal dedi ki:

  merhaba hocam 37 yasımdaym.mesleğim torna tesviye. ben otomatik kuluçka makinası yapmak istiyorum yotubede ardinoda ile yapılmış bir kaç makina gördüm ve dikkatimi çekti araştırdım. her sitede kullanmak ve öğrenmek kolay yazıyor. fakat ben elektrik elektronik hakkında dahi hiç bir bilgim yok.mesela step motoru ters düz çalıştırmak için sürücü ye ihtiyaç duyduğunu yeni öğrendim.ve her motorun amperi ne göre sürücü kartı almak lazımmış
  bunları yazıyorumki ne kadar cahil olduğumu bilin.mekanik olarak metal den yapamicam hiç bir sey yok proje ver sana uçak yapayım.kayanak freze torna borwerg vs vs sanayide kullanmadığım makina yok.step ve servo motor vs biliyorum ama bunlar kaç volt ve kaç amper le çalışır,bu motora yarım tur döndürmek için hangi kartlar veya sensör siviş lazm hiç bir bilgim yok. 😐 sizce bu cahillikle bende ardinoda öğrenebilirmiyim
  veya bu ardinoda öğrenmeden önce otomasyon gibi bi eğitim mi almam lazım?

  • Ömer Koman dedi ki:

   çabanız için sizi tebrik ederim kendi kendinize doğru bilgiler edinmişsiniz. bu konuda aceleci davranmak hiç iyi olmuyor zaman içinde kodları ve bağlantıları deneyerek çok ılerleyebılirsiniz. genel olarak kullanacağınız her malzemeyi tek tek test kodlarını yazıp ogrenmeyı deneyın yanı sıcaklık ve nem sensorunu test kodunu yazın ve çalışmasını anlayın daha sonra hangi tip lcd kullanacaksanız onu test kodlarını deneyeceksınız işinize uygun senaryoları bu denemelerde gercekleştirin, zamanlama ıcın bir rtc modulunuda yıne test ederek başlayın motorla ılgılı seçimler muhtelif olabılıyor step motorun kablo sayısına gore cektıgı akıma gore voltaja gore hep suruculer farklılık gosterır bunları da araştırın ve ısıtma rezısansı ve ısıyı dagıtmak ıcın fanları araştıracaksınız ve bunları surme yontemlerıne bakın eğer sistemi uzaktan ızleyeceksenız nasıl bir bağlantı ıle yapacagınıza karar verın wifi modul kullanmanızı onerırırm, ayrıca sistemın elektrık kesıntısınden etkılanmemesı ıcın de onlem almakta fayda var. bağlayın yaparsınız, kolay olmayacak ama bekledıgınızden de zor olmayacaktır. kolay gelsin

 18. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar, 100cm,50cm ebatlarında 70-80kg yük taşıyan çizgi izleyen araba yaptım,sorunsuz çizgi takibi yapıyor.Fakat biraz kodlarla ilgili yardıma ihtiyacım var.Yazarsanız sevinirim.
  Geri dönüş buton ataması yaptım,butona basıldığında sağ motor ileri,sol motor geri haraket ederek 180 derece, delay(10000); dönüş yapıyor.Arabanın şarjı dolu ise bu sürede dönüşünü tamamlayarak çizgi takibine devam ediyor,fakat şarjı az ise bu sürede dönüşünü tamamlayamadığı için emniyet amaçlı yazdığım, bütün sensörler çizgi dışına çıktı komutunu çalıştırarak,çizgiye varmadan durabiliyor.Bununla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba,teşekkür ederim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   aracın neden geri dönmesi gerekiyor? çizgiyi bitirmek yerine dairesel bir manevra çizgi çizip atıp tekrar ana yola dönseniz daha kolay olmazmı böylece pil bitse de herzaman yol ustunde kalmış olursunuz.

   • Mehmet dedi ki:

    Sayın Hocam,bu arabanın büyükünü yaparak(1ton taşıyan) Fabrikada holler arası transport işleri için kullanmayı planlıyorum.Büyük bir arabanın manevrası için fazladan yer ayırmamız gerekiyor,ayrıca yük yükledikten sonra planda değişiklik olursa,araba diğer holde gitmeden tekrar geri almamız olanaksız olur,kullanımda kolaylık olur diğe bu şekliyle yapmak istiyorum.Sizin görüşleriniz benim için önemli,uygun olmaz derseniz, holler arası dairesel bir ring kurarak,sürekli aynı yönde bir döngü kuracağım.Teşekkür ederim.

    • Ömer Koman dedi ki:

     araç iki yönlü ileri geri hareket etse daha ıyı olur o zaman, dönüş yapmanıza gerek kalmaz. motorlar yıne aynı şekılde çalışsın çizgi izleme yeteneğini arka taraf için de ekleyin. ustteki taşıma platformun yönü onemli ise o platformu döndürün araç govdesi sabit kalsın.

     • Mehmet dedi ki:

      Merhabalar Sayın Hocam, arabanın şu anki mevcut durumu ( motorlar arkada,önde tek sarhoş tekerlek) bu duruma geri çizgi takip kodu yazdım(önde motorlar,arkada tek sarhoş tekerlek) olacak şekilde yürüttüm,fakat refleksler yetersiz oldu, çizgiyi kaçırdı.Ayrıca (motorlar ortaya alarak önde tek sarhoş tekerlek,arkada tek sarhoş tekerlek)denemeside yaptım, bu durumda daha çizgi takip zorluğu yaşadık.Bu şekli ile yürütmeyi başarsaydım çok iyi olacaktı,fakat olmadı.Bu denemelerin sonunda istemesemde arabayı 180 derece döndürme kararı almak zorunda kaldım.Ön ve arkadaki sarhoş tekerlekler ortadaki tahrik motorlarına denge kayıbı yaşattı.Bu arabada sarhoş tekerlek yerine, mandagözü tarzı dönerli taşıyıcı (bilye)denemesi yapmadım.Denemelere devam ediyorum.Dönüş için tekerleklere encoder takmayı düşünüyorum,veya iki yöne gidecek şekilde şase,tekerlek yerleşim düzeni oluşturmam gerekiyor.Teşekkür ederim.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar