Arduino

Bilgiyi kullanma kılavuzu

Merhaba, Arduinoturkiye.com a büyük ihtimalle google veya başka bir arama motoru ile arduino kelimesini aratıp karşınıza çıkan ilk sayfadaki ilk Türkçe Arduino sitesine tıklayıp buraya gelmiş olabilirsiniz.

Türkçe çözüm ve uygulama içeriğimiz gün geçtikçe artmakta ve bunu kullanmak için gelen kullanıcı ile iletişimimizin sağlıklı olması için sizden neler beklediğimizi yazmak istedim.

Biz sizi tanıyoruz !

Evet sayın kullanıcı biz de sizin gibi yüce milletimizin bir ferdiyiz bu yolları sizden önce yürüdük, memleketimizdeki her insan evladı mutlaka kafasında müthiş projelerle sabahlara kadar uykusuz kalır (bu uykusuz kalma hali projeden değil projeden yapacağı para ile hangi arabayı alacağını düşünmekten olur ve) en sonunda internete girip kafasınkileri döker ve görür ki arduino denen meret kafasındakileri yapmaya yarayabilecek bir araçtır.

Çok uzun sürmez bu fikirli kullanıcımız buraya düşer. E tabi buraya düşen kullanıcı kendini darı ambarında sanır ilk gördüğü yazının altına bir güzel laflar yazar (lafı uzatmadan şu yazıda  http://arduinoturkiye.com/sifirdan-baslamak/ tespitler var okursun sonra).

Bu lafları soruları görüp içimizden bir “la havle” çekip bildiğimiz 4 duayı(3 kuluvalla bir elham) okuyup buradaki soruları cevaplamaya girişiriz. Eski halimizi düşünürüz, eski projelerimizi düşünürüz ama size belli etmeyiz, size kıymayız, çaktırmayız, sizi güzelce cevaplayıp projenize hayallerinize yaklaştırırız, biz böyle mutlu olur böyle zenginleşiriz(manevi olarak tabiki).

İşler böyle yürümüyor ama sayın kullanıcı, sayın ziyaretçi.

Bizden verimli bir çalışma, cevap, yaklaşım,  ilişki, iletişim istiyorsanız mutlaka yapmak istediğiniz işin ve kendi ruh sağlığınız için aşağıdakilere dikkat edin.

 • Yazdığınız yorumu, sorduğunuz soruyu “gönder/send” tuşuna basmadan önce derin bir nefes alıp verin içinizden 10 dan başlayarak geriye doğru sayın ve bu arada yazdıklarınızı 3 kere daha okuyun öyle yollayın.
 • Teknik bir şey sorduğunuzun farkında olun, biz sizin aklınızdakini ve elinizdekileri bilemeyiz, yorumda, soruda elinizdeki bordu, kullandığınız sorun yaşadığınız kodun bir parçasını, hangi kütüphaneleri kullandığını mutlaka yazın veya linklerini koyun.
 • Farkettiğimiz önemli bir hata ise olmuş bitmiş bir şeyin içine ettikten sonra yandım anam deyip siteye düşenler. Tonla para biriktirip, haftalarca bekledikten sonra tamamen dikkatsiz veya hatalı bir seçim ile alınan malzemeyi işe yaratmaya çalışmak kadar zaman kaybettirici bir şey yok. Hata yapmışsanız vazgeçin fazla kurcalayıp malzemeyi bozana kadar uğraşmak yerine ihtiyacı olan birine satın ve doğru bir ürün ile projeye devam edin.
 • Forum kısmımız oldukça aktif oralara da bir bakın araştırın.
 • Sitenin ana sayfasında [ara] diye bir buton var, temel sorununuzdaki konuyu yazın mesela bir lcd kullanmak istiyorsanız Lcd yazıp, içinde başlığında lcd geçen sonuçları projeleri bir kez okuyun kodları inceleyin. Bu hem size zaman kazandırır ve asıl sormak istediğiniz konuya inmenizi sağlar.
 • Şurada http://arduinoturkiye.com/blog-blog-blog-iste-butun-mesele/ dediğimiz gibi bir blog sahibi olun işlerinizi kayıt altına alın, bize soruda yorumda bloğunuzdan link referans verirseniz sizi ve projenizi daha iyi tanımış oluruz.
 • Temel konuları mutlaka gözden geçirin şuraya http://arduino.cc/en/Reference/HomePage bakmayı ihmal etmeyin

Şimdilik aklıma gelenler bunlar bahsettiğim konulara dikkat edersek oldukça iyi öğretici kaynağı olan bir site olacağımızı düşünüyorum.

Hayırlı projeler dilerim.

Ömer Koman

Elektronik hakkında ilk hatırladığım şey 5-6 yaşlarımdayken babamın arkadaşı radyocunun tezgahına burnumu dayayıp lambalı radyoları tamir edişini izlemekti...

4 comments

 1. adem kaya diyor ki:

  anladığım kadar arduino konusunda uzmansınız öncelikle Allah kolaylık wersin sizin de işiniz gerçekten zor neyse benim ricama geleyim ben MYO da okuyorum hocamız bize arduino ile ilgili bir dewre tasarlamamızı istedi tabi proğramı da yazılacak sizden ricam masrafı fazla olmayan maksimum 50 tl lik bir arduino projesi ve yazılmış proğramını mail adresime yollayabilir misiniz daha önce yaptıklarınız olur baştan proğram hazılamanıza gerek yoktur yapılışını da ayrıntılı birşekilde yazarsanız size çok dua ederim başarılar kolay gelsin

  • Ömer Koman diyor ki:

   sitedeki rf uygulama örneği http://arduinoturkiye.com/arduino-rf-haberlesme/ sizin isteklerinizi karşılar arduino hariç rf alıcı verici 10TL tutar bütçenize de uygun.

   eğer elinizde arduino uno yoksa kendiniz de yapabilirsiniz.
   alacağınız işlemci şudur http://www.robotistan.com/ATMega328-AVR-28-Pin-20MHz-32K-6AD,PR-796.html buna arduino bootloader yüklemelerini de isteyin yardımcı olacaklardır.
   forumda bana direk mesaj olarak adresinizi ve okulunuzu belirtirseniz 4-5 tane ArduinoTurkiye protoshield de yollarız http://arduinoturkiye.com/arduinoturkiye-protoshield/ devrenizi bunlarla oluşturursunuz şema da şu http://www.circuits.io/circuits/612. tek şartımız yaptığınız uygulamayı size ait bir blogda programı ve resimleri ile yayınlamanız ve bize bildirmeniz. Öncelikle bir blog açın ve arduino ile rf iletişim projesi yapacağınızı belirtin sitemizdeki protoshield ile yapacağınızı belirtin ilerlemeleri adım adım bloğunuzda yayınlayacaksanız bunları yaparsanız size destek oluruz. birde şu sorunuzdaki “dewre” kelimesineki w yi “devre” olarak değiştirin.

 2. Ahmet Alpat diyor ki:

  Ömer Bey, bence süper bir teklif. Kaçırmamalısınız!

 3. Ahmet Turan diyor ki:

  ardiuno ile 7 segment display de (mesela 2den fazla display ile) yazı kaydırma nasıl yapabilirim?

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar