LTSpice Eğitimi -1

Elektronik ile uğraşan herkes bir similasyon programı kullanmıştır.  Ben şimdi sizlere  LTSpice programı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.  ?Arduino ile başlangıç yapacağım fakat daha bir devre bile kurmadım hocam mağdurum? : ) diye soran arkadaşların ve daha önce hiç LTSpice kullanmamış arkadaşların işine yarayacağımı umut ediyorum…

Elektroniğe başlarken ilk olarak kullandığımız elemanlardan biri diyottur.  Sıcak bir yaz günüydü. Voltage ve Diode  adında iki tane ingiliz asıllı yağız delikanlı genç vardı.   Boş boş dolaşırlarken köşebaşında kendileri gibi olmayan bir genç farkettiler.  Daha önce böyle bir şey görmemişlerdi. Yanına gittiler adını sordular.  “Adım Resistance” dedi .İki sokak aşağıda oturuyorum. Hadi dediler oyun oynayalım ve ellerini birleştirdiler.  O da ne bir anda üzerlerine bir ağırlık çöktü ve ortalarında bir canlı belirdi. Hemen ellerini bıraktılar ve kaybolmuştu. Tekrar ellerini birleştirdiler ve tekrar o.  Bu sefer dediler ne olursa olsun ellerimizi bırakmayalım ve ismini soralım. Ellerini hızlı bir şekilde birleştirdiler ve adını sordular adım Current dedi bırakmayın ellerinizi bir dakika da dedi yüzlerinizi göreyim.  Sonra uzun uzun baktı bir şeye benzemiyorsunuz, Magnetic field  daha yakışıklı bırakın elinizi ne olsa bir gün içinizde geçeceğim dedi….

O da neydi bir anda kendimi kaybettim arada oluyor kusura bakmayın.

LTSpice programını bu bağlantıdan indirebilirsiniz. Direk açılıyor zaten.

Programı açtığınızda üst tarafta şu simgeler var.

Sıradan gidersek Wire, Ground, Label (devrede noktalara isim vereceğiz.), resistance (Direnç),   ve  

bu işaret ise bizim elemanlarımızı seçeceğimiz. Tabi burada linear markasının ürünleri var. Çeşitli elemanlar eklemek için mesela şimdi 1n4001 elemanını eklemek için küçük kod parçaları eklememiz gerekiyor. Diyotun özelliklerini programa tanıtmak için.

 

Basit bir devre

 

Evet gördüğümüz devreyi LTSpice programında çizelim ve birlikte analiz edelim.

Şekil-a Devre LTSpice çizimi

 

Şekil-a’da  LTSpice programında çizdiğimiz devreyi görüyoruz bir de yukarıda kodlar var. Bunlar diyodumuz için daha doğrusu 1N4001 için model parametreleri. Bunu yapmak için diyodumuzu yukarıda anlattığımız gibi seçiyoruz. Ardından .op ‘a basarak bunları çıkan ekranda yazıyoruz ve devremizin yanındaki alana yapıştırıyoruz işlem tamamdır. Ayrıca normalde D1 ‘in altında D yazan kısma şimdi olduğu gibi model parametremizin içerisinde olan D1N4001 olarak değiştiriyoruz.  1N4001’imizi kendi model parametreleri  ile eklemiş olduk. A ve B gibi label isimleri verdik grafikre daha kolay şekilde görebilmek için.

Şimdi devreyi çizmeyi tamamladık.   Onu da ŞekilDaha sonra yukarıdan Simulate > Run  takip ediyoruz. Devreye 0.2 ile 3 volt arası değerler verdik. DC analiz yapıyoruz. Ardından nerenin akımını gerilimini öğrenmek istiyorsak oraya tıklıyoruz. Zaten noktaya ölçmek istediğimiz noktaya getirince prob şekli çıkıyor. Biz burada AB noktaları arası gerilimi ve B- toprak arası geilrimi ölçtük.

 

Şekil-b Grafik

Elemanlar üstüne tıklayarakiçlerinden geçen akımı bulabilir. Grafik alanında istediğiniz noktalara tıklayarak başka referanslara göre grafiği değiştirebilirsiniz.

   Ayrıca Şekil-c deki gibi voltage source üzerine sağa tıklayıp advaced dediğinizde karşınıza bu pencere çıkıyor . Buradan voltafe source’u sinüs, exponential,  pulse vb. şeklinde değiştirebilirsiniz. Ayrıca DC value’yu değiştirebilir ve kaynağın iç direncini de değiştirebilirsiniz. Küçük sinyal analizini de buradan yapıyoruz.

Şekil-c Voltage Source

Sonuç olarak LTSpice analog devreler içi güzel bir program.  İçerisinde Linear’ın bütün ürünleri var. Olmayanları da gösterdiğimiz gibi ekleyebiliyoruz.
Evet  bu daha başlangıç çok karmaşık devreleri birlikte analiz edeceğiz.Yorumlarınızı aşağıdan yazmayı unutmayın hep unutuyorsunuz bak : )… Sorularınızı forum.arduinoturkiye.com’dan sorabilirsiniz.  İyi çalışmalar.

 

Yücel Çetin

İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde öğrenci, Arduino sevdalısı, python meraklısı bir canlı...

3 comments

  1. […] devre tasarımı için ben LTSpice programını kullanıyorum. Öğrenmek isteyen arkadaşlar şu yazıda  başlamış olduğumuz eğitimlere devam edebilirler. Eğitim diyoruz fakat beraber öğreniyoruz […]

  2. […] “LTSpice eğitimi-1” ve ”Analog Devre Tasarımı Ve Arduino”  yazılarına bu linklerden ulaşabilirsiniz. Evet bunlara baktıktan sonra işlemlerimize başlayalım. […]

  3. bülent dedi ki:

    Güzel bir konu açmışsınız. Ltspice ile ilgili benim de bir blogum var.
    ltspicefiles.wordpress.com

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar