Marsa gidecek roketi yaptım da, gezgin’i yapamıyorum!

Ödev teslim tarihlerinin gelmesi ile sitede artan yoğunlukla beraber ciddi biçimde görülen bir sorundan bahsetmek istiyorum, “x yapmak istiyorum, neyle yapıcam?”, “sensörü çalıştırdım LCD’ye yazdıramıyorum!!1”, “marsa gidecek roketi yaptım da, curiosity’i yapamıyorum!” (bunu ben diyorum) gibi sık sık sorular geliyor.

Bunun sebebi, henüz yapılmaya çalışılan şeyin de, yapılan kısmının da yeterince anlaşılamamış olmasıdır.
Arduino platformu doğası gereği bazı şeyleri oldukça kolay, anlaşılabilir yapılması için oluşturulduğundan bir çok şeyi bilmeden, bazı şeyleri yapabilmenizi sağlar fakat bir ne yaptığınızı, niçin yaptığınızı bilmeden arduino ile de, başka bir şey ile de bir şeyler yapamazsınız!

Önce bazı temel konuları öğrenmeniz hem sizin için, hem bu süreçte size yardımcı olacaklar için zaman ve stres bakımından kolaylıklar sağlayacaktır.

Bir projeye başlarken yapmanız gerekenler başlıca şunlardır:
1-Öncelikle hedefinizi ve limitlerinizi (yani bulunduğunuz durumu) yeterince iyi anlamalısınız.
2-Gerçekleştirmeyi hayal ettiğiniz şeyi olabildiğince modüllere (bölümlere) ayırmalısınız (somutlaştırma).
3-Modülleri birbirinden bağımsız olarak gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduklarınızı tespit etmelisiniz.
4-Modülleri tek başına çalıştırmalısınız. (böylece bir sorun yaşandığında tümünde birden değil, sadece x kısmında sorun yaşıyor olacaksınız.)
5-Birleştirme. Artık ayrı ayrı çalışan kısımları bir araya getirmek için yapacağınız şeyler, sistemin bütününü etkilemeyecek, bir sorun çıksa bile nereye bakmanız gerektiğini biliyor olacaksınız.

Tabi bu kısımlar için arduino ile led yakmış, internette gördüğünüz temel örnekleri (arduino ide’si içinde olanları da) yapabiliyor olmanız gerekmekte. bu kadarını yapamıyorsanız, hayal ettiğiniz bir şeyi zaten yapamayacak, yapsanız bile bir adım öteye götüremeyeceksiniz.

evet gençsiniz, teknoloji de çok gelişti, siparişler elinize ulaştığı an robot hareketlensin istiyorsunuz ama o noktaya gelene kadar ya çok para harcamanız lazım, ya da oturup uğraşmanız lazım. (imkansız değil yani)
arduino ide’sindeki örnekleri yapın. bunlar size arduino’nun nasıl çalıştığını, nasıl bir programlama diline sahip olduğunu,  dijital i/o pini ile analog i/o pininin farkını, bir pinden gelen bilgiye göre, başka bir pinin tepki vermesini vb. şeyleri size öğretir. bunları yaparken hayal ettiğiniz şeyleri nasıl yapacağınızı da kafanızda şekillendirmeye başlarsınız zaten, zaman kaybı değildir yani. aynı zamanda bir yerde takıldığınızda soracağınız sorunun da daha net olmasını sağlayacaktır.

Arduino platformu sizin bazı şeyleri kolayca yapmanız için başkalarının teknik zorlukları sizin yerinize aştığı, sizin aşmanızı kolaylaştırdığı bir yapıdadır, fakat insan ile makine etkileşimi sanıldığı kadar kolay değildir.
Makineler çok sıkı kurallarla çalışırlar, toleransları bile matematiksel olarak hesaplanabilir (şimdi insanınki de hesaplanabiliyor gerçi) bu yüzden size basit gelen şeyleri bir makineye yaptırmaya çalıştığınızda pahalı veya zor gelebilir, bunu aşmanın yollarını bulmak için, yaptığnız şeyi iyi kavramış olmanız gerekir.

son olarak sadece bir ödevi teslim etmek için arduino öğreniyorsanız sadece ödevinizle sınırlı kalmaması için çaba sarfetmelisiniz. gerçek hayatta karşılaştığınız bir problemi arduino vb. araçlarla çözebilmeyi öğrenmenizin, ödevinizden tam puan almanızdan çok çok daha önemli olduğunu ileride zaten anlayacaksınız.

Curiosity

Kaan Ceyhan

Make Magazine tutkunu, otomasyon sistemleri sevici. Özgür yazılım & donanım destekçisi, vasıfsız işçi. Kuş ve böcek hayranı.

27 comments

 1. Ömer Koman dedi ki:

  hayatında arduinoyu ilk kez kullanacak birinin ilk projesi her zaman led blink olmalıdır, kameradan görüntu almak bunu göstermek, internet üzerinden kontrollü rc araba yapmak, bluetooth ile bir şeyleri kontrol etmek, rf ile 8km den veri yollamak gibi projeler belkide arduinoda 150. sırada gelecek projeler olmasına rağmen foruma ilk iş olarak bunlarla gelen saf arkdaşlarımıza hayatta başarılar diliyorum.

 2. Rıdvan dedi ki:

  Bu yuzdende arduino başlangıç setini almak mantıklı dimi Yani ben arduino ile ilk defa tanışacağım robotistandan o seti alrak başlamak iyi bir başlangıç mı olur ?

 3. Kaan Ceyhan dedi ki:

  Evet, daha once elektronik bir board kullanmamis birisinin ilk yapacagi sey baslangic kitini alip, arduino ide’sindeki ornekleri gerceklestirmesidir.
  Ardindan gerceklestirmek istediginiz konulardaki kitaplari takip etmek, en sonunda da edindiginiz bilgilerle kendi amaclariniza uygun projeleri yapmaktir.

 4. Zafer Tan ÇANKIRI dedi ki:

  4-5 yıldır C ve türevleriyle uğraşmaktayım. Arduino’da hiç zorlanmadan kod yazıp bir şeyler yapabileceğimi düşünmüştüm. Ama durum hiç de öyle olmuyor. IDE’de programlamasını yapabiliyorum evet ama iş sadece kodlarla bitmiyor. Arduino hem software hem hardware bir platform olduğu için çoğu kez devreleri kurarken sıkıntılar yaşıyorum. Yani demek istediğim programlamayı zaten biliyorum ben ya edasıyla bu işe başlayan arkadaşlar o. Hemen o yoldan çıksınlar. En iyisi sıfırdan aşama aşama yol almak. Birden çıtayı yükseltirseniz düşüşünüz de o kadar sert olacaktır. 🙂

 5. Özgür Gezici dedi ki:

  Pic ve türevleri ile çizgi izleyen , Usart , rs232 haberleşme falan…
  Bunların hepsi bence önemsiz şeyler ki bunu bayadır uğraşan biri olarak söylüyorum.Arduino ile tanışalı çok yıl oldu. Arada bir sürü proje yaptım ki sayısını hatırlamıyorum. Ama bence Arduino çok rahat bir platform. Ben de blink ile başladım. Ama şimdi kendi arduino mu yapmaktayım. Yani Arduino Avr platformlarında bişeyler yapmak için süper seçim. Artık Esplora , Robot falan var ben arduino aldığımda türkiyede uno dan başka bişey yoktu. 🙂 Herkese başarılar dilerim … Başarıya ulaşmanın yolu birşeyler yapmaktan geçer , Vpp Gnd dersiniz bi bakar USART ile Asenkron veri iletirsiniz 🙂

 6. Altan dedi ki:

  Biz yeni başladık ilk projemizde baya ileri birşey oldu ama ne fayda para kazanalım dedik x yerin belediye başkanı taş koydu olmaz dedi girişime ve emeğe saygı yok memlekette uzaya uydu atsan kaç yazar türkiye burası

 7. sezgin dedi ki:

  arduino boardları ne kadar sağlam , yani sanayi kullanımında ne gibi zorluklar yaşarız ? 7/24 çalışmaya vs. nemli ortamlarda (gerekli izolasyon sonrası tabi ki)

  • Ömer Koman dedi ki:

   usb ve power girişinde basit bir koruma var io pinleri ise tamamen korumasız ama zaten bu tip tüm geliştirme kartları korumasız geliyor ticari ürün olarak kullanırsanız gerekli koruma devrelerini veönlemleri alıp seritikalandırmayı yaptırmanız lazım.

 8. Kürşad ALTAN dedi ki:

  Ömer hocam power ve io pinlerine koruma yapmamız gerekiyor fakat bu koruma içerisinde neler var ? Nasıl bir araştırma yapmalıyım ? Neden korumalıyız ? Aklıma ilk gelen şey parazit. Arduino’nun io pinlerini parazitten korumak için neler yapılabilir ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   pinlere gelecek sinyal nereden geleceğine göre koruma yapılması lazım diyelim dışarıdan bir giriş yapılacaksa optocupler ile girişi dış dünyadan yalıtmanız lazım yada analog okuma yapacaksanız bir opamp ı buffer olarak kullanmak gerekiyor ayrıca giriş gerilimleri 5v tan yuksekse bunları da ya dirençle yada zener diyot transistor dirençlerden oluşan ön devereleri kurarak guvenli voltaj seviyelerine düşürmeniz lazım ayrıca ESD diyotları ile usb, commport, spi, i2c pinlerini power girişlerinde de sigorta veya resetlenebilen sigortalar ile ek koruma önlemleri alınmalı. koruma işi hem devrenin fonksiyonlarını bozmamalı hemde yeterli elektriksel korumayı ssağlamalıdır. google dan “esd protection” diye aratırsanız belli başlı markaların arge dokumanları gelir oradan ürün seçilebilir.

 9. Cihat dedi ki:

  Ygs-lys dönemim olduğundan daha arduino’ya başlamadım, ama merak saldım yavaş yavaş gelişmek istiyorum.

 10. ako ako dedi ki:

  Merhaba arkadaslar.
  Yukaridaki commentlere bakilirsa arduinoya yeni baslayan arkadaslarimiz sayisi epey varmis. Bende artik arduino ailesi ile tanismak istiyorum. Bunun icin yakin bir tarihte arduino seminerine katilacagim. Bunun icin on bilgi edinmek istiyordum. Omer Bey bunun icin bana bir oneriniz olacak mi???
  Saygilarimla
  Tesekkurler arkadaslar
  (yabanci uyruklu bir arkadasiniza yardim edin:))

  • Ömer Koman dedi ki:

   merhaba ako, yakın zamanda bir seminer planımız yok ama olursa sitede duyuruyoruz mutlaka. sitemizdeki yazılar ve forumlardaki konular size durum hakkında fikir verir zaten. yapmayı düşündüğünüz bir projeniz varsa o projenin arduino ile yapılmış örneklerini iternetten araştırın öğrenmeniz ve almanız gereken malzemeler belli olur ozaman yada sitemiz kurucularından ve arduino kitapları yazan coşkunun taşdemirin kitabını ve başlangıç setini alarak genel olarak öğrenmeye ve kullanıma başlayabilirsiniz. hayırlı olsun…

 11. xearxls dedi ki:

  arkadaşlar sizden bilgi almak istiyorum bende yeni arduino kullanıcısıyım mini hava istasyonu yapmayı planlıyorum ancak aldığım lcd ekranını nasıl çalıştırabilirim
  aldığım ürün http://urun.gittigidiyor.com/cep-telefonu-ve-aksesuar/arduino-pic-arm-nokia-3310-5110-lcd-modul-ekran-155750699 lütfen yardım edin montajını nasıl yapacağım

 12. Cevher dedi ki:

  Sürekli yorumlarınızda insanları aşağılıyorsunuz. Millete faydalı olsun diye açtıysanız sürekli laf sokma yarışında olmamalı. FF den hatırlıyorum sizi, sürekli şikayet.

  • Ömer Koman dedi ki:

   hımm… eleştiriyoruz evet, bir süredir insanlara sınırsız saçmalama özgürlüğü vermiyoruz. bizim de sabrımızın taştığı bir an var, her şeyi hazır isteyen uyanıklarla dolu bir kitle var en ufak çaba sarf etmeden kodun son noktasına kadar gruba veya bizlere yazdırıp ders geçme sevdalılarına burada ekmek yok ne yazık ki, onların buraya uğramalarını istemiyoruz tavrımız bu kişilere. gerçekten bir şeyleri deneme öğrenme çabası içinde olanlar hemen belli oluyor onlara satır satır anlatıyoruz. sıfır bilgi ile bir şey yapmak isteyenlerde bir kafa karışıklığı var robot yapacağım diye geliyor eminim robot yapma fikri aklına düştükten en fazla 10dk içinde siteye gelip ben robot yapacağım diye foruma yazıyor o anda kitlenip kalıyoruz imkansıza yakın fikirler geliyor mesela tüm dünyayı gezecek bir robot yapmak istiyor vatandaş üstelik robot bunu hareket eden bir nesnenin ustune mesela tren veya tırın ustune gerektiğinde konup yine yoluna devam edecek turden bir istek, bu konu bile 30 yorum almış insanlar bunun nasıl olabileceğini tartıştı kimsey de aşağılamadık yol gösterdik. sizin aşağılama olarak algıladığınız sert yorumlar sadece bilinçsizcene orada burada dolaşan insanlara hey dur ne yapıyorsun bu böyle olmaz demenin bir yolu. belki bu insanlar azaldıkça biz de daha güzel konuşuruz. herkes hakettiğini alır burada. eleştiriniz için de teşekkürler…

 13. Cihan dedi ki:

  Ömer hocam merhabalar;
  Ardunioya ya yeni başladım sorum şu: ardunio ile paralel öğrenebileceğim bir programalama dili arıyorum.İleride ardunio geliştirmemi sağlayacak,onunla uyumlu bir dil olmalı.Tavsiyelerinizi bekliyorum??
  Teşekkürler…

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduino c++ ve c dillerini kapsıyor ve bunlara yakın dil olarak pc tarafında c# ve javascript ogrenmekte zorluk çekmezsiniz.
   elektronik temellerini de öğrenmeyi ihmal etmeyin arduino da çok lazım olacak. bir de hayalleriniz olsun yapacak 😉

 14. mehmet mumtaz dedi ki:

  bldc motor, yanında sürücüsü,sürücüde pwm girişi var. sistem şarjlı pille çalışacak
  sorum şöyle bir adet arduino ile
  -lcd den devir durumunu, şarj durumunu görmek istiyorum
  -3 buton ile hız (+) (-) ve (aç/kapa) 5 kademeli hız kontrolü istiyorum.
  yapılabilir mi?

  • Ömer Koman dedi ki:

   yapılabilir,lcd de ve butonlarda sorun çıkmaz, bldc motoru sürecek esc yi de alırsınız ama motor devrini nasıl okuyacaksınız motor ve sürücü çıkış vermez? pwm den faraza birşey uretılebılır belkı

 15. Mahsun Erdoğan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 3 eksenli ivme olcer yapmaya calisiyorum lcd 3.2tft kullandim vaglayamadim yardimci olurmusunuz

  • Ömer Koman dedi ki:

   foruma gelin ornek aldıgınız projenın linkini ve kodunuzu paylaşın olmayan kısımı nedir onu belirtin yardım edene olacaktır.

 16. Hasan Hüseyin Bakay dedi ki:

  Değerli ömer hocam. Geçen yıl programlayıp çalıştırıp bir kenara koyduğum UNO ‘nun içeriğinin kaydını kaybettim. Şimdi içeriğini program satırlarını nasıl goreceğim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   uno ya dönüştürülmüş kod yükleniyor yazdığınız kod uno içinde olmaz. programı bilgisayarınızda arayın arduino klasörlerinde arayın bulamıyorsanız yeniden yazacaksınız başka çare yok.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar