Arduino

Arduino nedir ve ne değildir?

Arduino temel olarak nedir ve onunla neler yapabiliriz?

 •  Kolay bir şekilde çevresiyle etkileşime girebilen sistemler tasarlayabileceğiniz
 •  Açık kaynaklı bir geliştirme platformudur.
 •  Arduino kartları üzerinde Atmega firmasının 8 ve 32 bit mikrodenetleyicileri (arduino due) bulunur.
 •  Arduino kütüphaneleri ile mikrodenetleyicileri kolaylıkla programlayabilirsiniz.
 •  Analog ve dijital girişleri sayesinde analog ve dijital verileri işleyebilirsiniz.
 •  Sensörlerden gelen verileri kullanabilirsiniz
 •  Dış dünyaya çıktılar (ses, ışık, hareket vs…) üretebilirsiniz.

Peki Arduino ne değildir ve neleri yapamayız  (zorlanabiliriz)?

 • Arduino projelerinizi sihirli bir şekilde bitirebileceğiniz bir “sihir” değildir.
 • Sıfır elektronik bilgisiyle Arduino ile birşeyler yapmanız çok zor. Hazır örneklerden gitseniz bile bir yerde tıkanmaya başlarsanız. Arduino ile birlikte elektronik de öğrenmelisiniz.
 • Sıfır programlama bilgisiyle Arduino ile projeler yapmanız zordur. Ama aynı zamanda Arduino programlama öğrenmek için de güzel bir platformdur.
 • Gerçek zamanlı sinyal işleme, kamera görüntüsü aktarma gibi ağır işleri yapamazsınız (Arduino Due ile bu kısmen mümkün hale geldi)
 • Üzerinde Android, Windows CE, Linux gibi işletim sistemleri çalıştıramazsınız.Bu tür çalışmalar yapmak için Rasperry Pi, Beagle Bone vs.. gibi kartlara bakabilirsiniz.
 • Arduino ile Atmega mikrodenetleyicilerin performansını %100 kullanamazsınız. Bu Arduino’nun getirdiği kolaylığın bir bedelidir. Örneğin DigitalWrite(12,1) yazarak bir dijital çıkışı 1 yapacağınız süre mikrodenetleyicinin kaydedicilerine erişerek yapabileceğiniz süreden çok daha fazladır. Bunu bilgisayar programlamada assembly, C gibi dilleri kullanmakla C#, Java gibi dilleri kullanmak arasındaki fark olarak düşünebilirsiniz. Performansa ihtiyacınız olduğunda ilk grubu, hızlıca uygulamalar geliştirmek içinse ikinci grubu kullanırsınız.

Arduino en nihayetinde bir araçtır. Her araç gibi kullanıldığı yere göre değer kazanır. Eğer elinizdeki tek alet çekiçse herşeyi bir çivi olarak görürsünüz. Arduino’ya çekiç muamelesi yapmayın lütfen :)

Coşkun Taşdemir

Elektronik mühendisi, gömülü sistemler meraklısı, Arduino kitabı yazarı

12 comments

 1. özgür urhan diyor ki:

  İlk telefon icat edildiğinde zamanın ingiliz valisi ‘bu cihazdan her ülkede bir tane olsa yeter” demiş. Sayın Elektronik mühendisi, gömülü sistemler meraklısı, Arduino kitabı yazarı; aynı şeyleri örneğin 5 yıl sonrada iddia edebilecekmisiniz…
  Saygılar.

 2. kaanceyhan diyor ki:

  Sayın Özgür Urhan, yazının hangi kısmının 5 yıl sonra geçerliliği kalmayacak açıklayabilir misiniz?
  Benim okuduğum yazıda uzun vadede geçersiz olacak bir ifade bulunmuyor. Göremediğim kısım hakkında aydınlatırsanız sevinirim.

 3. Ömer Koman diyor ki:

  mutfak robotu yapmak için hangi arduino yu önerirsiniz çoşkun bey ?

 4. TEMKON diyor ki:

  Zamanın İngiliz belediye başkanı ne demiş acaba. Bu ve benzeri sistemler yeteri kadar geliştiğinde termik santralleri çalıştıran elektrik mühendislerine ihtiyaç kalmayacak. Belki 5 seneyi de bulmaz.

 5. Cahilo diyor ki:

  Anlamadığım için soruyorum.Bu araç ile üzerindeki mikrodenetleyiciyi mi programlayıp kullanıyoruz ? Yoksa denetleyici üzerinden işlemmi gerçekleştiriyoruz ?Denetleyici üzerinden işlem gerçekleştirdikten sonra yani nasıl :) :( ? odfvjkpşd ??? İzah lütfen ?

 6. Ömer Koman diyor ki:

  arduino deyince hem bir donanımı (ve üzerindeki işlemciyi) , hem bir programlama dilini ve bu programın ilgili işlemciye göre derlenmesini sağlayan ortamı ve bu derlenmiş programı donamıma(işlemciye) yüklemeyi sağlayan araçları kastediyoruz. bu donanıma bir kere program yukledikten sonra kendi başına istediğiniz kontrol işlemlerini yapabilirsiniz.
  Arduino donanımında işlemciler Atmel markalı işlemcilerdir, arduino programlama dili C++ dır. Program derleyici olarak GCC kullanır. programı işlemci hafızasına yazmak için basit seri port kullanır.
  Arduino sisteminin kısa zamanda bu kadar populer olmasının sebebi açık kaynak dediğimiz yazılan hiç bir kodun gizli olmadığı serbestçe paylaşılabilip dağıtılabilen ticari veya genel ücretsiz bir yapıdır. paralı olan kısım donanımdır ancak şemalar gizli değildir açıktır isteyen istediği gibi ticari veya ücretsiz kullanabilir. şuradan referans edinebilirsiniz http://arduino.cc/en/Reference/HomePage

 7. hüseyin diyor ki:

  Arduino ADK serisinde android programlanabiliyormuş kullanmadım bu bilgi yanlış mı acaba .?

 8. […] http://arduinoturkiye.com/arduino-nedir-ve-ne-degildir/ Etiketler: ArduinoArduino DueassemblyAtmegaC#Coşkun TaşdemirJavaSensor Önceki Yazıİninal Kart Nedir Sonraki YazıŞuan da zaten son yazıdasınız! Benzer Yazılar Yorumlar ( 0 ) Cevabı iptal etmek için tıklayın. İsminiz (zorunlu) […]

 9. aydın diyor ki:

  bana opencv komutlarını arduino gömme uygulaması soyleyebılırmısın acaba

 10. Ömer Koman diyor ki:

  opencv yi eğer modüle gömmek istiyorsanız rasbery pi de uygulaması var öylesi daha kolay olur. yada uno için satılan kamera modülünden gelen görüntüyü pc de processinge yönlendirip onun içinden opencv kullanabilirsiniz.

 11. yakup diyor ki:

  özgür urhan ..ne yazık ki bir bilgi yanlışlığı var,o olay telefon icat edildiğinde değil,bilgisayar icad edildiğinde..ve ne yazık ki ‘her ülkede bi tane bulunsa yeter’ diye,tarihin en büyük teknoloji gafını yapan da ingiliz valisi değil,IBM şirketinin ceo suydu :)

 12. Ünal Doğrul diyor ki:

  Kartı Çok beğendim. Ben x86 PC asm dilini biliyorum bu dilde kullanabilirmiyim selamlar.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar