Arduino

Arduino nedir ve ne değildir?

Arduino temel olarak nedir ve onunla neler yapabiliriz?

 •  Kolay bir şekilde çevresiyle etkileşime girebilen sistemler tasarlayabileceğiniz
 •  Açık kaynaklı bir geliştirme platformudur.
 •  Arduino kartları üzerinde Atmega firmasının 8 ve 32 bit mikrodenetleyicileri (arduino due) bulunur.
 •  Arduino kütüphaneleri ile mikrodenetleyicileri kolaylıkla programlayabilirsiniz.
 •  Analog ve dijital girişleri sayesinde analog ve dijital verileri işleyebilirsiniz.
 •  Sensörlerden gelen verileri kullanabilirsiniz
 •  Dış dünyaya çıktılar (ses, ışık, hareket vs…) üretebilirsiniz.

Peki Arduino ne değildir ve neleri yapamayız  (zorlanabiliriz)?

 • Arduino projelerinizi sihirli bir şekilde bitirebileceğiniz bir “sihir” değildir.
 • Sıfır elektronik bilgisiyle Arduino ile birşeyler yapmanız çok zor. Hazır örneklerden gitseniz bile bir yerde tıkanmaya başlarsanız. Arduino ile birlikte elektronik de öğrenmelisiniz.
 • Sıfır programlama bilgisiyle Arduino ile projeler yapmanız zordur. Ama aynı zamanda Arduino programlama öğrenmek için de güzel bir platformdur.
 • Gerçek zamanlı sinyal işleme, kamera görüntüsü aktarma gibi ağır işleri yapamazsınız (Arduino Due ile bu kısmen mümkün hale geldi)
 • Üzerinde Android, Windows CE, Linux gibi işletim sistemleri çalıştıramazsınız.Bu tür çalışmalar yapmak için Rasperry Pi, Beagle Bone vs.. gibi kartlara bakabilirsiniz.
 • Arduino ile Atmega mikrodenetleyicilerin performansını %100 kullanamazsınız. Bu Arduino’nun getirdiği kolaylığın bir bedelidir. Örneğin DigitalWrite(12,1) yazarak bir dijital çıkışı 1 yapacağınız süre mikrodenetleyicinin kaydedicilerine erişerek yapabileceğiniz süreden çok daha fazladır. Bunu bilgisayar programlamada assembly, C gibi dilleri kullanmakla C#, Java gibi dilleri kullanmak arasındaki fark olarak düşünebilirsiniz. Performansa ihtiyacınız olduğunda ilk grubu, hızlıca uygulamalar geliştirmek içinse ikinci grubu kullanırsınız.

Arduino en nihayetinde bir araçtır. Her araç gibi kullanıldığı yere göre değer kazanır. Eğer elinizdeki tek alet çekiçse herşeyi bir çivi olarak görürsünüz. Arduino’ya çekiç muamelesi yapmayın lütfen :)

Coşkun Taşdemir

Elektronik mühendisi, gömülü sistemler meraklısı, Arduino kitabı yazarı

34 comments

 1. özgür urhan diyor ki:

  İlk telefon icat edildiğinde zamanın ingiliz valisi ‘bu cihazdan her ülkede bir tane olsa yeter” demiş. Sayın Elektronik mühendisi, gömülü sistemler meraklısı, Arduino kitabı yazarı; aynı şeyleri örneğin 5 yıl sonrada iddia edebilecekmisiniz…
  Saygılar.

 2. kaanceyhan diyor ki:

  Sayın Özgür Urhan, yazının hangi kısmının 5 yıl sonra geçerliliği kalmayacak açıklayabilir misiniz?
  Benim okuduğum yazıda uzun vadede geçersiz olacak bir ifade bulunmuyor. Göremediğim kısım hakkında aydınlatırsanız sevinirim.

 3. Ömer Koman diyor ki:

  mutfak robotu yapmak için hangi arduino yu önerirsiniz çoşkun bey ?

 4. TEMKON diyor ki:

  Zamanın İngiliz belediye başkanı ne demiş acaba. Bu ve benzeri sistemler yeteri kadar geliştiğinde termik santralleri çalıştıran elektrik mühendislerine ihtiyaç kalmayacak. Belki 5 seneyi de bulmaz.

 5. Cahilo diyor ki:

  Anlamadığım için soruyorum.Bu araç ile üzerindeki mikrodenetleyiciyi mi programlayıp kullanıyoruz ? Yoksa denetleyici üzerinden işlemmi gerçekleştiriyoruz ?Denetleyici üzerinden işlem gerçekleştirdikten sonra yani nasıl :) :( ? odfvjkpşd ??? İzah lütfen ?

 6. Ömer Koman diyor ki:

  arduino deyince hem bir donanımı (ve üzerindeki işlemciyi) , hem bir programlama dilini ve bu programın ilgili işlemciye göre derlenmesini sağlayan ortamı ve bu derlenmiş programı donamıma(işlemciye) yüklemeyi sağlayan araçları kastediyoruz. bu donanıma bir kere program yukledikten sonra kendi başına istediğiniz kontrol işlemlerini yapabilirsiniz.
  Arduino donanımında işlemciler Atmel markalı işlemcilerdir, arduino programlama dili C++ dır. Program derleyici olarak GCC kullanır. programı işlemci hafızasına yazmak için basit seri port kullanır.
  Arduino sisteminin kısa zamanda bu kadar populer olmasının sebebi açık kaynak dediğimiz yazılan hiç bir kodun gizli olmadığı serbestçe paylaşılabilip dağıtılabilen ticari veya genel ücretsiz bir yapıdır. paralı olan kısım donanımdır ancak şemalar gizli değildir açıktır isteyen istediği gibi ticari veya ücretsiz kullanabilir. şuradan referans edinebilirsiniz http://arduino.cc/en/Reference/HomePage

 7. hüseyin diyor ki:

  Arduino ADK serisinde android programlanabiliyormuş kullanmadım bu bilgi yanlış mı acaba .?

 8. […] http://arduinoturkiye.com/arduino-nedir-ve-ne-degildir/ Etiketler: ArduinoArduino DueassemblyAtmegaC#Coşkun TaşdemirJavaSensor Önceki Yazıİninal Kart Nedir Sonraki YazıŞuan da zaten son yazıdasınız! Benzer Yazılar Yorumlar ( 0 ) Cevabı iptal etmek için tıklayın. İsminiz (zorunlu) […]

 9. aydın diyor ki:

  bana opencv komutlarını arduino gömme uygulaması soyleyebılırmısın acaba

 10. Ömer Koman diyor ki:

  opencv yi eğer modüle gömmek istiyorsanız rasbery pi de uygulaması var öylesi daha kolay olur. yada uno için satılan kamera modülünden gelen görüntüyü pc de processinge yönlendirip onun içinden opencv kullanabilirsiniz.

 11. yakup diyor ki:

  özgür urhan ..ne yazık ki bir bilgi yanlışlığı var,o olay telefon icat edildiğinde değil,bilgisayar icad edildiğinde..ve ne yazık ki ‘her ülkede bi tane bulunsa yeter’ diye,tarihin en büyük teknoloji gafını yapan da ingiliz valisi değil,IBM şirketinin ceo suydu :)

 12. Ünal Doğrul diyor ki:

  Kartı Çok beğendim. Ben x86 PC asm dilini biliyorum bu dilde kullanabilirmiyim selamlar.

 13. Murat Akar diyor ki:

  arduino kart ile 3 adet step motoru eş zamanlı kontrol etmem mümkün mü acaba?

 14. Ömer Koman diyor ki:

  3 eksenli cnc yapıyorlar 3 adet step motor kullanılıyor orada google da arduino cnc diye aratırsan bir sürü şey gelir forumda da bir hafta önce bir link paylaşmıştım.

 15. Osman Berke diyor ki:

  merhabalar ben ardunio ile bi sistem geliştirmek istiyorum ama c# ile yazılımını yazmak mümkün mü ve ayrıca hangi modelini almalıyım ardunio nun son olarak ta pc ortamına bağlamaz zor mudur ? şimdiden Teşekkürler…

  • Ömer Koman diyor ki:

   sitedeki yazıları ve forumu incelemenizi tavsiye ederim hem c# hem hemde orduino seçimi konusunda çok tavsiye var. arduino programlarını arduino ide si üzerinde yazarsınız c,c++, java script, karışımı bir ortamdır, c# ile seriport üzerinde haberleşebilir…

 16. yasin gunes diyor ki:

  Basit bir alıcı verici devresine ihtiyaçim var.yani motoru sağa ve sola cevirsin 2 tuşla yeter.nette devre çok ama bastirmak devre elemanlarini bulmak gidip RC araba alip entegresini sokmeye es değer.uçurtmaya bağlamam gerekiyor.acaba asagidaki entegrelerle bu mümkün mu?yoksa evde kendim yapabileceğim bir site veya oneriniz var mi?çok basit birşey istiyorum sadece.ancak su an asagidaki hariç diğerleri çok masrafli.lütfen yardim.
  Saygilar.

  http://www.aliexpress.com/item/433-92MHZ-RF-Receiver-Module-Transmitter-Module-DC5V-Remote-Control-System-Fittings-for-technician-DIY/1298146588.html

  • Ömer Koman diyor ki:

   çok özel bir ürün değil bu, ürünü aldığında buna çeşitli kodlar verip bu kodların anlamlı şekilde yönetilmesini programlamasını arduino ile yapman lazım… turk piyasasında şöyle ürünler var hemen hemen aynı fiyata http://www.robotistan.com/Kablosuz-Haberlesme-Urunleri,LA_205-2.html#labels=205-2
   birde şöyle bir elcik kumanda alıp http://www.robotistan.com/433-MHz-4-Kanal-RF-Elcik-Kumanda-Antensiz,PR-1990.html şu alıcı ile http://www.robotistan.com/433-MHz-RF-Kablosuz-Kristalli-AliciReciver,PR-1652.html işi biraz daha kolaylamış olabilirsin. rf açık alan mesafeler 30-40mt yi geçmez. mesafe arttıkça hatalı veri alımı başlar karışmalar olur.

   • yasin gunes diyor ki:

    Ömer bey ,
    O bahsettiğiniz entegre ve kumandayi alinca hemen kullanmaya baslayamayacagim elbette değil mi?
    Bu ikisini aldiktan sonra beni bekleyen yol haritasi nedir? Bir motoru sağa ve sola döndürmek için neler yapmaliyim yada google da nasil bir arama yaparsam bu konuyla ilgili bilgiler alabilirim?
    Sağlar.

    • Ömer Koman diyor ki:

     önce bir arduino kitabı ve çalışma seti alıp gerekli temel kodları öğrenmeniz lazım, bununla ilgili robotistan.com a bir bakın. sonuçta elektronik öğreniyorsunuz her nekadar adı arduino olan bir şeye merak sardıysanız da, bir havya ölçü aleti, breadboard, jumperlar elinizin altında olmalı. arduino motor shield aradığınız motor sürücü oluyor böyle aratırsanız çıkan sonuçlardan bir fikriniz olur, sitemizin forum kısmında geçen konuları da inceleyin, çoğu insan hayatında direnç görmemişken LED parlatmamışken (LED denen şey ışık veren bir diyottur ilk işe başlandığında denenmesi gereken bir derstir) robot yapmaya kalkışanlarla dolu, çok hayat dersleri var orada faydası olacak size.

 17. yasin gunes diyor ki:

  Program yazdigim için arduino’da değil de elektronikte sorun yaşar im.çünkü çok karisik geliyor. o kitapta elektroni de var mi?asamali hedeflerim var.yani şimdiden zaman makinası yapma gibi bi uçuk bir hedefim yok(onu daha sonra yapacagkm:) ) küçük adimlarla asama asama.amacim kizimla güzel vakitler geçirebilmek aslinda.o çok merakli da.
  İlginiz için teşekkür ederim.
  Saygilar

  • Ömer Koman diyor ki:

   her şeyi bir günde öğrenmek zor, örnekleri yaparak ilerleyebilirsiniz, temel elektronik basit fizik kanunlarına dayanır anlaması kolay gelecek size, her şey elle tutulur olduğu için neden sonuç ilişkisine kolay ulaşırsınız tatmin edici olur.

 18. Elif diyor ki:

  elektrik elektronik müh 2. sınıf öğrencisiyim arduino öğrenebilir miyim ya da sizce nereden başlamalıyım genel olarak

  • Ömer Koman diyor ki:

   coşkun taşdemirin bloğunda elektronik muhendisleri neden arduino öğrenmemeli diye bir yazı yazdığını hatırlıyorum, ahmet alpatında bloğuna da bir bakın :) arduino sizi tembelleştirecek mevcut okulda gördüğünüz detaylı konulara göre oldukça basit ve hemen sonuca odaklı bir şeyler yapmış olacaksınız. bir arduino alarak başlayabilirsiniz başka bir şeye ihtiyacınız yok programlama ve elektronik bilginiz yeterli seviyede vardır sanırım bu nedenle bir miktar malzeme (led direnç potans kondansator ldr breadboard havya lehim gibi) elinizin altında varsa hemen kullanmaya başlarsınız.

  • Coşkun Taşdemir diyor ki:

   2. Sınıfta isen Arduino’yu şimdilik boşver. Bu sene elektronik giriş dersleri almaya başlayacaksın muhtemelen. Önce o gördüğün devre elemanlarını kullanarak basit devreler kurmayı, gördüğün teorik konuları uygulamayı dene. Bunları lab derslerinde göreceksin ama çok az bir sürede. Onları kendin de yapmayı dene.
   Yavaştan algoritma, programlama konularını öğren. C dilini araştır.

 19. semih diyor ki:

  Merhaba
  Şuan elimde donanım geliştirme kiti olarak Intel Galileo. İngilizcenin çok sorun olmamasıyla birlikte bu kit için hemen hemen hiç Türkçe içerik bulamadım. En azından işin temelini anlamam için önerebileceğiniz kaynaklar var mı? Elektrik Elektronik Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Temel elektronik ve devre bilgim var tabii ve bu bilgilerimi pratiğe dökmek ortaya bi şeyler koymak istiyorum. Bitirme projemde de bu kiti kullanmak istiyorum fakat mikroişlemciler dersini henüz almadığım için netten okuduğum onca makale ve yazıyla nu konunun çok derin olduğunu gördüm. Nereden ve nasıl başlamalıyım? Bu kiti su gibi içsem bana neler katabilir? Sonuçta o kadar zaman harcıcam ve elimde elle tutulur CV’me koyabileceğim bir şeyler olmasını bekliyorum. Ayrıca Coşkun Taşdemir kitaplarını alsam beni doyurur mu?
  Teşekkürler

  • Ömer Koman diyor ki:

   galileo intelin ürettiği deneysel bir kart, arduino text kod uyumlu sadece, her hangi bir proje görmedim onunla yapılmış şimdiye kadar. işlemcisi de atom olduğundan ne arm a benzer ne atmegaya benzer. çok fazla uyumluluk beklemeyin bence, intel ne kadar destek verirse o kadar ilerleyecektir. belki sadece yazılım tabanlı işler yaparsınız donanım tamamen farklı olduğu için donanıma dayalı işler doğru düzgün çalışmayacaktır…

   • semih diyor ki:

    yetersiz donanım desteği veya uyumsuzluğu hakkında daha ayrıntılı bilgi alabileceğim bir yer var mı peki?

 20. Hasan diyor ki:

  merhaba değerli arkadaşlar. ben bu Arduino ile flatprinter yapmak istiyorum. yani epson renkli printer ile t shirt printer yapmak .
  .Epson renkli yazıcı altına hareketli tabla( y ekseni) konularak yapılan bir uygulama

  Arduino ile y eksenini hareket ettiren step motor ile yazıcı kafasını eş zamanlı yada uygun zamanda çalıştırmam gerekiyor.

  Bu uygulamayı yapmak için bu programı öğremmeye başladım.

  Bir çok uygulama içeren yabancı kaynaklara ulaştım.

  Siz ce bu uygulamayı yapmak çok mu zordur.

  ben makina mühendisiyim. genel elektronik bilgim mevcut.

  programlama dilleri hakkında bilgim başlangıç seviyesinde.

  Bu konuda profesonel destek de alabilirim.( Ücret karşılığında)

 21. […] öğrenmek isteyenlere önemli bir başlangıç olacaktır. (Arduino ile ilgili daha fazla bilgi: http://arduinoturkiye.com/arduino-nedir-ve-ne-degildir/ ) Vereceğimiz eğitim pratiğe dayalı olup içeriğinde temel elektronik, programlama ve robotik […]

 22. tuba diyor ki:

  Arduino çeşitleri arasındaki fark nedir.Yani elimizde bulunan bir kod tüm arduino çeşitlerinde çalışır mı.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Ömer Koman diyor ki:

   genelde pin sayısı hız hafıza ve yeni dönemde üzerinde gelen sensorlerin farkı oluyor. arduino robotta ekran motor sürücüsü gibi eklentilerle beraber geliyor arduino robot kodunu uno da çalıştıramazsın dolayısı ile daha doğrusu compile/derlerken gerekli kütüphanelerin eksikliğinden dolayı hata alırsın, aynı şekilde arduino yun da içinde bir linux yuklu modulle geldiğinden yine yun kodunu UNO Mega Due veya nanoda çalıştıramazsın. ama arduino bir donnaım platformu megaki 22. pine kumanda ederken aynı kodu unoda çalıştıramazsın çünkü uno da 22 diye bir pin yok. neler uyumlu çalışır dersek tamamen matematiksel işlemlerin herhangi bir donanım kullanmayan kodların tüm arduinolarda çalışır, bazı modellerde mesela UNO daki integer değerlerin hafızadaki saklanış biçimi ile due de farklı olduğundan sayısal bazı büyüklükleri de dikkat etmek gerekir. genelde projeler uno ya göre yazılır daha fazla pin gerekişrse kodun sorunsuz megaya taşınır veya aynı kod due de çalışır, unodaki kodun daha küçük daha az pinli modellerde de çalışır, bazı modellerde USB desteği vardır usb mouse keyboard veya joystick gibi de kullanabilirsin ama o modeldeki usb kodun UNO da çalışmaz. zaten gerekmese bu kadar çok donanım çeşidi oluşturulmazdı, ama tüm donanımalara aynı platform uzerınden destek verılmesı işlerı daha kolaylaştıryor…

 23. […] yazıyı Coşkun Taşdemir’in arduinoturkiye deki yazısından […]

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar