Arduino Temel Bağlantılar (Arduino Basic Connections)

Arduinoda temel bağlantılar yaparak projelerimiz geliştiriyoruz, Arduino forumda görünce CC lisansı ile sitede içeriği yayınlayarak kafanızı kurcalayan bağlantıların hepsini elinizin altında bulundurmanın faydalı olacağını düşündük. Forum ve sitedeki yazılarda bu sayfaya referans göstererek daha kolay anlaşılır bir kaynak olmayı hedefliyoruz.
Grafikler ve içeriğin gerçek sahibi olduğu site http://www.pighixxx.com/basic-connections/ sitede donate kısımda yardım istenmektedir isterseniz uygun miktarda bağış yapabilirsiniz.

Kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar.
Hatalı bağlantı veya malzeme değerleri olabilir kullanmadan önce arduino forumdan kontrol etmekte fayda var.

Verilen şemalar en iyi çözüm olmayabilir ama işinizi görür.

5V tan yüksek gerilim değerlerinde Arduino bozulur 12V 24V malzemelerin kullanıldığı çözümler var kullanırken dikkatli olun.

220V bağlantılar da var çıplak elle filan tutmayın akıllı olun çarpılıp ölmeyin.

Grafiklerin sağ üst köşesinde genelde gri büyük bir sıra numarası olur referans olarak bu slayt numaralarını ve devrenin adını yazarak forumdan soru sorabilirisiniz.

Aşağıdaki tarif edilen bağlantıların listesi şöyle

1- Buton balantıları 5v veya GND ye göre, 12v a göre, Analog giriş potansiyometre bağlama, fotodirenç bağlama, optik yalıtımılı (optocupler) bağlantı.

2- Led bağlama +ya doğru gnd ye doğru, tek çıkışa çift led bağlama, ampül bağlama transistörle sürme, transistörle sürülen seri bağlı ledlerin bağlantısı.

3- Röle bağlantısı transistörlü sürme, buzzer bağlama, mosfet transitör bağlama, ses amfisine çıkış.

4- Hoparlör bağlama transistörle sürme, seri pil bağlantısı ile arduino sürme, arduino ile triac bağlantısı 220v sürme.

5- DC motor sürme mosfet transistörlü, encoder anahtar bağlantısı ve okuma, RGB led şerit sürme.

6- 3v tan 5v veya tersi çift yönlü i2c bağlantı sürme 3v 5v voltaj seviyesi çevirici, ttl/cmos çevirici 6 giriş 6 çıkış.

7- Mikrofon bağlantısı transistör buffer lı, servo motor bağlantısı.

8- Charlieplexing karışık teryüz bağlantılı led sürme, 3-5 pinle 7  segment(parçalı) display sürme.

9- Direk 7 segment x 4 display sürme bağlantısı, led matrix display sürme.

10- max7221 ile 3 pinle 7 segment x 4 dijit display sürücü bağlantısı

a- Direnç renk kodu tablosu.

11- HD 44780 LCD sürücü bağlantısı.

12- HD 44780 LCD sürücü i2c bağlantısı.

13- Nokia 3310 5110 lcd bağlantısı.

14- ULN2003 uni polar, bi polar step motor bağlantısı,

15- Endüstriyel mono grafik LCD i2c bağlantısı.

16- Basit 5v  lm7805 li güç kaynağı, Basitçe kendi kendine arduino yaparsan bağlantısı.

17- SD Kart bağlantısı, 5volt giriş 3.3v çıkış güç kaynağı.

18- DS1307 ile RTC(Gerçek zamanlı saat takvim) bağlantısı, mono video çıkışı, VGA çıkış bağlantısı.

abc1
abc2 abc3 abc4 abc5 abc6 abc7 abc8 abc9 abc10 abc11 abc12 abc13 abc14
abc15 abc16 abc17 abc18 abc19

Ömer Koman

Elektronik hakkında ilk hatırladığım şey 5-6 yaşlarımdayken babamın arkadaşı radyocunun tezgahına burnumu dayayıp lambalı radyoları tamir edişini izlemekti...

75 comments

 1. Okan dedi ki:

  Arduino ya bir program yükledikten sonra başka bir programı yüklemek için ilkini nasıl sileceğim ya da silmem gerekiyor mu?

  • Ömer Koman dedi ki:

   her yeni program yüklediğinizde eskisini siler tamamen. arduinoyu ne zaman açsanız son yüklediğiniz program her zaman çalışır…

   • Tugrul dedi ki:

    Yüklü kodun silinememesi sorun oluşturur mu? Arduinoyu bağladığımızda En son kalan program çalışmaya başlıyor ama biz bağlantıları ve takılı ekipmanı değiştirdiysek veya kablolar vb o anda eskikse karta zarar verme riski oluşur mu?bu arada bir iki sorum da var bununla ilgili, Bileşenleri ve bağlantıları yapmadan önce mi yoksa sonra mı kod upload edilmeli? Kart çalışırken, kodu upload ederken vs. bişeyler söküp takmak riskli midir?

    Ben arduinoya dün başladım. Bağlantıyı kesmeden önce boş bir setup ve loop kodunu karta upload edip öyle çekiyorum, ki yukarıda anlattığım gibi bir zarar vermeyeyim..doğru mu yapıyorum acaba?

    • Ömer Koman dedi ki:

     ardunioya herhangı bır eklentı/shield takmadan program yukleyın daha sonra eklenti ve shieldlerı takıp programı çalıştırın. arduinoda hangi programın yuklu olduğunu bilmeden hemen bir eklentıyı uzerıne takarsanız eklentide malzemelerden bazılarına hatalı voltajlar gitmesıne neden olabilirsiniz kontrol edin. arduinoda genelde bır proje gelıştirirken bir kaç saat, birkaç gun, bır kaç hafta aynı kodla çalışılabilir herseferinde boş bir kod atmanıza gerek yok ama yeni bir projeye başlarken takılı butun malzemelerı sokup yeni kodunuzu yuklersınız, birde arduino ıcıne atılan her program işlemcinin ömrunden göturur çok eskıden 100bin kez program yazılması garantıydı bu sayıdan sonra arduinodakı veya flashlanan diğer işlemcileri hafızaları bozulmaya başlıyordu, sanırım bu sayı bu aralar 1 mılyon kez yazmaya yukselmiştir. ama aklınızın köşesinde bulunsun.

   • Okan dedi ki:

    teşekkürler

    • okan dedi ki:

     Benim bi projem varr universite ogrencisiyim yardim ederseniz cok sevinirim
     Okulda aldigim proje x,y yonlerinde arduino programinda yazmak ve calisir hale getirmek bunu
     Nasi yaza bilirim yardimci olirsaniz sevinirim

     • Ömer Koman dedi ki:

      okan foruma gel projeni daha detaylı yaz birileri fikir verebilir.

 2. Mustafa dedi ki:

  Ömer hocam, arduıno üzerindeki programı geri çekebilirmiyiz.

 3. Ömer Koman dedi ki:

  avdude ile icsp portundan geri okursunuz programı, ama text olarak yazdığınız gibi geri dönmez binary/makine kod a dönüştürüldüğü için işe yarar şekilde değildir üzerinde işlem yapamazsınız. ancak kodu hex olarak okur başka bir atmega328 e avrdude ile atabilirsiniz.

  • Mustafa dedi ki:

   Teşekkürler hocam.

  • NEVZAT ADABAĞ dedi ki:

   Sayın Ömer Hocam. elimde çalışır vaziyette arduino pro mini var easydriver ile step motor çalıştırıyor. Bir pininede laser diyot bağlı ULN2003 ile onu çalıştırıyor.Arayüzü minilaser veya litefire diye geçiyor +GRBL ilede çalışıyor yükleyince arayüz ile Comport üzerinden iletişim kurup hazır logoları ve İnscape de düzenlenen projeyi veya herhangibir Gcodu çalıştırıyor.Bu litefire programını bulup başka bir arduinoya yüklemek arzusundayım ama bulamadım.
   Yapmak istediğim ise 1-Çalışan arduino içindeki kodu alıp değişiklik yapmadan başka bir arduinoya yüklemek istiyorum. Bu mümkün mü?
   2- Yüklemek istediğim arduinolar ise çin malı pro veya promini. Ancak buradad bir problemim var bu arduinolara blinki bile yüklesem driverler dogru ve sorunsuz çalışıyor başka bir mini ama üzerindeki usb ile bağlanan tip ona sorunsuz yüklendiği halde driver problemi olmadığı halde blink yüklemiyor derleme sonrası epeyce bekledikten sonra stk500- 0x00 ve karta yüklenirken sorun oldu-comport açılamadı(Driverde problemyok) erişim engellendi hatası veriyor. Günlerdir beni çıldırttı. Bootloader hatası olabilir mi ? Bu kartlara nasıl bootloader yüklerim?
   Bu sorunlarım için yardımcı olabilirseniz (adım adım anlatarak)memnun olurum.Malum yaş 64.
   Şimdiden sağolun.
   Sevgi ve Saygılarımla

   • Ömer Koman dedi ki:

    bir arduino içindeki program başka bir çeşit arduinoya binary seviyesinde değiştirmek hiç kolay birşey değil kodlar binary koda donustugu için neyin ne oldugunu anlamak cok guçleşiyor. aynı tip ve hafızadaki işlemciden işlemciye program kopyalanır ancak işlemcideki en ufak değişiklik de o kod çalıştırılamaz uğraşmayın boşuna, aradığınız programı yabancı forumlarda sorun bir bilen çıkar mutlaka, programı ancak birebir aynı işlemci ve çevre elemanlar aynı şekilde bağlanmışsa çalışma ihtimali olabilir.
    arduino idede hangi bord ile çalışıyrsanız onu seçip ondan sonra compile edip oyle borda yukleyebilirsiniz arduinolar arsında binary değil text bazında yazışmış kodlar uyumlu olabilir compile edildiğinde hedef borda gore program donusturulur ve yuklenebilir çalıştırılabılır hale gelir.

    • NEVZAT ADABAĞ dedi ki:

     Ömer hocam kopyalama ile ilgili dediklerinizi anladım ve vazgectim onla ugraşmaktan
     Arduino proya sketch yükleme problemi vardı bende sitenizden bootloader i yükledim yüklendi diye mesaj verdi bootloader için yaptıgım ayarları düzenleyip blink yüklemek istedim ilk seferde normal olarak yükledi baska bir sketch yüklemek istedim daha önce normal yükleme yapan ayarları değiştirmediğim halde gine stk500 ve com port hatası verdi tekrar blinki yüklemek istedim nafile hep hata veriyor.Yani bootloader yükledikten sonra ilk çalıştırmada ve yüklemede normal çalışıyor 2 cisinde çalışmıyor
     Fikrinizi ve mümkünse çözümünü söylermisiniz?
     SAYGILARIMLA

     • Ömer Koman dedi ki:

      foruma bu konuyu yazarsanız daha iyi olur denemiş olan vardır belki bir çözüm çıkabilir benim bir fikrim yok şu anda…

 4. Mustafa dedi ki:

  Ömer hocam,arduino ile basit,scada,arayüz yapmak istiyorum.Hangi programları önerirsiniz.

 5. feynord dedi ki:

  HD44780 devresinde potansiyometre kullanmam gerekli mi?gerekli değilse boşta kalan ucu bir yere bağlamam gerekir mi

  • Ömer Koman dedi ki:

   o potansiyometre lcd içindeki kontrast voltajını ayarlıyor o nedenle gerekli belli bir lcd görünürlüğü için gerekiyor yada sabit 2 direnç bağlayın diyeceğim ama o değerleri bulmak zor olur her lcd chipine göre değişir ve standart direnç değerlerine denk gelmesi zor. yalnız şurada http://arduino-for-beginners.blogspot.com.tr/2010/11/arduino-output-lcd-modules-part-1.html dediğine göre 3.pini direk ortak gnd ye bağlarsan (diğer pot bacaklarına bişey bağlamadan) olur gibi bişeler yazıyor ama ben denemedim lcd bozulursa sorumluluk kaul etmem. yazıda şöyle diyor “If you do not have a trimpot/preset, just wire pin 3 to the common Gnd but you cannot control the LCD contrast level.”

 6. Furkan KCBŞ dedi ki:

  hocam ben ardunıo motor shıeldı takıyorum ardunıo kapanıyor kısa devre vardır dıyorum ama çözemıyorum sıkıntıyı.Birde LMD18200 motor driver kullanıyorum bu surucu devresı ıcın bir kutuphane eklemeye gerek var mı

  • Ömer Koman dedi ki:

   daha güçlü bir adaptörle beslemen lazım veya motorları ayrı bir adaptörle besle ama her iki adaptörün gnd leri bir olacak. driveri aldığın yerre sor kutuphane lazımmı diye veya google sor bakalım lazımmıymış?

 7. ibrahim akcura dedi ki:

  iyi aksamlar sayin site uyeleri ben lise ogrencisiyim tubitak in yaptigi projeler yarismasina katildim ben 2 tekerlek govde kamera modulu lazer madulu ultrasonik mesafe sensor modulu ve 4 adet step motor led kullanarak tabikide birde arduino duo kullanarak bir robot yapmak istiyorum bana yardimci olabilecek bir kisi varmi acaba ne kadar tutar kodlari nerden bulup gelistirebilirim saygilarimla

 8. orhan dedi ki:

  internette bazı videolarda örn ( http://www.youtube.com/watch?v=YWY_Is0L7fE) ledleri yakarken ledin eksi ucuna direnç bağlanmış , yukarıda ki resimde artı uca , hangisi doğru acaba

  • Ömer Koman dedi ki:

   yukarıdaki 2 nolu resimde hem artıya hem eksiye hemde hem artıya hem eksiye direnç bağlanmış örnek var. direnç akım sınırlama için kullanılıyor led 10ma akım aktığında sağlıklı çalışır o direnç istenen akımın akmasını sağlıyor. direncin artıya veya eksiye konmasının sebebi ise arduino pini ya bir oluyor yada sıfır programınıda hangi durumda ledin yanmasını istiyorsanız ledin bacağını artıya veya eksiye bağlyorsunuz. arduino çıkışı bir olursa ve arduino çıkışı birken led yansın istiyorsanız ledin anadunu arduino pinide ve katotu eksiye glecek şekilde bağlayabilirsin ledi ters çevirip bu sefer artıya bağlarsan bu sefer arduino çıkışı eksi olunca led yanacak. ledi kontrol etmek istediğin lojiğe göre tasarımını yapıyorsun yani. ledi artıya bağlarsan akım pilden arduino pinine doğru akar ve arduino ustunden bir akım çekimi olmaz. ledi eksiye bağlarsan ledin yanması için gereken tüm akım arduino pininden akacağı için daha yorucu zorlayıcı(akım çeken) bir tasarım olur bunu dikkate alırsın.

 9. Emre SAMURKAŞ dedi ki:

  Hocam arduıno kart içindeki programı alıp başka arduıno kartına atmamız münkünmüdür.

  • Ömer Koman dedi ki:

   atmel icsp programlayıcı ile içindeki kodu alabilirsiniz ama binary/makine kod olduğundan açık bir kod gibi değildir üzerinde herhangi bir düzenleme yapmanız imkansız. assembler bilginiz varsa şansınızı deneyebilirsiniz.

 10. Mustafa dedi ki:

  Hocam, arduino’ya girilen bir analog değeri,bilgisayarda excel’e nasıl gönderebiliriz.

  • Ömer Koman dedi ki:

   serial monitore gönderdiğiniz değerleri dosya olarak kaydedebilirsiniz. excelde txt dosyaları açtığınızda kolonların nasıl olacağını size sorar tek tek seçip excel tablosu şeklinde açarsınız.

 11. Mustafa dedi ki:

  Sağolun hocam.İlginize teşekkürler.

 12. Eren Balasar dedi ki:

  Merhaba,
  Isiga duyarli basit bir perde projem var. Bunu da Arduino yardimi ve servo motor ile calistirdim ama 200 rpm reduktorlu motor var kullanmak istiyorum fakat yapamadim. Konu hakkinda bilgi verecek birisi var mi acaba? Tesekkurler.

 13. Özgür dedi ki:

  merhaba Arduino Mega kullanıyorum. 2 adet shield kullanmam gerekiyor. Bağlantı şemalarında ikisinde 13-7-8 pinlerini kullandığını gördüm. Bu pinleri kütüphaneden mi değiştirmem lazım ? Modüllerden bir tanesi ethernet diğeride display

  • Ömer Koman dedi ki:

   shield lerin linkini de koysaydın bakardım. 13 7 8 pinleri spi ve cs pinleri ise sadece cs yi farklı bir pine taşıyabilirsin ama burada sıkıntı senin kutuphane bu pin değişikliklerini desteklermi onu bilemem. şimdi üşündim megadaki kerşılığı olan pine bakamadım kafadan yazdım spi pileri gibi aklımda kalmış, lcd init yapılan yerlerde cs pini tanımı da vardır değiştirirp denemen lazım. uyumluluk birlikte çalışabilirlik önemli. önce bu pin değişiklikleri ile çalışıyor mu tek tek bak shieltlere sonra birlikte dene. olmazsa işin uzun…

 14. Özgür dedi ki:

  Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. LCD ekran değil projemdeki P10 panel bağlantıları şu şekilde (Kullandığım Arduino MEGA 2560)

  Freetronics DMD2 Kütüphanesi :
  A – 6 in
  B – 7 pin
  CLK – 13 pin
  SCLK – 8 pin
  R-data – 11 pin
  Noe – 9 pin

  Diğeri ise robotistandan aldığım ENC28J60 Ethernet LAN Modülü

  • Ömer Koman dedi ki:

   dmd2 kutuphanesini bilemiycem özel bir ptotokole benziyor önce boş pinlere kaydırıp değişiklik yapıp öyle dene. foruma gel oradan da sor başka yapan biri olabilir.

 15. özgür dedi ki:

  Merhaba oldu. ENC28J60 Ethernet LAN Modülü pinlerini değiştirmeden DMD kütüphanesini dğeiştirdim dediğiniz gibi oldu. Teşekkür ederim.

 16. ali dedi ki:

  arduino üzerinde bilgisayardan kontrol edilen oyuncak araba yapmak istiyorum kodlarım
  const int sagileri = 5;
  const int saggeri = 3;
  const int solileri = 9;
  const int solgeri = 6;
  const int solenable = 10;
  const int sagenable = 11;
  String tus;
  void ileri(int hizsag, int hizsol){
  analogWrite(sagenable, hizsag);
  digitalWrite(sagileri,HIGH);
  digitalWrite(saggeri,LOW);
  analogWrite(solenable, hizsol);
  digitalWrite(solileri, HIGH);
  digitalWrite(solgeri,LOW);
  }
  void geri(int hizsag, int hizsol){

  analogWrite(sagenable, hizsag);
  digitalWrite(sagileri,LOW);
  digitalWrite(saggeri, HIGH);
  analogWrite(solenable, hizsol);
  digitalWrite(solileri, LOW);
  digitalWrite(solgeri, HIGH);
  }
  void dur()
  {
  digitalWrite(sagileri, HIGH);
  digitalWrite(saggeri, HIGH);
  digitalWrite(solileri, HIGH);
  digitalWrite(solgeri, HIGH);
  }
  void setup(){
  Serial.begin(9600);
  pinMode(sagileri,OUTPUT);
  pinMode(saggeri,OUTPUT);
  pinMode(solileri,OUTPUT);
  pinMode(solgeri,OUTPUT);
  pinMode(sagenable,OUTPUT);
  pinMode(solenable,OUTPUT);
  }
  void loop(){
  if (Serial.available() > 0) { //Bluetooth?tan veri bekliyoruz
  Serial.println(tus);
  if( tus == “w” )
  ileri(100,100);
  if( tus == “s” )
  dur();
  if( tus == “a” )
  ileri(0,100);
  if( tus == “d” )
  ileri(100,0);
  if( tus == “x” )
  geri(100,100);
  }
  }
  bağlantım;
  arduino motor sürücü
  3 input1
  5 input2
  6 input3
  9 input4
  10 enablea
  11 enable b

  Motor1 +
  OUTPUT 1
  Motor1 –
  OUTPUT 2
  Motor2 +
  OUTPUT 3
  Motor2 –
  OUTPUT 4

  şeklinde ama bi türlü çalışmıyor çıkış pininde okunan değer 0.25 volt yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Ömer Koman dedi ki:

   forma da gelin yazın. motorshildin kendi orneğini yukleyip denedinizmi motorlar çalışıyor muydu? motor shield ile ilgili ayarlar olabilir onları gözden geçirin motor voltajını nasıl veriyorsunuz?

 17. Ahmet Hakan dedi ki:

  Arduino standart 2.54 mm jumper kablolar ile uyumlu mu?

 18. Ömer Koman dedi ki:

  ben şunu kullanıyorum http://www.direnc.net/40-ADET-DISI-DISI-JUMPER-KABLO,PR-18421.html sorun yaşamadım. 2.54mm aslında standart DIP malzemelerde 2 pin arası boşluğun ölçüsü(atmega 328 in iki pini arasındaki ölçü gibi). arduinodaki genişletme soketindeki pin deliklerine takarken sorun olmuyor.

 19. ömer aydın dedi ki:

  Ömer hocam elinize sağlık çok güzel bir kaynak olmuş şayet kendim direkmen yedekledim hepsini çok faydalı bilgiler var emeginize sağlık

 20. bulut dedi ki:

  herkeze selamlar sizleri bulduğuma sevindim. ardunio-r3(unonun uzunu) alıp (daha önce hiç kullanmadım bu sistemle yeni tanışıyorum) step motor ve diğer ekipmanlarla 3 eksenli cnc yapmak istiyorum bu cnc yi hem matkap hemde lazer ile kullanmak istiyorum sorum şu: ardunioya pc’den sadece GRBL arayüzü ile mi çizim gönderebiliyoruz solidwork,coreldraw gibi programların dosya türleri GRBL’ye uygunmu yani GRBL hangi dosya türlerini destekliyo,mesela mach3 cnc kart alıp kullanmak ardunio sisteme göre dahamı kolay?, hazır bir cnc kartına göre arduinonun karşılaştırmalı artıları eksileri nedir? saygılar…

  • Ömer Koman dedi ki:

   merhaba arduino r3 unonun uzunu olan devreye arduino mega diyoruz 🙂 uno nun r3 versiyonu var uzun olunca bacak sayısı artıyor ve adı mega oluyor arduino IDE de bu ayırımı yaparsanız hazırladığınız kod buna göre duzenlenir buna dikkat edin. format dönüşümlerini internetten bulacağınız programlarla yapabilirsiniz biraz aramanız lazım. sorularınızı sitenin forum kısmında sorarsanız benzer projeyi yapmış kişilerden de yardım görürsünüz.

 21. bulut dedi ki:

  Ömer bey ilginiz için teşekkür ederim. Sıfırdan başlamak ! mesaj alınmıştır 🙂

 22. Yusuf dedi ki:

  Merhaba,
  çok yararlı bir çalışma olmuş ancak resimlerin çözünürlükleri biraz düşük. Bunları çıktı alıp kaplatmıştım ama yazılar zor okunuyordu. İsterseniz aşağıdaki linkten orijinal resimleri ekleyebilirsiniz.
  http://magistri.altervista.org/arduino/ABC_Disp1.pdf

 23. tugba dedi ki:

  merhaba ömer hocam ben programlanabilir dc dc dönüstürücü yapıcam arduıno ile programlanacak yardımcı olabilir misiniz acaba

 24. ümit dedi ki:

  terazi projesi yapmak istiyorum şimdi elimde 2*16 lsd , hx711 adç , 15kg loadselim ve uno kartım var proje>taslaklar>hx711 görünüyor projeye çagırdığım zaman bir satır aşagı iniyor ama o satır boş görünüyor projeme hx711 ve hx711 kalibrasyon kütüphanesini ekledim 2 side gözüküyor fakat kod satırında göremiyorum.ömer hoçam bu konuda yardım edebilirmisiniz yapmak istediğm uygulama bu linkte var http://www.dfrobot.com/wiki/index.php/Weight_Sensor_Module_V1

  • Ömer Koman dedi ki:

   forumda sormuşunuz zaten oradan devam edelim… forum.arduinoturkiye.com/index.php?p=/discussion/5619/hx711-kuetuephanesi

 25. seyhmus oz dedi ki:

  selam hocam c ile yazılmış kodlarımı derleyip hexe çevirip atmel attiny85 e yüklemek istiyorum bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim

  • Ömer Koman dedi ki:

   atmel studio programı ile c kodlarınızı atmel işlemcilere uygun şekilde derleyip ISP programlayıcı ile atabilirsin. Arduino ile yapacaksan sitemizde bir yazı yazılmış oradan faydalanın attiny85 te desteklenen komutlar sınırlıdır yazıda bahsediliyor zaten, yazı şudur http://arduinoturkiye.com/arduino-ile-attiny-programlama-1/ (attiny85 konusunda destek vermiyoruz aslında, internetteki kaynakları da araştırın)

 26. Okan dedi ki:

  Üniversite son sınıf makine mühendisliği öğrencisiyim ters sarkaç tasarımı yapıyorum bitirme tezi olarak, matlabta simulinkle programı tamamladım sadece gerçek zamanlı çalıştırmak kaldı.ters sarkacın çalışma mantığı basitçe sarkacı 180 derecede tutmak için sağa sola hareket eden bir araba gibi düşünülebilir.yani sistemde bir giriş bir çıkış var.giriş olarak motor darbeleri çıkış olarakta rotary encoder potansiyometresiyle okuyacak açı değeri…arduıno uno ve motor sürücü kartı aldım şimdi motoru ınput olarak rotary encoderide output olarak arduıno unoya bağlayabilirmiyim…simulınkte arduıno uno kutuphanesını ındırdım eger bu sekılde baglayabılırsem aynı sekılde birbiriyle tanımlayıp gerçek zamanlı sistemi çalıştırmayı çalışıcam.Tabi eğer bu şekilde bir bağlantı yapabilirsem, yapabilirmiyim?

  • Ömer Koman dedi ki:

   motor surucuyu hat uzerinde her iki yonde de seri şekilde çalışabilmesi lazım o kısmı çalışır hale getirin önce, sarkacın dibine enkoderi bağlayacaksınız sanırım oradan aldığınınz açıya uygun hızda motoru ters yönde döndürüp açıyı düzeltmeye çalışcaksınız. matlabda yazdığınınz kodu yukleyip denemesi kalıyor geriye 🙂 sorun çıkarsa foruma gelin.

 27. deniz dedi ki:

  erişim engelendi hatası alıyorum can’t open device “\\.\COM8”: buhata

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduino ide de tools da port seçimininde doğru portu seçtiğinizden emin olun, açık serialmonitor varsa onları kapatın oyle arduinoya bağlanmaya çalışın.

 28. Emrah dedi ki:

  Arduino com engelendi hatası alıyorum. Port doğru seçili olduğu halde bu hatayı alıyorum sebebi ne olabilir veya. Bu sorunu nasıl cizebilirim

  • Ömer Koman dedi ki:

   seçtiğiniz portu başka bir cihaz kullanıyordur sisteminizde blutooth açıksa kapatın.

   birde foruma gelin sorun.

 29. furkan dedi ki:

  arduınoya 140 mA lik fan bağlamak istiyorum ama bir pinden max 40 mA çıkışı var nasıl bağlayabilirim ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   bir pinden en fazla 15-20ma çekmelisiniz daha fazlası pinin yanmasına sebep olur transistörle sürün 2n7002 210ma verebilir veya daha yuksek akımlara ihtiyacınız varsa IRF veya BD kodu ile başlayan transistörler kullanılabilir. Yukarıda 2 nolu resimdeki bağlantılardan transistörlü olanlar işinize yarar bc237 düşük akım verir 150ma civarı, led değil lamba suren şema işinizi görür pn2222 kullanılmış olan.

 30. suat dedi ki:

  merhaba
  arduinoyu araştırıyorum ve merak ettiğim bir şey var
  arduino ile
  20000W rezistanlı ısıtıcının gücünü ve 12V çalışanın fan motorunun devrini manuel olarak butonla düşürüp arttırabilr mi ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   rezistansı nasıl devreye alıyorsunuz roleyle uygunmu bılmıyorum uygun bır role veya kontaktoru yonetebılmek mumkun, 12v motoru pwm cıkısına uygun gucte bir transıstor bağlayarak devır kontrolu yapılabılır bir potans ıle adc ye birip potans degerını map komutu ıle pwm e eşitleyıp manual motor devrı kontrol edebılırsın. biraz ılerlet foruma gel

 31. gökçe dedi ki:

  İyi günler, arduino içindeki kayıtlı olan projeyi bir yere yedeklemem mümkün mü acaba?

  • Ömer Koman dedi ki:

   avrprogramlayıcı usbasp ıle okuyup bır yere kaydedersınızde kaynak kod olmadıgı ıcın duzeltme fılan yapamazsınız gerekırse tekrar usbasp ile yazdırabılırsınız ıcıne

 32. Ercan dedi ki:

  Merhaba, öncelikle güzel ve faydalı yazınız için teşekkürler. Bir sorum olacaktı. Arduino mega 2560 kullanıyorum. Sensorler ve role ile gnd pinleri doldurdum. 2 sensor daha bağlamam lazım ancak mega uzerinde gnd kalmadığı için bağlayamıyorum, bir gnd’ye 2 yada 3 adet sensörün ground çıkışlarını baglamam sıkıntı yaratır mi? Şimdiden Teşekkürler

 33. mehmet dedi ki:

  Hocam el yapımı steteskopu arduinoya nasıl bağlarız? Bağladıktan sonra bilgisayarda bu veriyi nasıl görebiliriz?Şimdiden teşekkürler…

 34. mehmet dedi ki:

  Hocam ben steteskop ile kalp atışını ölçüp arduino aracılığıyla bilgisayarda görüntülemek istiyorum. Steteskopu nasıl yapabilirim? Mikrofon sensörü olarak hangisini tavsiye edersiniz ve bu sensörü steteskopa nasıl bağlayabilirim? Yapılan steteskopu arduinoya nasıl bağlayıp görüntü alabilirim? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 35. Cihat dedi ki:

  Adafruit Pro Trinket – 3V 12MH yerine ardiuno uno brad board ustune bağlatısını yapamıyoruz yardımcı olabilirmisiniz bağlantı şeması nasıl olacak yardımcı olun lutfen!!!!

  • Ömer Koman dedi ki:

   çok ılgınc ılk defa goruyorum bunu alırken ne düşündünüz, çok mu aradınız bu standart dışı ürünü yoksa hedıye mi geldi? pro trinketi adafruit sıtesınden bulun pin isimleri ıle uno da denk gelenlerı kullanabılmenız lazım da yınede dıkkatli olun. foruma da gelin sorun. neyi nasış nereye neyle bağlayacağınızı da sorabılırsınız şifreli yazmayın bız sızın aklınızdakını bılemeyız degılmi?

 36. Ahmet dedi ki:

  Ömer hocam arduino ile p10 panel sürmek istedim forumdaki kaynaklardan yararlanarak dmd timerone kütuphnesini indirdim bağlantı şemasınıda uyguladım lakin arduino uno kartına örnek dmd demo yazılımını yükledigimde p10 entegresi yanıyor yardım edermisiniz.

  • Ömer Koman dedi ki:

   kolay gelsin p10 led panellerle çalışmadım forumda soruldukça araştırdım o kadar ama p10 çalışan uğraşan bir kaç kişi vardı forumdan sormayı deneyin. panelin ısınıp yanmasını anlayamadım bu şekılde davranmaması lazım panelin bağlantılarını kontrol edın sonuçta p10 panelle sadece data iletişim kuruyorsunuz herhangi bir guc surme durumu yok, p10 panelin ıletişim portları kaç volt onu bilmiyorum amam 5v ttl ise ve arduıno çıkışı da 5v ttl zaten ama p10 girişlerınde 3v gerekıyorsa p10 zarar gorebılır bu konuyu araştırın bir. panel ve arduıno arasında gnd hatları ortak olsun mutlaka diğer bağlantıları kontrol edın ıyıce emın olmadan voltaj vermeyın. kullandıgınız kutuphane panelğn yanmasına neden olmaz.
   şu orneklere bır bakın kendınızınkı ıle karşılaştırın.
   http://www.instructables.com/id/How-to-Use-an-P10-Module-With-Arduino/
   http://www.elektrohobim.com/index.php/arduino/projelerim/44-arduino-ile-p10-modul-ile-kayan-yazi

 37. ercan doganay dedi ki:

  selamlar hocam
  bana buz makinesinde kullanacağım bir proğram lazım tüm sensörleri çalıştırdım fakat sıraya koyamadım konu hakkında yardımcı olurmusunuz
  0530xxxxxxxxx

  • Ömer Koman dedi ki:

   özel proje desteğimiz yok forumda konu açın yardım etmek isteyen çıkabilir.

 38. Hasan dedi ki:

  Para kanalından gelen eksi sinyalle rörenin çalışmasını istiyorum ama nasıl yapılacağını bilemedim. Artı sinyal gelse sorun yok ama gelen sinyal eksi

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar