Blog Blog Blog işte bütün mesele.

Arduinoturkiye.com 1-2 elin parmaklarını geçmeyen gönüllülerle karşılık beklemeden Türkiye’de Türkçe Arduino içeriği sağlamayı hedeflemiştir. Sitedeki yazılar, forumlar, yorumlar ile Türkiyede de Arduinocu hobi meraklısı bir topluluğun oluşmaya başladığını ölçebiliyoruz. Türkiyeden yapılan Google aramalarında Arduinoturkiye.com’un ilk beş içinde çıkması tesadüf değildir.

Arduinoturkiye.com sadece bir blog forum oluşumu değil aynı zaman da yaptığımız etkinliklerle de Arduino meraklılarını yada başlamak isteyenleri bir araya getiriyor. Arduino buluşmalarını şuradan takip edebilirsiniz  http://arduinoturkiye.com/kategori/arduino-bulusmalari/ .

foto8Bu buluşmalardan sonra kendini oldukça geliştiren takipçilerimiz de olduğunu görüyoruz. Hemen şu linki http://bthayat.net/2012/01/11-yil-sonra-elektronige-donus-arduino/ okumanızı tavsiye ederim. Hasan Civelek tamamen kendi kendine internet üzerinde bizim etkinliğimizi duyarak eşini de yanında alıp getiren takipçimizdir, kendisi ile tanıştığımıza seviniyoruz.

Hasan bey elekronikten mezun oldup başka işlere dalmış ve uzun zaman sonra elektroniğe Arduino ile yeniden başlamış 11 yıl sonra eline havya almış bir meraklı. Bu merak işini dahada geliştirerek kendisi bir yeni blog daha açarak yaptığı çalışmaları bizlerle paylaşıyor.

Hasanın bir diğer elektronik bloğu ise Arduino robotu ile ilgili  çalışmalarını topladığı şu blogdur http://blog.robotix.co/ . Hasan Arduinoya ile bir led yakıp söndürerek başlamış, seri iletişim protokollerini deneyip en sonunda bir iPhone ile arduinoyu haberleştirip robotuna hareket kazandırmayı başarmış bir arkadaşımız. Daha başka başarılı projelerini de göreceğimizi biliyorum artık.

Bir diğer blog ise Hasan Civelek kardeşimizin teşviği ile Arduino da led yakıp söndürmeye başlamış bir diğer Arduinocu Hüseyin Kabil. Hüseyinin bloğunda artık Arduino çalışmaları için de bir bölüm var. İşte ilk Arduinolu merhabası ve led yakma yazıları da bloğundan takip edilebiliyor http://blog.kabilsoft.com/2013/01/30/arduino-ya-merhaba/ . Kendisi ile tanışmıyoruz bile ama bu zincirin bir parçası olmasından büyük mutluluk duyduk. Para ile satın alamayacağımız bir değer bu.

Bir blogunuz olsun arkadaşlar.
Buraya kadar yazdıklarımızdan şunu anlamamız gerekiyor.

 • Yaptığımız işler ne olursa olsun bunu paylaşalım bir bloğa kaydedelim projenin fotoğrafını çekin, videosunu çekin ve bunu paylaşın.
 • Bu sizin çalışmalarınızdaki ilerlemeleri kayıt altına alır.
 • Türkçe içerik oluşur ve buna katkı yapmak isteyen veya faydalanmak isteyenlerin başlangıç noktası olur.
 • Çeşitli forumlarda bu linkleri yayınlayarak sorular sorarsanız sizin ciddiyetiniz belli olur daha fazla destek görürsünüz.
 • Yazdığınız blog sizin referansınız ve işe başvurduğunuzda sizi tanımak isteyenler çalışmalarınızdan etkilenerek destek olmak veya sizinle çalışmak isteyebilirler. Bloğu olmayan birine göre daha fazla tercih nedeni olursunuz.
 • Kendinizi ifade etmenin yeni yollarını bulursunuz. Soru sormanın da bir usulü vardır.  Türkçede 200 den fazla kelime olduğunu keşfedin.

Bilmemek ayıp değildir, bilmediğinizi itiraf edip bunu duyuran ve gelişmelerini de gösteren hatta en basit bir ledi bile yakıp söndürüp “BUNU BEN YAPTIM !” demenin verdiği başarı ve haz hiç bir şeyde yoktur. Aya ilk adımı bastıklarında benim için küçük insanlık için büyük bir adım demiştir vatandaş. Çabalar ufak ufak başlar, kuyular iğne ile kazılır.

Yaptıklarınızı bize bildirin duyuralım topluluk sizi tanısın, tecrübelerinizden faydalansın, öğrenmenin bir yoluda öğretmekten ve tekrardan geçer.

Başarılarınız ve merakınız sonsuza kadar sürsün.

 

 

 

Ömer Koman

Elektronik hakkında ilk hatırladığım şey 5-6 yaşlarımdayken babamın arkadaşı radyocunun tezgahına burnumu dayayıp lambalı radyoları tamir edişini izlemekti...

7 comments

 1. Hasan Civelek dedi ki:

  Coşkun Bey, Ahmet Alpat Bey, Ömer Koman Bey, Cevdet Bey, Yasir Çiçek Bey ve etkinliklere destek veren tüm arduino’cu arkadaşlara emekleri için teşekkür ederim. İnşallah daha da büyük ve üretken, paylaşan bir topluluk haline geliriz.

 2. Coşkun Taşdemir dedi ki:

  Biz teşekkür ederiz. Topluluğumuz giderek genişliyor. İnşallah çok daha güzel şeyler çıkacak. Artık Kickstarter.com gibi sitelerde gördüğümüz türden projeleri ülkemizde de görmeye başlarız inşallah…

 3. […] Blog Blog Blog işte bütün mesele. […]

 4. Arduniom kargo sürecindeyken elime ulaşana kadar olan zaman zarfında ne yapmam gerektiğini anlatan bilgilendirici bir yazı. Teşekkürler. 🙂

 5. Oguz dedi ki:

  Sanki bu cumleleri ben kurnusum yazmisim gibi bir his uyandirdi okurken. Yazan arkadasa tesekkurler.

 6. Merhabalar,

  Yakın zamanda Ardduino için ücretsiz e-kitap yazdım.
  İncelemek isterseniz link aşağıdadır.
  http://hasbisevinc.com/temel-elektronik-ve-arduino-kitabi/

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar