El Hareketleriyle Bilgisayar Kullanma Projesi: Skywriter ve Arduino

Klavye harika ve özel kısayollar işleri daha da iyi hale getirirken, neden tuşları da devreden çıkarıp basit jestlerle bilgisayarınızı kontrol etmeyelim? MAker Ben James, bir dizüstü bilgisayarda klavye taklit etmek için Arduino Leonardo’nun yanında parmak hareketlerini almak için bir Skywriter cihazı kullanarak eşsiz bir arayüz oluşturarak bunu yaptı.

Skywriter bir dizi hareketleri algılayabildiğinden, James klavye komutlarına çeşitli yön tuşları, vuruşlar ve dairesel hareketler atadı. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi, sonuçlar oldukça düzgün çalışıyor.

Genç maker Ben James, blogunda şöyle yazıyor: “Bir arkadaşım uzaklara taşındığında Skywriter’ın varlığından haberdar oldum. Bilgisayarım için bir el hareketi/kısayol tuşu oluşturmak için onu bir Arduino Leonardo’ya bağlamaya karar verdim.”

İşte, el hareketleriyle bilgisayar kullanmayı mümkün hale getiren proje böylece ortaya çıkmış. Ben’in verdiği bilgilere bakılırsa, Skywriter, parmak şıklatma, havaya daire içme ve hafifçe dokunma da dahil olmak üzere bir dizi hareketi algılayabilir. Her hareketi Arduino Leonardo tarafından “yazılan” bir klavye komutuna atayan genç maker, ATmega32u4’ün(bir klavye gibi çalışan) HID yeteneklerinden yararlanmış.

Ben, sabırsızlığının bir sonucu olarak bir kesme testeresi kullanarak bir miktar siyah akrilikten oluşan bir kaplama tercih etmiş, ancak “lazer kesici daha iyi olurdu,” diyor. Tercih size kalmış! I2C’yi kullandığı için, Skywriter kurmak inanılmaz basit ve Pimoroni bunun için müthiş bir kütüphane kurmuş.

El Hareketleriyle Bilgisayar Kullanma Projesi için gerekli linkler

Buradan kütüphanenin bir kopyasını aldıktan sonra Ben, Skywriter’da bir test yapmış ve farklı jestlerde farklı klavye kısayollarını tetiklemek için basit bir program yazmış. Bir sonraki adım olarak basit ve net bir komut dosyası yazmış ve + ve – tuşlarıyla aktif hale getirmek için klavye kısayolları atamış.

 

Siz de bilgisayarınızı el hareketlerinizle kontrol etmek istiyorsanız Ben James’in Skywriter ve Arduino Leonardo kullanarak ortaya koyduğu projenin kodlarını Github’da bulabilirsiniz.

Arduino Leonardo satın almak isterseniz Arduino resmi sitesini ziyaret ederek KDV hariç 19.80 Amerikan dolarına alabilirsiniz.

Bir diğer malzeme olan Skywriter’ı da buradan 20 Pounda satın alabilir ve kendi el hareketi sensörü projenizi geliştirebilirsiniz.

Ürünün uygulama videosu https://www.youtube.com/watch?v=G9XriR1EHsM

4 comments

  1. emre dedi ki:

    Video nerede ?

  2. tecelli dedi ki:

    milles komutu ile servo motoru nasıl kontrol edebilirim yardımcı olabilecek kimse var mı acaba?

    kaç gün oldu yapamadım. projem yarım kaldı.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar