Project Aslan, Arduino DUE Kullanan Bir Robot İşaret Dili Çevirmeni

Genellikle robotikleri endüstriyel veya araştırma alanlarına uygulandığı zaman görüyoruz, ancak günlük yaşamda da yardımcı olabilecekleri çok yol var: Örneğin, görme engelli insanlar için kişisel rehber görevi gören mutfak botu, engellilerin yemek yapmasına yardımcı olabilir. Veya – ve bu gerçek – işaret dili çevirmeni işlevi gören robot kolu.

Sınıflarda, mahkemelerde ve evde, bu insanlar çoğunlukla tercümanlara ihtiyaç duyar; fakat sürekli bir tercüman bulundurmak her zaman kolay değil. En azından şimdilik! Ve 3D printer dünyasının ve maker hareketinin sosyal projelere dahil edildiğiyle sık sık karşılaşıyoruz. İşte, Project Aslan’ın ortaya çıkışı böyle bir hikayeye dayanıyor.

Belçika’da yazılı veya sözlü kelimeleri işaret dili haline getirecek insan yokluğu nedeniyle, Antwerp Üniversitesi öğrencileri Guy Fierens, Stijn Huys ve Jasper Slaets bunlarla ilgili bir şeyler yapmaya karar verirler. Çok geçmeden de metni parmakla yazılmış harflere ve sayılara çevirebilen Aslan ya da Antwerp’in İşaret Dili Çalıştıran Devresi adı verilen bir robot oluşturdular.

İşaret dili robotu Arduino DUE kullanıyor

Project Aslan – şimdi tek bir robotik kol ve el biçiminde – 25 3D yazıcı ile üretilmiş parçadan oluşuyor ve bir Arduino DUE, 16 servo ve üç motor denetleyici kullanıyor. 3D baskının doğası ve kullanılan diğer bileşenler sayesinde, düşük maliyetli tasarım yerel olarak üretilebilecek. Böylece çok sayıda kişi için erişilebilir hale gelecek. Bu tam olarak maker hareketinin istediği şey!

Robot, yerel bir ağdan bilgi alarak ve dünyanın her yerinden güncellenmiş işaret dili olup olmadığını kontrol ederek çalışır. Ağa bağlı kullanıcılar mesaj gönderebilir ve böylece mesajların işlenmesi için el, dirsek ve parmak eklemlerini etkinleştirmiş olurlar.

Bundan sonrasında bizi neler bekliyor?

Şu anda sadece bir el var – bu yüzden iki el hareketleri ve işaret ifadelerini zenginleştiren yüz ifadelerini bu çevirmene dahil etmek henüz mümkün değil. Ancak, ikinci bir el ve mimik yapabilen bir robot yüzü, takımın üzerinde çalıştığı sonraki iki proje olarak biliniyor.

Fikir, yerini alması çok zor olan tercümanların yerini almayı değil, her zaman ve dünyanın her yerinde işaret dili hizmeti gerektiren bir seçenek bulunduğundan emin olmayı hedefliyor. Aynı zamanda işaret dili öğretme konusunda da yardımcı olabilir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar