2013 böyle geçti…

arduino-due-52013 yılı Arduino için bir çok yenilikçi ürünün geldiği yıl oldu, Arduino 8 bit dünyanın en popüler yıldızı iken bunu 32bit dunyaya da taşımış oldu çıkarılan Arduino Due 2013 yılının ilk aylarında duyuruldu ve kullanıma sunuldu  Arduino due 84mhz hız ve 32bit Arm mimarisi ile güçlü projelere aday oluyor.

 

 

 

GSMPinUse_2Arduino; Shield denilen eklentilerle marifetleri artan bir platform olması kullanımını popülerleştirmişti, 2013 ilk çeyreğinde çıkarılan Arduino wifi shield  ve Arduino GSM Shield  ile Arduino kendi resmi iletişim ürünlerini de duyurulmuş oldu, daha önce farklı firmaların çözümleri kullanılırken Arduino kendi çözümünü piyasaya sunmuş oldu.

 

 

 

ArduinoYunFront_2_450px2013 yılında belkide topluluğu en çok heyacanlandıran ürün Arduino Yun oldu  içinde bir Linux barındıran ve Arduino basitliği ile kullanabileceğiniz yeni bir eko sistem başlamış oldu, çok ilginç projeler de geliyor Yun la; mesela Yun usb portuna takılan usb ses modülünü sürerek dinlenen mp3 çalar ve internet radyolarını dinleme projeleri hemen ilk duyulanlar oldu. Yun içinde hem ethernet olması hemde wifi olması Arduinoyu ileride çok guçlü bir platform yapacağı şimdiden belli oldu.

 

Robot_Top_450pxEsplora ile Eğim Ölçümü

Bu arada büyük ses getiren ürünlerle neredeyse aynı anda piyasaya çıkan bir ürün olan Arduino Robot  ve Arduino Esplora  dikkatlerden kaçmış gibi geliyor bana ama yenilikçi ve farklı platform olmaları Arduino çeşitliliğinin ne kadar iyi sağlandığını gösteriyor, artık robot yapmak isteyen üzerinde her şeyi ile hazır bir platform ve üzerinde joystick, Lcd ekran ve G-sensörleri ile donatılmış bir oyun konsolu kıvamındaki Esploradan çok iş çıkacak.

ArduinoMicroFront_450px
Birde çaktırmadan araya karışan Arduino Micro da piyasaya çıkıverdi, küçük ama marifetli bir ürün özelliklerine bir bakın derim…

 

 

 

ArduinoTre_LandingPage.jpgSonbaharda aniden Arduino Tre  ürünü duyurusu yapıldı çok heyacan yaptık, Amerikada Texas instruments fimasının ARM Cortex A8 1Ghz işlemci mimarisinde geliştirilen Arduino, Atmel serisi işlemci dışında geliştirilen bir ürün olması ve aşırı güçlü mimarisi ile kullanıma sürülecek, bekleyelim görelim şimdilik.

 

 

 

IntelGalileo_fabD_Front_450pxBu arada intel de boş durmamış ve bir Arduino ürünü duyurusu yapıverdi geçtiğimiz aylarda. Intel Pentium Class işlemci mimarisinde bir ürün olan Galileo yu buyurun buradan okuyun  derim

 

 

 

sekerYeni yılda bu ürünlerle yapılan uygulamaları bol bol göreceğiz, her türlü internete bağlanıp veri ileten, veri alan minicik cihazlar (iot yani internet of thing deniyor litrealde bunlara) hayatımızın her alanına biz istesek de istemesek de girecek, artık sen de bir gün böyle bir proje ile hayata kolaylık katacaksın, buna hazır ol dostum !

Yeni yılın gönlünce olsun, kendine iyi bak !

Ömer Koman

Elektronik hakkında ilk hatırladığım şey 5-6 yaşlarımdayken babamın arkadaşı radyocunun tezgahına burnumu dayayıp lambalı radyoları tamir edişini izlemekti...

1 comment

  1. Coşkun Taşdemir dedi ki:

    Arduino açısından verimli bir sene oldu. Birçok yeni kart çıktı. Bu kartlarla yapılan bol bol projeler görürüz inşallah

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar