analogWrite()

Bir pine analog bir değer(PWM) yazar. Bir LED’in farklı parlaklık değerlerinde yakılması ya da bir motorun farklı hızlarda çalıştırılması gibi uygulamalarda kullanılabilir.

Kullanım: analogWrite(pin, değer)
Parametreler:
Pin: Değerin yazılacağı pin
Değer: Pin’e yazılacak 0 ve 255 arasındaki değer
Dönüş değeri: null

Hakan İyice

Bilgisayar mühendisi, web yazılım uzmanı, hobi elektroniği meraklısı

18 comments

 1. Mehmet Atasoy dedi ki:

  Merhaba, Ben de powerledlerle oluşturmuş olduğum akvaryum aydınlatmamı arduino yardımıyla dimm ederek belirlediğim saatlerde %0 dan başlayarak yanmaya başlamasını %100 e geldikten belli bir sure sonra tekrar %0 kadar inerek kapanmasını sağlamak istiyorum. Bunun için arduinoyu pwm özelliğini nasıl kullanabilirim?

  • Ömer Koman dedi ki:

   aşağıdaki devreyi kurmanız lazım power ledlerin akımı yuksek(350ma) olduğu için arduino çıkışı(10ma) veya pwm çıkışı ledi direk süremez, bunun için bir mosfet transistörü pwm le anahtarlamanız lazım, mosfet çıkışını ledlere ve ledlerin beslemesi için akım kaynağı olarak da lm317 kullanmanız lazım en ucuz ve basit yöntem bu şu anda. http://www.bajdi.com/dimming-power-leds-with-arduino/

 2. Hakan dedi ki:

  Merhaba
  Ben arduinoMega ile 220V ile çalışan birden fazla lamba dimmer etmek istiyorum.
  Duvarda da AC dimmer anahtarım bulunuyor.
  Bu durumda hangi ekipmanları kullanarak lambayı arduino sürebilirim?
  Ayrıca duvardaki AC dimmerin analog değerini okuymadığım için ne gibi sorunlarla karşılaşırım. Analog değerini okuyabileceğim bir dimmer anahtarı varmıdır ?
  Teşekkür ederim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   ÖNCELİLKE 220V ILE UĞRAŞMAK AŞIRI TEHLIKELI VE ÇARPILMA GARANTİLİ BİR UĞRAŞ TECRUBENIZ YOKSA GİRİŞMEYİN DERİM HİÇ. GUVENLİ VE IZOLE OLMAYAN YONTEMLER KULLANMAK GEREKIYOR SORUMLULUK SİZE AİT.
   konuya gelirsek mevcut dimmerleri kullanamayacaksınız (yada çok fazla modifiye etmeniz gerekeceğinizden değmez) dijital kontrole uygun dimmer devresi yapmanız gerekiyor.
   triyak yarı ıletkenleri, birkaç malzeme optokupler ve arduino pwm girişi uzerınden lamba parlaklıgını kontrol edebılırsınız.
   aşağıda bir link vereceğim oradan yapılışı hakkında fikriniz olur.
   iyi yonler
   yapı tamamen dijital yönetildiği için parlaklık değeri dijital olarak bılebıleceksınız.
   wiifi ınternet blutooth gibi yontemlerle durumu okuyabılır veya set edebılırsınız.
   kötü yonler
   -pwm sınyalı cok uzak mesafelere gıtmez giderse de bozulur işe yaramaz bu nedenle devreden bırkaç santım uzaklıga kadar gider bu durumda her dımmer ıcın bır arduıno harcamanız gerekebılır yada 3-5 lamba yanyana ıse yönetebilirsininiz.

   -yuksek akımlar söz konusu ve en ufak kısa devrede devre yanıyor.
   -flamanlı veya rezstanslı yukler kumanda edilebilir motor ve floresan lamblarını yonetemeyiz.
   -etrafa ve şebekeye az da olsa parazit yayılır başka cihazlar çalışırken hissedilir.

   ornek dimmer uygulama linki : http://www.instructables.com/id/Arduino-controlled-light-dimmer-The-circuit/

   not: 220v AC ıle oyun olmaz tekrar hatırlatırım. foruma da gelin. kolay gelsin

 3. Fatih dedi ki:

  Selamlar.atduino web sunucusu kurdum ve sunucudan röle kontrol ediyorum.Ancak belirli bir zaman sonra web sunucuma erişemiyorum.zaman aşım hatası veriyor ama ping atabiliyorum.yardımlarınızı bekliyorum.saygılarımla

 4. Omer dedi ki:

  Merhaba hocam. Elimde bir adet soğutma modülü var. Bu modül max. 48v 7.8 amp çekiyor. Bir motor yön ve hız kontrol devresi yardımı(pwm) ile sıcaklığı düşürüp yükseltebiliyorum. Ama ben bu işi daha otomatize kullanmak istiyorum. Bu pwm devresini arduino ya bağlayıp set değerini tuş takımından ayarlayıp, set sıcaklığında soğutma modülünün istediği voltajı verebilirmiyim ? Ve nasıl yaparım hocam ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   sitede dht11 sıcaklık sensoru yazısı var ortam sıcaklığını okuyup set edilen sıcaklıga getrene kadar fanı çalıştıracaksın en basit yontem bu. kodlarını bırleştir denemelerını yap sorun çıkarsa foruma gel kodunu paylaş birileri yardım eder.

 5. Hasan recep dedi ki:

  Ardunio ile low pass filter ve high pass filter yapacağım yani analog giriş verip digitale çevirip analog çıkış elde deceğim yardımcı olur musunuz

 6. Sümeyye dedi ki:

  Merhabalar , ben mors alfabesinde SOS kelimesini buzzer ile yapmak istiyorum fakat benim 3 tek notalık sesi ard arda çaldırmama lazım bunu hangi komutlar ile yapmalıyım ( bu arada ben yeni başladım Arduino ya ve SOS : … — … )

  • Ömer Koman dedi ki:

   merhaba kolay gelsin hayırlı olsun arduinonuz. buzzer olarak hangi tipi kullanıyorsunuz acaba +5v verince kendi kendine ses verenlerden ıse işiniz çok kolay sadece uzun kısa sinyalleri ureteceksiniz sizin işinize yarayacak kodlar delay ve digitalwrite. foruma gelin sorun sorularınızı.

 7. Furkan dedi ki:

  Merhaba benim iki soum olacaktı

  Benim bir Tübitak projem var
  Ve 8 adet vibrasyon motoru bağlayacağım ve bu motorlar en fazla 1.5 V alabiliyor. Ben arduino da hangi kodu kullanarak bu motorlara 1.5 V verebilirim.

  2.sorum

  Ve bu düzeneklere direnç bağlamasam ne olur.

  Şimdiden teşekkür ederim.

 8. Furkan dedi ki:

  Ömer Bey fotoğrafını veriyim ordan bakın
  Bu aldığım sitedeki bilgiler…
  https://www.direnc.net/saftsiz-titresim-motoru-10x34mm-pololu

 9. Furkan dedi ki:

  Bu resim daha iyi açıklar…

  https://i.hizliresim.com/oObEgX.png

 10. Furkan dedi ki:

  Birde son olarak transistör şartmı çünkü bu proje giyilebilir tarzda bir proje…

  Tekrardan teşekkür ediyorum.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar