Arduino Başlangıç Setinde Neler Var?

Yeni Arduino başlangıç kitinizi aldınız – ya da satın almayı planlıyorsunuz – ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Endişelenmeyin! Herkes ilk başlarda böyle hissediyor, özellikle de daha önce hiç elektronikle uğraşmadıysa…

Arduino Başlangıç Seti

Arduino Başlangıç Seti

Arduino çok karmaşık değil. Üstelik internet, başlamanıza yardımcı olacak müthiş kaynaklarla dolu ve biraz çaba harcamaya hazır olduğunuz sürece çok yakında Arduino başlangıç kitinizle pek çok şey yapabileceksiniz.

Arduino Başlangıç Setinde Neler Var?

Yapmanız gereken ilk şey, sahip olduğunuz başlangıç setinin içeriğini tanımak. Satın aldığınız sete bağlı olarak, mevcut bileşenler farklı olabilir. Örneğin, sizinki bir LCD ekran içerebilir ancak sensörlerden yoksun olabilir, ya da tam tersi.

Bununla birlikte, çoğu Arduino projesi için “önemli” olarak kabul edilen birkaç bileşen vardır. Bu yazımızda Türkiye’de Robotistan’dan alacağınız Arduino Başlangıç Seti’ni tanıyacağız. Arduino Başlangıç Setinde neler var?

Malzeme

Adet

Arduino UNO (CH340 Klon) 1
A’dan B’ye USB Kablo (30 cm) 1
Breadboard (Orta Boy) 1
40 Pin Jumper Kablo (Erkek-Erkek) 1
Arduino Kitapçık 1
Buzzer (minik hoparlör) 1
Potansiyometre (10K) 3
Buton (4 pinli) 2
RGB LED 1
LDR Işık Sensörü (5 mm) 1
HC-SR04 Ultrasonik Sensör 1
NTC Sıcaklık Sensörü 1
LED – Kırmızı 4
LED – Yeşil 2
Direnç 330 Ohm 10
Direnç 10K Ohm 5
Malzeme Kutusu 1

Şimdi, gelin bu malzemelerin başlıcalarını tanıyalım.

Arduino UNO

Arduino Başlangıç Setinin en önemli parçası, elbette  Arduino’nun kendisidir. UNO en temel modellerden biri olarak yeni başlayanlar için son derece ideal. Üstelik, onunla yapamayacağınız pek fazla şey yok.

Breadboard

Breadboard, telleri lehimlemeye gerek duymadan devrelerle deneme yapmak için kullanılan bir araçtır. Özünde, elektrik bağlantılarını hızla yapabileceğiniz ve bozabileceğiniz geçici bir test aracı işlevi görür. Breadboard, delikli plastik levha ve metal raylardan oluşur: bileşenler ve jumper kabloları bu deliklere yerleştirilir.

LED’ler

Arduino Başlangıç Seti, kırmızı yeşil renkli LED’lerin yanı sıra tek bir RGB LED ile birlikte gelir. RGB LED’inde 4 iğne bulunur (her renk için bir tane ve bir ortak katot veya toprak). Böylece renk karıştırma deneyini yapabilir veya rasgele renk görüntüleri oluşturabilirsiniz. Koda daldığınızda pratik yapmak ve anında sonuç görmek için oldukça güzel.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, LED üzerindeki pimlerdir. Genellikle pozitif negatiften daha uzun olur.

A’dan B’ye USB Kablo

USB kablosu Arduino’nuzun yanı sıra ayrı bilgisayarınıza veya başka bir güç kaynağına bağlanmanızı sağlar. Bilgisayardan Arduino’ya program veya eskiz halinde veri iletir. Yüklendikten sonra, Arduino, elektrik kesilirse bile bilgi depolar. Programı silmek için, yeni bir tane yüklemek yeterlidir.

40 Pinli Başlık

Bu, kırılabilir veya herhangi bir boyuta uyacak şekilde kesilebilen 40 iğneli bir seridir. Bileşenler sıklıkla iğnelerle gelir. Ancak gerekli durumlarda breadboard üzerinde çalışmayı kolaylaştırmak için lehimlenebilir.

40 Pin Jumper Kablo (Erkek-Erkek)

Jumber kablo, breadboard üzerinde bağlantı sağlamak ve breadboarddan Arduino’ya da bağlantı için kullanılır. Başlangıç kiti birkaç renk içerir ve rengin bir önemi olmasa da projenizi organize etmek için son derece avantajlıdır.

Renkler sadece organizasyon amaçlı da olsa evrensel bir standart olduğu için + ve güç için kırmızı ve zemin için siyah kullanma kuralını benimsemek isteyebilirsiniz (ancak yine de işlevselliği etkilemez).

Dirençler (330 ve 10k Ohm)

Dirençler, akımın diğer bileşenlere akışını sınırlar. Bir Arduino üzerinde gerekli durumlarda olası bir zararı önlemek için aldığı güç miktarını kısıtlamak için bir yol bulmalıyız. İşte bu zamanlarda dirençler kullanılır.

Buton

Buton, basıldığında elektrik kontağını yapan veya kesen basit bir düğmedir. Anahtarlar ve röle ile çalışırken NO veya NC terimlerini de görebilirsiniz: “NO” normalde bağlantı yapılmadığı ve bağlantıyı yapmak için etkinleştirildiği anlamına gelir ve “NC”de ise bağlantı normalde akım akışı için kurulmuştur, bağlantıyı kesmek için anahtarın basılması gerekir.

3 comments

 1. […] setinizi satın aldıktan sonra, sizi heyecanlı bir süreç bekliyor. Pek çok bileşenden oluşan Arduino Uno Başlangıç Seti hakkında detaylı bilgilere daha önceki bir yazımızda yer vermiştik. Bu kez Arduino UNO […]

 2. Ertuğrul küçük bayraktar dedi ki:

  sayın yetkili ardino başlangıç seti almak istiyorum
  Fiyatı hakkında bilgi ve banka bilgisi
  Arz ederim iyi çalışmalar.

  • Ömer Koman dedi ki:

   merhaba ilginize teşekkürler sitemiz satış yapmamaktadır, robotistan ve diren.net sitelerini incelemenizi tavsiye ederiz.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar