Arduino Cephesinden Gelişmeler

Amerika’daki “Maker Faire” etkinliğine Arduino’nun kurucularından Massimo Banzi, Arduino ile ilgili son gelişmeleri paylaştığı bir sunum yaptı. Burada Arduino ile ilgili haberleri öğrendik.
Arduino cephesinde önemli gelişmeler şunlar:
– Arduino Tre’nin beta versiyonu çıktı. Arduino Tre üzerine ARM – Cortex A8 tabanlı bir işlemci bulunduruyor. Bu işlemci Beaglebone’daki ile aynı. Yani bu karta Arduino ve Beaglebone karışımı diyebiliriz.
– Arduino Zero tanıtıldı. Arduino Zero da üzerine ARM Cortex M0 tabanlı Atmel ATSAMD21G18 barındırıyor. Üzerindeki bir çip ile JTAG desteği var. Yani Open OCD gibi açık kaynaklı hata ayıklayıcılarla Arduino ile hata ayıklama (debugging) yapmak mümkün hale gelecek. Massimo Banzi Arduino IDE’ye de hata ayıklama özelliği ekleneceğini söyledi. Görünen o ki zamanla ARM tabanlı Arduino kartlarının sayısı artacak.

Etkinlikte Massimo Banzi’ye ARM ve Atmel firmalarının üst yöneticileri de eşlik ediyor. Bu da, bu firmaların açık kaynak donanımlara ne kadar önem vermeye başladıklarını gösteriyor.

Massimo Banzi her zamanki gibi şu noktayı vurguladı: “Biz en güçlü, en hızlı platformu değil insanları en kolay şekilde birşeyler yapabileceği bir platform oluşturmaya çalışıyoruz.”

Arduino Tre ve Zero hakkındaki bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardTre
http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardZero

Massimo Banzi’nin sunumunu aşağıdan izleyebilirsiniz:
http://www.youtube.com/watch?v=J3LPFGc8Y5U

Coşkun Taşdemir

Elektronik mühendisi, gömülü sistemler meraklısı, Arduino kitabı yazarı

1 comment

  1. Arif Balık dedi ki:

    Hata ayıklama gerçekten artık büyüyen projeler ile, gereken bir şey oldu. Fakat arduinonun bu kadar ileri seviye işlemcilerle çalışması nereye kadar gidecek ? Arduino zaten esnek programlamayı kısıtlayan birşey. Örneğin ARM Cortex-A8’i arduino IDE’sini kullanarak nereye kadar götürebiliriz ki.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar