Arduino Cheat Sheet veya Hatırlatma notları…

Biz çocukken yazın köye gittiğimizde “mal” ları güderdik, köylük yerde “mal” dedikleri zaman akla önce büyük baş 4 ayaklı öküz, dana, inek gibi hayvanlar akla gelir daha sonra arazi, ev filan düşünmek gerekirdi. Hatta atalarımız bu “mal” lar için “öküzün trene baktığı gibi” diye bir söz de söylemiştir. Biraz düşününce atalarımız bu sözü tren icad olduğu dönemde söylediklerini anlayabiliyoruz hatta bu trenler o devirlerde ovalardan, yaylalardan, meralardan çok sık geçmediği için “mal” lar bu yeni icadı idrak edemeyerek tren yollarında dikilir, geleninek trene  öyle bakarlar ne olduğunu anlamaya çalışırlar bu arada tren katarı bunları bir güzel ezer ve bu “mal” lar telef olur giderdi. Daha sonra halkımız arasında böyle ağzı açık “mal” gibi birşeye bakanlar için “öküzün trene baktığı gibi” diyerek dalga geçmeyi de hiciv sanatına eklemiştir.

Mal”lik başa bela hayvan olsan canın gidiyor, insan olsan dalga geçiliyorsun, zaten allah bizi yaratırken insan suretinde yarattığına göre “mal” gibi olmanın da insana uymayacağı açıktır. (Bu yazımın girişi de Selahattin Duman tadında oldu ya neyse)

Arduinoya yeni başladığımızda bu icad karşısında insan kendini adeta “mal” gibi hissedebilir(düşünebiliyorsa tabi) ne yapacağını bilemez tonla ingilizce laf, örnek, yazı, bişey neyse bunlara öylecene baka kalır. Mevsimlerden nisan mayıs oldumu bizim siteye ömrünün 3 yılını okuldaki sıralarda “mal” kıvamında yaşayıp bir satır kodu öğrenme zahmetine katlanmayıp son dönem bitirme projesi ile kopyala yapıştır metodu ve modül al üst üste koy proje olsun sanan kardeşlerimizle dolar taşar. Onlar da haklı tabi kaynımın çocuğu bunları yapmıştı, üst üste modülleri dizip kendi özgün kodunu yazdığına göre bizim “mal” da aynısını yapardı bunda ne var, zaten internet var, google var, kodu koy gitsin.

Hayat sürprizlerle dolu tabi hiç birşey kolay değil, sadece çalışana emek sarf edene bilgi sahibine kolaylık vardır. Sadece sonuca bakıp bir işe girişenler hayatın içinde kaybolup giderler. Okul biter bir işe girişirler giderler bir dükkan açarlar nede olsa görmüşlerdir köşedeki dükkana günde yüzlerce müşteri gelip gitmektedir, aynısından bir yanına veya karşı köşesine bir tane de kendi açar, tabelesının başına “öz” kelimesini veya “…oğlu” kelimesi ile müesseye kurumsal bir hava da verilir, müşterilerin  bir kısmı bu havaya kapılarak gelir bir kaç iş yapılır ancak müşteri bir terslik farkeder yapılan iş bilgisizlik çakmalık uydurukçuluktan öteye geçmez ve sonunda sermaye tükenir kaybolur giderler. Bilgi sahibi emekçi dükkan hep aynı köşebaşında onlarca yıl işini yapmaya devam eder.

Arduino öğrenirken kolaylık olması için bir sayfalık notu sizinle paylaşıyoruz. Biraz Türkçeleştirdik yardımı olması için ama, siz yine de bunları orjinal dilinde öğrenirseniz ileride kolaylık yaşarsınız.

Resme tıklayınca kocaman açılır rahat rahat inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin…

Arduino cheat sheet v02c

Ömer Koman

Elektronik hakkında ilk hatırladığım şey 5-6 yaşlarımdayken babamın arkadaşı radyocunun tezgahına burnumu dayayıp lambalı radyoları tamir edişini izlemekti...

6 comments

 1. ad dedi ki:

  Bence yanılgınız sizi takip edenlerin yalnızca işin kolayına kaçıp temel soruları durmadan soran insanlardan oluştuğunu/oluşacağını düşünmeniz.İnsanlarlarla kavga etmeyin bence siz ekmeği verin insanlar açlıkları kadar doyursun karınlarını.

 2. Ömer Koman dedi ki:

  doğru söylüyorsun.

 3. cavit dedi ki:

  Teşekkürler!Çok ihtiyaç duyulabilecek,pratik bilgi paylaşımı olmuş.

 4. YSF dedi ki:

  ahh bi alabilsem şu mereti , seyredin bir beni , ne robotlar çıkaracak bu mucit ve oğlu 🙂

 5. burak dedi ki:

  Çok teşekkürler.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar