Arduino Esplora ile Su Terazisi

Arduino Esplora Su TerazisiHerkese tekrar merhaba! Yepyeni bir Arduino Esplora projesi ile sizlerle birlikteyim. Dün Esplora’m ile birlikte ciddi oranda vakit geçirmem sonucu böyle bir proje ortaya çıktı. Epey yordu beni ama sonucu güzel oldu sanki?

Bu sefer Esplora’nın ivme sensörünü kullanarak bir su terazisi yapmaya çalıştım.

Merak etmeyin! Bundan önceki yazılarımda da yaptığım gibi bu yazımda da bütün kodları sizlerle paylaşacağım. 🙂 Yalnız bir problem var: Bu seferki kodlar biraz karışık. 😉 İşin içine kalibrasyon girince kodlar iyice uzadı. Ama kısa sürede çözeceğinize eminim.

Gerekli açıklamaları kod satırlarında yapmaya çalıştım. Anlayamadığınız yerler olursa sormaktan çekinmeyi diyor, hemen su terazimizin özelliklerinden biraz bahsetmeye geçiyorum.

Kalibrasyon

Evet; yanlış görmediniz. Su terazisi de bir ölçü aleti olduğundan, ilk kullanımdan önce kalibre etmek gerekiyor. Her Esplora’daki ivme sensörü farklı sonuçlar çıkaracağından kalibrasyon şart. Bunun için 4 aşamalı bir kalibrasyon işlemi var.

Esplora Su Terazisi Kalibrasyonu 11. Adım

İlk aşamada Esplora’nızı sağa doğru döndürerek dik konuma getiriyorsunuz ve maksimum değeri elde etmeye çalışıyorsunuz. Bu esnada Esplora’yı titretmemeniz ve ivmelendirmemeniz önemli. Çünkü ivme sensörü ivmelenmeyi ölçtüğünden bulduğunuz maksimum değer yanlış olabilir. Normalde maksimum değer 150 ile 200 arasında değişiyor. Eğer bulduğunuz maksimum değer 200 üzeri ise Esplora’yı döndürürken ivmelendirdiniz demektir. Maksimum değeri elde ettikten sonra Esplora’yı yavaşça düz konuma getirin ve SWITCH 1‘e basarak bir sonraki kalibrasyon adımına geçin.

Esplora Su Terazisi Kalibrasyonu 2

2. Adım

İkinci aşamada Esplora’nızı bir önceki aşamaya benzer şekilde sola döndürüp dik konuma getiriyorsunuz ve maksimum değeri elde ediyorsunuz. Yine Esplora’yı düz konuma getirin ve SWITCH 1‘e basarak devam edin.

3. Adım

Esplora Su Terazisi Kalibrasyonu 3Üçüncü aşamada ise Esplora’yı düz bir zemine koyarak sıfır noktasını buluyoruz. Bu değer negatif ya da pozitif olabilir. Esplora’yı zeminden kaldırmadan SWITCH 1‘e basarak son aşamaya geçin.

 

4. Adım

Esplora Su Terazisi Kalibrasyonu 4Son aşamada ise bulduğunuz değerlerin bir özetini göreceksiniz. Kalibrasyon işlemini iptal etmek için SWITCH 1‘e basın. Bu değerleri kabul ediyorsanız SWITCH 4‘e basarak ayarları Esplora’nın EEPROM‘una kaydedebilirsiniz. Bir sonraki açılışında Esplora’nız EEPROM’dan kalibrasyon değerlerini okuyacak ve tekrar kalibre etmenize gerek kalmayacak.

Kalibrasyona başlamak için ana ekranda SWITCH 1‘e 2 saniye süreyle basılı tutmanız yeterli. Umarım kalibrasyon kodlarında bir hata yoktur ve her Esplora’da doğru bir şekilde çalışır.

Kullanım

Esplora ile Eğim ÖlçümüKalibrasyonu yaptıktan sonra Esplora’mızı artık su terazisi olarak kullanmaya başlayabiliriz. -90 ile +90 derece arasında 180 derecelik bir ölçüm aralığı var. Şimdilik hassasiyetini 1 derece yaptım. Belki ileride daha hassas hale getirebilirim ihtiyaca göre.

Esplora ile artık duvara takılı LCD TV’niz eğik duruyor mu durmuyor mu merak etmenize gerek kalmadı. 🙂

 

Esplora’nızı ölçüm yaparken hem dik hem de yatay kullanabilmeniz mümkün.

Kodlar (.ino Dosyası)

Kodlar bu sefer biraz uzun olduğundan buraya yapıştıramıyorum.
Buraya tıklayarak indirebilirsiniz »

Ayrıca Adafruit ST7735 ve GFX kütüphalerini kullandığımdan bu kütüphanelerin Arduino yazılımınızda yüklü olması gerekiyor.
Detaylar için: Arduino Esplora ile Güzel Bir Termometre Projesi

Bir ArduinoTürkiye yazımın daha sonuna geldim. Yorumlarınızla ve fikirlerinizle konuya destek olmaktan çekinmeyeceğinizi biliyor, herkese başarılar diliyorum.

Bol sağlıklı ve Arduino‘lu günler!

M. Hamit YANIK

Makine öğretmeni, elektronik meraklısı, gömülü sistemler hastası, Arduino seveni, web geliştiricisi.

21 comments

 1. muhammet ali güler dedi ki:

  hocam tekrar teşekkürler..sayenizde bir şeyler daha öğreniyoruz…duacınızım..Sağolun..Ellerinize sağlık

 2. Kenan dedi ki:

  Merhabalar, calismanizdan dolayi sizi tebrik ederim. Merak ettigim, accelerator ve gyroscopelardan alinan ivme bilgilerini, standart bir libraryden mi aliyorsunuz ? Yoksa Kalman filter/complementairy filter mi kullaniyorsunuz ? Kalibrasyonu ara sira tekrarlamakta fayda var sanirim ?

 3. ahmet dedi ki:

  sevgili hocam size nasıl ulaşabiliriz sizden küçük bişey rica edicektim.
  çalışmalarınız çok güzel bunlarla ilgili ?

 4. BURAK dedi ki:

  Hocam bu su terazisinin 3 eksenlisinin programı lazım okulda projem buda.

 5. Ömer Koman dedi ki:

  burak hocam kolay gelsin sana. önce 2 eksenlisini yapsan 3. ekseni gözü kapalı eklersin aslında ama ….

 6. elif kardelen aki dedi ki:

  universite öğrencisiyim bu projeyı yapmak istiyorum. indirebilirsiniz dediğiniz dosya arduino dosyası heralde olmayan bilgisayarlarda acılmıyor. ve gerekli ekipman ivme sensörü ve esplora mı sadece?

  • Ömer Koman dedi ki:

   sadece esplore yeterli ivme sesnsoru esplora uzerınde var zaten. ıvme sensorunu kullanmak için gerekli kutuphaneyi indirip gerekli yere koymanız gerekir, dosya indirebilirsiniz linkine giderseniniz bunu bir zip dosya olduğunu görürsünüz bu zip dosyayı windowsda direk açıp içindeki programı kullanacaksınız. winzip ile de dosyayı açabilirsiniz.

 7. bülent canlı dedi ki:

  hocam teşekkür ederim ben loadcell okutturuyorum ama bunun kalibrasyon yaptırmak istiyorum kalibre edecek ve kalibre dosyasını çegıracagım bunu bana birşekilde anlatabilirmisiniz veya böyle bir örnek yaparmısınız

  • Ömer Koman dedi ki:

   grç gördüm bunu loadcell için önce bir direnç köprüsü ve çok hassas adc ile dengeleme devre oluşturmanız lazım. google da loadcell anlatımı görmüştüm arduino için biraz araştırın derim.

 8. Mehmet Akif SÖNMEZ dedi ki:

  uygulamayı denemek için esploraya yükledim ama ekranda kalın çizgiler oluştu anlamadım.özellikle
  #include
  #include

  kütüphane örneklerinde aynı sorunla karşılaştım.

  • Ömer Koman dedi ki:

   yazıyı okuduysanız yazıda geçen kutuphaneleri indirip yerine kurmanız lazım yaptınız mı?

   • mehmet akif sönmez dedi ki:

    adım adım hepsini yaptım.esplora ekranım tft kütüphanesini çalıştırıyor.ama adafruit kütüphanelerinde koçman dikdötrgen kareler oluşuyor.hatta peşine başka uyuglama yüklersem 1 sn kadar ekran görüntüsü verip yeni uyuglamaya geçiyor.

 9. Doğuhan dedi ki:

  Ben kütüphaneyi yükleyemedim ST7735 hatası alıyorum

  • Ömer Koman dedi ki:

   tft kutuphanesini arduinonun kurulu olduğu yerde lib veya libraries altına kopyalayın.

 10. sibel dedi ki:

  ekranda dikdörgen çizgiler var yeni proje atınca bir saniyeliğine ekran düzeliyor hata nerede acaba kütüphaneler yüklü ama birtürlü olmadı yardımcı olursanız sevinirim

 11. mahsun erdoğan dedi ki:

  merhaba hocam uç boyutlu ivme ölçer projemiz varda yardımcı olabilirmisiniz

 12. Tugrul dedi ki:

  Hocam merhaba projeleri satıyomusunuz ? Unuversıte ögrencısıyımde almak ıstıyorum yardımcı olur musunuz ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   ticari bir girişim değiliz. buradaki yazılardan faydalanarak kullanıcının kendisini geliştirmesini bekliyoruz. Proje satın alarak kendinizi geliştiremezsiniz.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar