Arduino için Visual Studio Code Eklentisi Artık Açık Kaynaklı

Son zamanlarda özellikle IoT (Internet of Things- Nesnelerin İnterneti) ile donanımı markajına alan Microsoft, IoT aygıtlarını daha kolay tasarlamak için kullanabileceği araçlar arayışına girmiş durumda. Arduino’yu kullanarak IoT geliştiricilerine daha iyi bir ekosistem sunabilmek adına Arduino teçhizatına Visual Studio Code’u (Görsel Stüdyo Kodu) da ekliyor. Üstelik Arduino için Visual Studio Code eklentisi açık kaynaklı olarak kullanıma sunuluyor.

Visual Studio Code nedir?

Peki, Visual Studio Code nedir? Microsoft tarafından geliştirilen herkese açık bir kod editörü. Yazılımın birden fazla işletim sistemini desteklediği bir platformdur. Fikirlerinizi gerçekleştirmeniz için biçilmiş kaftan.

vscodearduino

Windows’u olduğu kadar macOS, Linux’u da destekleyen Visual Studio Code, günlük kullanım için eşsiz bir kod editörlüğü hizmeti sunuyor. Yüzlerce dil desteğiyle pek çok hizmette bulunuyor. Sezgiyle hareket eden klavye kısa yolları, kolaylıkla isteğe göre düzenleme gibi sistemlerle kodunuzu rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. VS Code, IntelliSense Kod Tamamlama, zengin semantik kod anlayışı ve uygulama, kodun iç yapısını düzenleme için destek yapılanmasına sahip. VS Code, günlük iş akışlarını daha hızlı kotaracak araçlarla entegre bir biçimde çalışıyor.

3. parti uzantılara da bu sayede her özelliği uyarlayabiliyorsunuz. Çünkü VS Code, açık kaynak bir proje. Onu istediğiniz kadar büyütmek ve bu hareketli topluluğa katkı sunmak sizin elinizde. JavaScript ve TypeScript’in gelişiminden çok önemli bir rol oynamasının yanı sıra JSX/React, HTML, CSS, Less, Sass ve JSON gibi internet teknolojileri için donanımlı araçlar sağlıyor. Üstelik Node.js gibi hız ve esneklik anlamında fark yaratan programları bünyesinde bulunduruyor. “Monaco” ismindeki bulut editöre, Internet Explorer’ın F12 araçlarına ve diğer projelere güç sağlayan HTML kaynaklı editörün daha yeni ve hızlı versiyonunu yürütüyor. Bu üst düzey özellik ve kabiliyetlerin yanı sıra VS Code, daha gelişen ve büyüyen modeli de bünyesinde bulundurarak geliştiricilerin bunu kullanmasını sağlıyor.

Arduino eklentisinin temel özellikleri

Genellikle geliştiricilerin yaşadığı sorunlar üzerine birtakım araştırmalar yapan Microsoft, yeni özelliklere ve becerilere erişimin IoT severler için bir panzehir olduğunu keşfetti. Sonrasında da GitHub üzerinden Arduino’nun kaynağını herkese erişebilir hale getirdi.

Ardunio teçhizatının temel özelliklerinden bahsetmek gerekirse:

  • Arduino taslakları için IntelliSense and syntax vurgulamasından yararlanabilirsiniz.
  • Visual Studio Code’daki taslakları doğrulayıp indirebilirsiniz.
  • Yerleşik örnek listesi oluşturabilirsiniz.
  • Taslaklar için ipuçları edinebilirsiniz.
  • Seri şekilde denetleme yapabilirsiniz.
  • Otomatik Arduino projesinin yapı iskelesini kullanabilirsiniz.

VS Code üzerinden bu donanımı indirmeniz ise bir tık uzağınızda: https://aka.ms/arduino.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar