Arduino İçin Web IDE'ler

Bulut teknolojisi (cloud computing) her geçen gün bizleri içerisine almaya devam ediyor. Bulut teknolojisini biraz açıklamak gerekirse. Bulut Teknolojisi (Cloud computing) : herhangi bir kuruluma gerek olmadan, bağımsız platformlarda  web tabanlı uygulamalar ile kullanıcılara yazılım kaynaklarını sunan bir teknolojidir.

Cloud Computing(Bulut Teknolojisi)

 Tabi benim tanımlamamdan birşey anlamadınız o yüzden sizinle bir video paylaşayım beraber detayları ile Bulut Teknolojisi (Cloud Computing) “ni kavrayalım : ) Video için

Şimdi sizlere Arduino için yapılmış bir web IDE projesinden bahsedeceğim.  Bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeden direk web üzerinden kullanılabiliyor.  Projenin adı Codebender. Codebender şu an beta sürecinde. Sayfadan direk kayıt oluyorsunuz bir mail geliyor onay için. Bir de girdiğiniz de firefox için ve google chrome için ayrı olmak üzere  eklentiler var onları yüklemeniz gerekiyor.

Codebender Blink

Örnek kodlar bulunmakta gerekli eklentileri de yükleyince Arduino IDE”miz hazır hale geliyor. Bağladığınız portun doğru olduğuna dikkat edin.  Ayrıca eklentileri yüklerken bazen donmalar oluyor. Umarım benim bilgisayarımdandır.  Sizde test edip aşağıdan yorumlarsanız iyi olur.

 Böylelikle sadece masaüstüne kurulu IDE”lerden kurtulmaktan ziyade Google Apps ile birlikte kolaylıkla bağlantılar kurabileceğiz.

Bunun dışında bir Web IDE “si daha var Arduino ile çalıştırabileceğiniz . O da Wifino . Wifino”yuda ileriki günlerde birlikte inceleriz.  Wifino ile de arduino için hazırlanmış bütün kütüphaneleri halihazırda kullanabiliyorsunuz. Herkese iyi çalışmalar….

Yücel Çetin

İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde öğrenci, Arduino sevdalısı, python meraklısı bir canlı...

3 comments

  1. Serdar dedi ki:

    Teşekkürler.

  2. Adalet dedi ki:

    Bilgi verecegim diye dilinizi katletmeyiniz. “Direk” kelimesinin manasi bu yazida kullandiginizdan cok farklidir. Onun yerine “direkt” kullanmalisiniz. Kaldi ki ingilizceden oldugu gibi dilimize uyarlanmis bir kelime olan “direkt” yerine “dogrudan” kelimesini tercih edebilirsiniz.

  3. tar dedi ki:

    adalet sen böyle düşünerek bilgisiz kalmışsın. sözde güzel yazmaya çalışmıssın ama yazında ruh yok. burası edebiyat dersi değil. sen yanlış yerde takılıyorsun. türkçemizi katletmeyelim ama senin gibi de bilgileri bilgi yazanları hor görüp teknolojiden küstürmeyelim.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar