Arduino UNO Hakkında Sık Karşılaşılan Sorunlar

Arduino UNO başlangıç setinizi satın aldıktan sonra, sizi heyecanlı bir süreç bekliyor. Pek çok bileşenden oluşan Arduino Uno Başlangıç Seti hakkında detaylı bilgilere daha önceki bir yazımızda yer vermiştik. Bu kez Arduino UNO setiyle başlarken karşınıza çıkabilecek başlıca sorunlardan ve bunların çözümlerinden bahsedeceğiz.

Pano devreye girmezse ne yapmalıyım?

Bir USB kartı kullanıyorsanız, atlama telinin (USB fişinin yakınındaki küçük plastik parça) doğru pimler olduğundan emin olun. Kartı harici güç kaynağı (güç fişine takılıyken) ile güçlendiriyorsanız, köprü güç fişine en yakın iki pimden oluşmalıdır. Kart üzerinden USB vasıtasıyla güç kazanıyorsanız, atlama teli USB fişine en yakın iki pime yerleştirilmelidir.

Port Menü’de aradığım seçeneği bulamıyorum

Bu özellikle kurulum aşamasında çok karşılaşılan sorunlardan biridir. USB Arduino kartı kullanıyorsanız, FTDI sürücülerini yüklediğinizden emin olun. Bir seri kartı olan bir USB’den Stereo’ya adaptör kullanıyorsanız, sürücülerini yüklediğinizden emin olun. Gerekli sürücüleri internette kolayca bulabilir ve sürücünüzü güncelleyebilirsiniz.

Kartın takılı olduğundan emin olun: Seri port menüsü, Araçlar menüsünü her açtığınızda yenilenir. Bu nedenle panoyu çıkardıysanız, menüde olmayacaktır.

Windows’ta, panele atanan COM bağlantı noktası çok yüksek olabilir. Dışarı aktaramıyorsanız ve USB kartınız yüksek bir COM port numarası kullanmaya çalışıyorsanız bir küçük not: FTDI yongasının COM bağlantı noktası atamasını daha düşük bir COM bağlantı noktası atamasını değiştirmeyi deneyin.

Mac’te, FTDI sürücülerinin eski bir sürümü varsa, bunları kaldırmanız ve en yeni sürümü yeniden yüklemeniz gerekebilir. Yönergeler için bu forum dizinine bakın (gck sayesinde).

Neden programlarımı Arduino’ya yükleyemiyorum?

Yanlış olabilecek bazı şeyler var.

 • Önce tahtanın açık (yeşil LED açık) ve bilgisayara bağlı olduğundan emin olun (eğer değilse, ilk soruda cevabı bulabilirsiniz).
 • Ardından, “Araçlar | Seri Bağlantı Noktası” menüsünden uygun bağlantı noktasının seçili olup olmadığını kontrol edin (bağlantı noktanız görünmüyorsa, bilgisayara bağlı olarak IDE’yi yeniden başlatın).
 • Yüklemeden önce panoyu birkaç saniye önce sıfırladığınızdan emin olun.
 • Seri porta erişimi engelleyen bir güvenlik duvarı yazılımı (örn. ZoneAlarm) bulunmadığından emin olun.

FTDI USB sürücüleri ile ilgili sorun yaşıyorum

İnternette FTDI USB sürücüleri arasında en güncel olanı bulabilirsiniz. Ancak bazen ihtiyacınız olan son sürüm değil, biraz daha eski bir sürüm de olabilir.

Tahtaya harici bir güç kaynağı ile güç varken neden çizimim başlamıyor?

RX pini bağlantısız olduğu için, tahtadaki ön yükleyici, çöp verisinin içeri girdiğini görebilir. Bu da zaman aşımına uğramadığını ve eskizinizi başlatmadığını gösterir. RX ucu 10K dirençle topraklamaya çalışın (veya TX pinine bağlayın).

Bir sonraki yazımızda sık karşılaşılan Arduino sorunlarını çözmeye devam edeceğiz. Siz de sık karşılaştığınız ya da çözmekte zorlandığınız sorunları bizimle paylaşabilirsiniz. Böylece sorularınıza birlikte yanıt arayabiliriz.

40 comments

 1. sümeyye dedi ki:

  arduıno ile aldığımız real time emg sinyallerini arduınonun kaydetmesini istiyoruz. bu işlem nasıl oluyor?

 2. Fatih dedi ki:

  ben aliexpress nokta kom’dan arduino due satın aldım . nedense tam 10 kat yavaş çalışıyor. örneğin blink yüklüyorum delay(1000); için 10 saniye bekliyor’ki diğer komutları da aynı yavaşlıkda işliyor. İnternet bi arkadaş klon due’ler yaşanan problemler için , ICSP pinleri yanındaki mosfet’in ( internette fotoğraflı anlatımı var ) drain-source arasına 10Kohm luk bir direnç lehim etmek suretiyle , problemleriniz çözülecektir” die yazmış ama yaptım yinede olmadı … acaba ArduinoISP yolu ile yükleyip Bootloder’i silsem problem çözülürmü ? , Problem Ön yükleyicide olabilirmi ? Veya nerde olabilir sorun ???

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduıno due nın clock kristali 12 mhz olması lazım onu kontrol edın farklı bır degerdeyse ona ait olan bootloaderı yuklemenız lazım.
   arm tabanlı bır kıtle çalışmak ıstıyorsanız stm32duıono alın kullanın hem ucuz hem hızlı.

 3. Deniz dedi ki:

  meraba,ben ögrenciyim kendimi arduino üzerinden gelistirmek istiyorum.
  #include

  LCD5110 myGLCD(8, 9, 10, 11, 12);
  extern uint8_t smallFont[];
  extern uint8_t mediumNumbers[];
  extern uint8_t BigNumbers[];
  int isik = 0;

  void setup()
  {
  pinMode(A0, INPUT);
  pinMode(7, OUTPUT);
  digitalWrite(7, HIGH);
  myGLCD.InitLCD();
  myGLCD.setContrast(60);
  }

  void loop()
  {
  myGLCD.clrScr();
  myGLCD.setFont(smallFont);
  myGLCD.print(“ORTAM ISIGI:”,5,1);

  isik = analogRead(A0);
  isik = map(isik, 0, 1023, 0, 100);
  myGLCD.setFont(BigNumbers);
  myGLCD.printNumI(isik, 25, 20);
  delay(200);
  }
  böyle bi kodlama yaptım nokia 5110 ısık siddeti ortam ısısını dijital ekranda bakmak istiyorum ama söyle bi hata verdi error compiling for board arduino/genuino uno. napmam lazım yardım ederseniz sevinirim…

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduinoda hiç bir proje derledınızmı bilmiyorum. hatasız geçmesi lazım en azından ledblink orneğini derleyin hata olmadan geçsin. kodunuzda bir hata satırı bilgiside gelmesi lazım onu da kontrol edın edıtorde hatalı bolge işaretli gelir. tabi bunları yapmadan once unoyu usb ye taktıgınızı ve dogru olarak sıstem tarafından tanınmış olması ve ayarlarınızda doğru bordu seçmeniz ve doğru seriportu seçmeniz şart tüm bunları doğru yaptıysanız lcd kutuphanesini ekledınız mı kodun içinde buyuk harf kucuk harf ayrımı vardır bu yazım hatalarını da kontrol edin…

 4. ufuk (@zencii132008881) dedi ki:

  Hocam iyi günler. Falcon bms için evde home kokpit yaptım. Çeşitli buton ile switch anahtarları harici klavye anakartı ile bilgisayara bağladım. Butonlar sorunsuz olarak kullanıyorum fakat sorunum switch anaharlar. Bir switch anahtarı örn “G” tuşuna bağladığımda anahtarı on pozisyonuna aldığımda bilgisayar doğal olarak anahtar on pozisyonunda kaldığı müddetçe “G” komutu veriyor. Bu sorun için arduino leonardo aldım. Projenin bu kısmında leo’ya anahtarları bağlayıp, anahtar on konumunda iken sadece 1 kere “G” komutu vermesini istiyorum. Çeşitli kodlar denedim, forumda bazı konuları uygulamaya çalıştım fakat hiçbirisi olmadı. Yazılım konusunda hiçbir eğitimimde bulunmuyor. Gerekli kod nedir acaba ?

  • Ömer Koman dedi ki:

   hiç uğraşmadığım bir konu bu konudaki forumlara girin bakın. bu konuyu ilk siz çözüyor olamazsınız önce standart bir şekilde kurulum yapıp deneseniz daha iyi olur.

   • ufuk dedi ki:

    hocam standart kurulumdan kastınız nedir anlayamadım ? Forumu baya kontrol ettim fakat tam olarak çözüm olabilecek bir kod bulamadım. Tek ihtiyacım olan leonardo ya anahtarı bağladığımda anahtar on pozisyonundayken leonardo 1 kere high komutu verip benim belirlediğim değeri bassın. Denediğim kodlar genelde loop’ta sürekli tekrarladığından hep komut veriyor. Öneriniz var mıdır acaba? Aruino’da yeniyim detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz ? Teşekkürler

    • Ömer Koman dedi ki:

     bastığınızı kontrol etmek istediğiniz anahtar için sw1 diye değişken tanımla bu ilk başta arduınoya enerji verdiğinde basılmamış olduğunu farzederek bu değişken 0 olacak. bu anahtara basıldığını anladığında bir kontrol yapacaksın sw1 0 değerindeyse bu işlemi yapsın diyeceksin. ilk başta sw1 0 değerinde olduğu için işini görecek ve hemen aynı yerde sw1=1 diyeceksin bu kadar yapacağın. tekrar bu buton değeri basılsa bile artık sw1 değeri 1 olduğu için birdaha kod yollamaz.

 5. ufuk (@zencii132008881) dedi ki:

  hocam gerekli kodu buldum. belki başka bir arkadaşa çözüm olur paylaşayım.

  #include
  int temp=0;
  void setup() {
  pinMode(2, INPUT_PULLUP);
  Keyboard.begin();
  }
  void loop() {
  if (digitalRead(2) == LOW) {
  if(temp == 0)
  {
  Keyboard.press(‘A’);
  temp = 1;
  }
  }
  if (digitalRead(2) == HIGH) {
  if(temp == 1)
  {
  temp = 0;
  }
  }
  Keyboard.releaseAll();
  }

 6. ibrahim dedi ki:

  Merhabalar Hocam
  arduıno ıle kare dalga urettım. Periyodunu deıstırebılıyorum. Fakat benım kare dalga dısında farklı sınyallerde uretmem gerekıyor. testere dısı sınyal nasıl uretebılırım. veya yamuk. 0’dan 1 e hemen cıkmasını ıstemıyorum o sureyı ben ayarlamak ıstıyorum. Yardımcı olabılırmısınız ?

 7. zafer dedi ki:

  Merhaba
  spi.h no such file or directory
  hatasını nasıl çözebilirim?
  Bu kütüphaneyi nereden temin edebilirim?
  iyi çalışmalar

 8. bayram erim dedi ki:

  ardinyo ile androit arasındaki ilişki nedir hocam acılde

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduino ile android artasında direk bir ilişki yoktur. Android mobil bir işletim sistemidir. Arduino ise bir işlemciden ibaret içine ilgili işi yapan bir programı yukleyip işletmesini yapar.

 9. Deniz dedi ki:

  Merhaba.Biz engelden kaçan robot üzerinde çalışıyoruz.Ama farklı özellikleri var(Ayriyeten işin içine renk sensörü var).Biz bir kod yazmıştık ve çalışıyordu.En azından istediğimiz gibi sağa sola dönüyordu.Şimdi renk ve mesafe sensöründen veri alıyoruz kabloları da defalarca kontrol ettik motorları da ayriyeten kontrol ettik ve kodumuz da önceden çalışan bir kod olmasına rağmen şu an robotumuz gitmiyor ve motor sürürcüden de bir ses gelmiyor.Pil olarak da 11V kullandık lipo pil ile de denedik.Hocam biz çözemedik sorunu hatta ardiunoyu bile değiştirdik.Sizce sorun ne olabilir?

  • Ömer Koman dedi ki:

   devrenizi hafifletin eski haline getirin tek tek yeniden çalıştırarark ilerleyin kodu büyütün. belki bir kaç satır silinmiştir.

 10. sakir dedi ki:

  merhaba hocam. ben android telefondan bluetooth ile kontrol edılebılen oyuncak araba yaptım.aynı arduino uno kart üzerine karanlığa girince otomatik yanan fotosensör kullandım .ama kodlama yaparken fotosel icin kullandıgım komutlar bluetooth ile gelen verilrin calşsmasını engelliyor.baska bir problem ise delay komutunu digital giriş cikisların birinde kullandıgımda bluetooth tan gelen buton verilerilrinin hepsinde gecikmeli calıştırıyor . bu sorunları halledersem hayal ettiğim ciddi projelerim var .çok teşekkür ediyorum

  • Ömer Koman dedi ki:

   delay(1000) benzeri bir satır varsa kodun içinde gecikmeler yaşanır. bunun yerine
   millis komutunu kullanın millis komutu işlemci ilk anından beri geçen süreyi milisaniye olarak ölçer süre ölçümlerini bu komut üstünden gerçekleştirin.

 11. kadir dedi ki:

  hocam merhabalar, ben arduino leonardo kullanarak potansiyometre ile direksiyon yapmaya çalışıyorum.normal 10k lık potansiyometre ile veriyi okuyabiliyorum, direksiyon olarak kullanabiliyorum.Fakat çok turlu potansiyometre bağladığım zaman veriyi okuyamıyorum hiç bir şekilde.Acaba çok turlu potansiyometre mi bozuk yoksa başka bir hata mı yapıyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Ömer Koman dedi ki:

   hangi çok turlu pot kullanıyorsunuz malzeme kodu nedir uçları doğru bağladığınızdan eminmisiniz.

 12. kadir dedi ki:

  hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. 3590S 103L 10K modelini kullanıyorum. Çok turlu Potansiyometrenin en üst telini 5v, ortayı gnd ve en altı ise sinyal olarak A0’a bağlıyorum. Normal potansiyometrede ise orta bacağı sinyal olarak kullanıp diğer bağlantılarını yaptığımda veriyi okuyabiliyorum ve direksiyon olarak kullanabiliyorum fakat tur sayısı yetersiz kalıyor.

 13. Şakir dedi ki:

  Hocam merhaba daha önce bluetooth projeleri teslim ettim . Hc06 kullanıyorum. 2 tane hc06 yeni aldim taktım haberleşemiyor. Üzerindeki led in devam li yanması gerekirken . önce sönüyor sonra yavaş yavaş yanıp sönüyor . Bağlantılar doğru. Bozuk olduğunu nasıl anlarız. Saygılarımla

  • Ömer Koman dedi ki:

   kısa devre var mı göz kontrolü yapın bağlantıları tekrar gözden geçirin AT komutlarına OK cevabı dönmesi lazım.

 14. Burak dedi ki:

  Hocam merhaba, Ardunio GSM 800L V2 ile röle kontrolü yapıyorum mesaj atıp röleyi açıp kapatıp duruma göre mesaja geri cevap veriyor. SoftwareSerial kütüphanesini kullanıyorum. GSM Modülünü LM 2596 ile dışarıdan besliyorum bu beslemeye paralel Vin den arduino besliyorum. Arduinoyu bilgisayara bağlayıp kodu yüklediğimde herşey çalışıyor normal bi sıkıntı yok. USB çıkarıp beslemeyi açıp kapatınca ışıklar yanıyor yine aynı şekilde ama çalışmıyor mesajlara tepki vermiyor. Bunun SoftwareSerial kütüphanesi kullanmamdan mı kaynaklanıyor sizce nedeni ne olabilir yardım edebilir misiniz. Gerekirse kodu paylaşabilirim. Teşekkürler. İyi çalışmalar. Saygılarımla.

  • Ömer Koman dedi ki:

   gsm modül kaç voltla çalışıyor max 4.8 v ile çalışır hatırladığım. arduino 5v ister çalışma için. usb takılıyken usb den gelen 5v ile çalışıyordur arduinoya da ayrı bir lm2596 ile 5v verin 5v giriş kısmından öyle deneyin

 15. Coder dedi ki:

  5 gün önce 50 lira değerinde hata yaptım arduino ile çok fazla proje yaptım ama o gün arduino da yaptığım projede 5v ve GND pinlerini aynı yere takmışım arduino UNO yandı arduino mega sipariş ettim ama internette arduino UNO ile daha fazla proje olduğu için arduino UNO mu tamir etmek istiyorum nasıl yapabilirim

  • Ömer Koman dedi ki:

   yanan malzemeleri bulsanız bile sipariş verip kargo fiyatları ile yeni unodan daha pahalı hale gelecektir. yeni uno alın klon bile olsa.

 16. sedanur dedi ki:

  double calculateYawError(struct ReceiverCommands receiverCommands, struct IMU_Values imu_values) {
  double imuYawAngleChangeInDeltaTime = fix360degrees(imu_values.CurrentOrientation.YawAngle – imu_values.PreviousOrientation.YawAngle);
  double imuYawAngleChangePerSecond = imuYawAngleChangeInDeltaTime / imu_values.DeltaTimeInSeconds;
  double yawError = receiverCommands.YawAngleChange – imuYawAngleChangePerSecond;
  yawError = constrain(yawError, -QUADCOPTER_MAX_YAW_ANGLE_CHANGE_PER_SECOND, QUADCOPTER_MAX_YAW_ANGLE_CHANGE_PER_SECOND);
  return yawError;
  }

  bu arduino kodumun bir parçası ve ‘receiverCommands’ has incomplete type bu şekilde bir hata alıyorum , nasıl bu sorunu çözebilirim acaba . Yardım ederseniz çok sevinirim

  • Ömer Koman dedi ki:

   yazım hatanız var yada bir yerlerde parametrenin girişinde virgün eksik olabilir.

 17. NAZIM dedi ki:

  merhaba ömer hocam
  oldukca populer tanınmış bir öğretiçi ünvanınız var
  sizden öğrenmemiz gereken cok konu var ardunio.ya yeni başlayan biri olarak yardım etmenizi istedim bir sorum olucak

  sensorValue = analogRead(rdtt2); // gırış pwm için ayalandı gırıse gore value:
  rdtt2 = map(sensorValue, 0, 1023, 0, 255); // harıta out:

  örnek yazılı koddaki 8bit 0,255 kadar yükselen voltajı bölerek her 8 deger yükseldinde geçikmeyle yükselmesini istiyorum aşagıda örnek belirtiyrum

  ( 0, 1023, 0,8,delay,16,delay,32,delay,64,delay,128,delay………..devamı…….. ……kadar…255);

  hocam anlaşılır yapmaya calıştım yardımcı olursanız örnek kod bu işlemi yapabilecek bir kod paylaşırmısınız .. yada bu kod (milis) kullanarak yapılırmı
  teşekürler

  • Ömer Koman dedi ki:

   her yazının altına aynı şeyleri yazmışınız bir yere yazmanız yeterli yazının konusundan alakasız yerlere de yazmayın.
   bir array aç 2 boyutlu olsun, ilk değer adc değeri ikinci boyuttaki değer gecikme süren olsun.
   adc değerini okudukça arraya yaz ve gerekli gecikme değerinide yaz.
   sıradaki komut arraydan bir değeri alıp belirli sure kadar beklesin.
   once 2 adc okumayı yerleştir arraya bu şekilde başla buffer ring denen bir yöntemi kullanaman lazım.

 18. Selin dedi ki:

  Arduino programında yazılmış kodları silemiyorum yeni kodlarda yazamıyorum hiçbir işlem yapamıyorum ekran mavi bir şekilde kaldı bu sorunu nasıl çözebiliriz.

  • Ömer Koman dedi ki:

   arduino kartına borduna işlemcisine ulaşmıyorsunuz demektir bu durum. bağlantılarınızı usb kablonuzu veya arduino programında port yazan seçeneği doğru ayarlamanız lazım.
   yada arduino içindeki bootloader programı bozulmuş olabilir başka bir arduino ile bu bordun içine bootloader yüklemeniz lazım.

 19. Erhan dedi ki:

  Merhaba uygulamamı geliştirdim cihaz bilgisayara bağlı iken çalışıyor fakat sonrasında cihazı çekip bilgsayara tekrar bağladığımda veya dışardan harici enerji verdiğimde çalışmıyor sanki kodlar yüklenmemiş gibi nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

 20. irfan dedi ki:

  Type4067Mux.h bu kütüphane olmadığı için multiplexer kodu yüklenmiyor.
  İnt aradım bulamadım yardım rica ediyorum.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Sosyal Ağlar